CD-DVD

Çok Uzun Zaman Bu Albümün Hayalini Kurduk…

05.03.2023


Paylaş:

2006 yılında aramızdan ayrılan arp sanatçısı Sevin Berk'in; Aralık 2022'de Lila Müzik etiketiyle yayımlanan albümünü arp sanatçısı ve besteci İpek Mine Sonakın Andante okuyucuları için kaleme aldı.

Öğrenciliğimizde senfoni orkestralarının konserleri canlı olarak radyodan TRT 3’ten yayınlanır biz de bu konserleri yeniden dinleyebilmek için kasetlere kaydederdik. O zamanlar ne internet ne de CD’ler vardı. Hocam Sevin Berk de konser sonrası bu kasetlerden kendi konser kayıtlarını dinler, eleştirir, değerlendirirdi. Sevin Berk’in kızı sevgili Leyla ile elimizdeki bu kasetlerdeki kayıtları CD olarak yayımlayabilme hayalimizi Lila Müzik’ten sevgili dostumuz Dilek İçinsel’e anlattığımızda, kendisi de heveslendi ve İnönü Vakfı ile iletişim kurarak bu albümün yayımlanması için girişimde bulundu. Sonunda Vakfın da desteği yle; TRT’de bulunan kayıtlar için telif ödendi, besteciler ve orkestra şeflerinden izinler alındı, bu değerli albümü elimize alma, dinleme, bu konser kayıtlarını paylaşma şansını yakalamış olduk. 

 


Albümün manevi olarak en özel müziği, değerli orkestra şefi Gürer Aykal’ın yönetiminde, TRT Ankara Oda Orkestrası’nın eşliğiyle Sevin Berk’in solist olarak çaldığı İlhan Usmanbaş’ın İnönü Vakfı’nın siparişi üzerine bestelediği Arp ve Yaylılar için Konser Aryası'dır. Sevgili İlhan Hocam şu an 101 yaşında ve ona bu CD’yi armağan edebildiğimiz için hepimiz çok mutluyuz. Ayrıca 1974 yılında aramızdan ayrılan André Jolivet’nin Arp Konçertosu'nun bu albümde yer alan konser kaydı, bestecinin konçertosunu son kez dinleyebildiği konserlerden biri olduğu için ayrı bir anlam taşıyor. 1973 yılında Sevin Berk, Jean Perisson yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile arp dağarcığının en zorlu konçertolarından biri olan Jolivet’nin bu müziğini Türkiye’de ilk kez seslendirmiş, bu konsere besteci de davet edilmiştir. Albüm kitapçığında, fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç’ın çektiği, konser sonrası sahnedeki selamlama anlarını gösteren fotoğrafları bulabilirsiniz. Albümdeki ikinci arp konçertosu, 1976 yılında Mircea Basarab yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın eşlik ettiği, teknik ve müzikal olarak arp dağarcığının en önemli, en güzel konçertolarından biri olan Reinhold Gliere’ın Arp Konçertosu'dur. Ayrıca albümde Sevin Berk’in solo konser kayıtlarından seçilmiş Gabriel Pierne’nin Impromptu-Caprice ve Albert Zabel’in Margarita’nın Çıkrığı adlı iki eser de dinlenebilir. TRT’nin arşivinden elde edilen farklı zaman ve mekanlarda kaydedilen bu konser kayıtlarının son mastering çalışmasını ise Ozan Sarıer büyük bir titizlikle yaptı.


