CD-DVD

Sokağa Çıkma Yasağında Müzikal Bir Yolculuk: Sei Solo 2020

08.03.2023


Paylaş:

Performans projeleri üretmeye adanmış bir STK olarak; pandemi sürecinde, genç müzisyenlerin hem ekonomik hem de yaratıcı alanlarda desteğe olan ihtiyaçlarını görebilen Klasik Keyifler, 18 farklı müzisyene birlikte çalışabilme olanağını sundu. Bu önemli projenin sonucunda yayımlanan Sei Solo 2020 adlı albümü Alexandra Ivanoff kaleme aldı.

 

Gerçekleri söylemeyi her zaman müzisyenlere, daha doğrusu bestecilere bırakmak gerek.. Klasik Keyifler; 2020 yılında toplumun benzeri görülmemiş toplu kafa karışıklığını ve şokunu ifade eden, 12 kısa parçayı (6 keman, 6 çello) içeren Sei Solo 2020 adlı albümünü yayımladı. Ortaya çıkan varoluşsal endişenin ivmesiyle hayat bulan bu sıra dışı albümün 2020 yılının Ağustos ayında başlayan kayıtları Ekim ayında tamamlandı.

 

2008 yılından beri her yıl Kapadokya'da düzenlediği oda müziği festivalini sunan, 14 yıllık bir STK olan Klasik Keyifler, bu projesinde yeni eserler sipariş edip sergileyebilmek için Besteciler Kazanı Programını oluşturdu. Bu proje için 12 besteci, altı başarılı solist; çellistler Poyraz Baltacığil, Gökhan Bağcı, Dorukhan Doruk ve kemancılar Muhammedjan Sharipov, Ayşen Ulucan, Kerem Tuncer tarafından icra edilecek ve kaydedilecek özel eserler yazdı.

 

Besteciler İdil Özkan, Alican Çamcı, Can Kazaz, Aida Sharazi, Hakkı Cengiz Eren, Senay Uğurlu, Camilio Mendez, Engin Dağlık, Can Bilir, Mert Kocadayı, Mert Moralı ve Didem Coşkunseven, altı solodan oluşan yaylı takımlardan esinlenerek ses örgüleri oluşturdu. İtalyanca'da "Sen Yalnızsın" ve Almanca'da "Yalnız Ol" anlamına da gelen "Sei Solo"; başlığının temel kaynağını ise Bach'ın altı solosundan oluşan yaylı süitlerinden alıyor.

 

Parçaların çoğu kişisel bir yürekten haykırış sergiliyor; çılgın tremoloların kullanımı, özel yay efektleri, güçlü kişisel yoksunluk portreleri çizmek için ürkütücü armonikler ve ilham verici doğaçlamalar, izolasyon sırasındaki tuhaf durumunun yanı sıra umutsuzluğu dile getiriyor.

 

Aşırı güzellin bolca bulunduğu; özellikle çellist Baltacığil'in Özkan'ın dokunaklı Passage to Ghostland adlı mükemmel performansı ve kemancı Sharipov'un Kocadayı'nın çekici Non Whispering'ını olağanüstü yorumlayışı, hem nabız gibi atan bir drama hem de zarif bir samimiyetle öne çıkan iki eser.
 


Poyraz Baltacıgil


Ayşen Ulucan (kemancı) ve Kıvılcım Konca (tonmayster)


Bazı parçalar; örneğin Uğurlu'nun çellist Bağcı tarafından icra edilen The Feeling of Déjà vu, Bach'ın yaylı süitlerinden çeşitli alıntıları kanalize ederek onları sonsuz bir derinliğe doğru genişletiyor veya ufukta bir sinyal gibi uçup gitmelerine izin veriyor, diğerleri ise daha alışılmadık hayatta kalma mekanizmalarını öneriyor. Çamcı'nın muazzam coşku hissiyle dolu, rastlantısallığın ve bilinçaltı sinyallerin hüküm sürdüğü Galanteire Redux adlı engin eserini Doruk ustalıkla canlandırıyor.

 

Kargaşa ruhunun hakim olduğu iki eseri; cam kırılmaları ve atmosferi karartan patlamalarıyla Bilir'in Ephemeral Qualia'sı ve Moralı'nın haklarından mahrum bırakılanların ödün vermeyişini bir pizzicato'yla sona erdirdiği Economic Offering'ini kemancı Tuncer korkusuzca seslendiriyor.

 

Kemancı Ulucan, Mendez'in 5 Fragment for Vacalazing Violinist adlı eserini aynı anda hem söyleyip hem de çalıyor. Mendez'in sözsüz ve neredeyse çocuksu olan bu ağıtı; efekt odaklı minimalist bir sessel damak zevkine eşlik ediyor, bir çocuğun masumiyeti ile bir yetişkinin korku hissi arasında bir tezat olduğunu düşündürüyor.Ellen Jewett (Sei Solo 2020 proje sahibi, kemancı), Onur Türkmen (besteci, Sei Solo 2020 proje
baş danışmanı), Kıvılcım Konca (tonmayster)


İstanbul'daki Ada Stüdyoları'nda kaydedilen; Chamber Music Exchange, ADA Classicalia ve Engle Ailesi Vakfı tarafından desteklenen Sei Solo 2020, sadece Klasik Keyifler'in çağdaş müzik dünyasında öne çıkması açısından değil, pandemi döneminin tuhaflığına büyüleyici bir film müziği sağlamış olmasıyla dikkate değer bir belge özelliği taşıyor. Aynı zamanda, dahil olan tüm müzisyenler için harika bir vitrin görevi görerek, onlara küresel bir spot ışığı veriyor.

 

Alexandra Ivanoff

089qwe@gmail.com

 

Alexandra Ivanoff, Budapeşte'de (eskiden İstanbul'da) yaşayan serbest müzik muhabiridir. New York Times, Bachtrack, Time Out Magazine, Andante dergisi ve Papageno.hu'da makaleleri yayımlanmaktadır.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20