Sevin Berk ilkokul yılları


Albüm yalnızca bir müzik kaydını barındırmıyor, tasarımını Gözde Oral’ın özenle hazırladığı, Berk ailesinin ve değerli fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç’ın arşivinden seçilmiş fotoğrafların, Türkçe ve İngilizce yazılmış metinlerin bulunduğu toplam 80 sayfalık bir kitapçıkla geçmişe de ışık tutuyor. İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker albümün ön sözünü, Ahmet Makal da İsmet İnönü’nün müziğe olan merakının doğuşu ve gelişmesi, viyolonsel sevgisi, İnönü ailesinin müzikle ilişkisi, İnönü’nün Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Berk ailesiyle olan dostluğu hakkında ayrıntılı bir yazıyı kaleme aldı. İlhan hocanın Arp ve Yaylılar İçin Konser Aryası'nı anlattığım yazımı, 2006’da Sevin Berk’i kaybettikten bir yıl sonra, müzisyen dostlarıyla yaptığım söyleşileri de albüm kitapçığında okuyabilirsiniz. Bu söyleşilerde; İlhan Usmanbaş, Suna Kan, Ayla Erduran, Gürer Aykal, Ruşen Güneş, Koral Çalgan, Gülşen Tatu, değerli Fransız arpist Marilell Nordman ve Gülay Uğurata’nın kızı Yasemin Çongar yer alıyor. Sevin Berk ve André Jolivet (Fotoğraf, Ozan Sağdıç)
Sevin Berk, Hikmet Şimşek ve Gülşen Tatu

Sevin Berk’i albümün kitapçığında da yazdığım satırlarla anmak isterim: Sevin Berk, arpın tek bir telinden hayal ettiği güzel bir tınıyı elde etmek için bile sabırla çalışır, bıkmadan en mükemmeli arardı. Hiçbir zaman arpın görsel ve imgesel cazibesini, müziğinin önüne çıkartmadı, onu bir reklam aracı olarak kullanmadı. Aradığı gerçek-saf müzik oldu hep. Müziğini başkalarına beğendirmek değil, öncelikle kendine beğendirmekti onun için en önemli olan şey. Arp dağarcığını geliştirmek için yeni çıkmış nota ve kayıtları edinmeye çalışır eski, yeni bütün müzikleri tanımak isterdi. Kendisini her zaman yeni bir notayı çalışırken görürdünüz. Derslerimiz okulla sınırlı değildi. Evindeki çalışmalar, sanatçılarla olan birliktelikler, konserler hepsi eğitimin bir parçasıydı. 1999’da 3. Uluslararası Lily Laskine Arp Yarışması’nda Natalia Shameeva, Nancy Allen, Marielle Nordmann ile jüri üyesi olduğu bu önemli yarışmayı, arpistleri en ince ayrıntısına kadar anlatmıştı bizlere. Konser öncesi değer verdiği müzisyen dostlarına çalar, biz öğrencilerinin de yakın çevresindeki müzisyen dostlarına çalmasını sağlar, onların fikirlerine çok önem verirdi. Mükemmeliyetçiydi. Kendinde aradıklarını biz öğrencilerinden de beklerdi. Bizlere her zaman sabırla çalışmayı, aramayı ve ancak en güzeli bulduğuna inandığında onu dinleyicilerle paylaşmayı öğütledi. 2006 yılında, son anına kadar, arpını, sevenlerini, dostlarını ve kedilerini kucaklayarak aramızdan ayrıldı. Sevin Berk ve Lily Laskine


Natalia Shameeva, Sevin Berk, Nancy Allen, Marielle Nordmann (Sevin Berk, 3. Uluslararası Lily
Laskine Arp Yarışması’nda Jüri Üyesi, Deauville, 1999)


Lila Müzik’ten çıkan bu albüm, Sevin Berk’in konser kayıtlarının gün ışığına çıkabilmesi ve değerli arp sanatçımızın müziklerini tanıma, dinleme şansını yaratması açısından çok anlamlıdır. Neredeyse tüm arp konçertolarını senfoni orkestralarıyla çalmış, sayısız konserler vermiş olan Sevin Hocanın sesleriyle büyüme şansını yakalayabildim; yeni yetişen arpistler de bu albüm sayesinde Sevin Berk’i tanıma şansını bulacaklar. Umarım TRT arşivlerindeki başka değerli sanatçıların kayıtları da değerlendirilir, dinleyiciyle buluşabilir.

İpek Mine Sonakın

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20