Kitap

Sezer Dinçer'in Kaleminden Piyanonun Anatomisi

08.04.2023


Paylaş:

Piyano tarihinden evrimine, akordunun yapılmasından bakımına ve piyano anatomisine dair, akordör Sezer Dinçer’in kaleme aldığı Piyanonun Anatomisi: Evrimi-Akordu-Bakımı adlı kitap Kriter etiketiyle yayımlandı.
 
Kitap; video destekli öğretim modeli ile müzik eğitimcilerine piyano akordu ve bakımı temel bilgilerinin ne yönde kazandırıldığını ortaya koyan ve müzik eğitimcilerine piyano akordu ve bakımının tanıtıldığı “Video Destekli Öğretim Modeli ile Yapılan Piyano Akordu ve Bakımı Eğitiminin Öğrenmeye Etkileri” isimli doktora tezinin çerçevesinde hazırlandı.  
 
Kitapta piyanonun evrim sürecine, piyano türlerine, piyano akordu ve bakımı konusundaki temel bilgilere yer veriliyor. Piyano akordu ve bakımı alanına ilgi duyanlar için bir rehber niteliği taşıyan kitap, ayrıca piyanonun iç ve dış bakımına, konumlandırılmasına ve tampere sisteme ait bilgiler de içeriyor.  
 
Kitap Adı: Piyanonun Anatomisi: Evrimi - Akordu - Bakımı 
Yazar: Sezer Dinçer 
Yayınevi: Kriter 
Sayfa Sayısı: 74 
İlk Baskı Yılı: 2023 
Baskı Sayısı: 1
Basım Barkod: 9786256968622
 
Sezer Dinçer
2007’de Gazi Üniversitesi GEFGSEB Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nı kazanarak; Prof.Gül Çimen ile piyano, Yrd.Doç.A.Müjdat Gürol ile flüt, Prof. Suna Çevik ile koro yönetimi eğitimini sürdürdü. 2009’da Prof. Mehmet Akbulut ile piyano akort, bakım ve onarım üzerine çalıştı. 2011’de Gazi Üniversitesi Eğitim bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans eğitimine başladı ve aynı yıl Prof. Mehmet Akbulut ile Gazi Üniversitesi GEFGSEB Müzik Eğitimi ABD Çalgı Bakım-Onarım Atölyesinde bölüm piyanolarının onarım ve akort çalışmalarını sürdürdü. 2015-2018 yıllarında Van Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano öğretmeni olarak görev yaptı. 2016’da Van Türk Müziği Derneği iş birliğiyle Van İpekyolu Belediyesi Çocuk Korosu’nu kurarak koro şefliği yaptı. 2018’de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde başladığı doktora programını, Doç. Dr. Yavuz Durak danışmanlığında “Video Destekli Öğretim Modeli ile Yapılan Piyano Akordu ve Bakımı Eğitiminin Öğrenmeye Etkileri” isimli tez ile tamamladı. 2018-2020 yıllarında Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano öğretmeni olarak görev yaptı. Sezer Dinçer, yurt içinde müzik bölümlerinin piyanolarının bakımı, onarımı ve akordu konusunda çalışmalarını sürdürmekte ve halen piyano eğitimcisi ve piyano akordörü olarak çalışmalarını yürütmektedir.    

 
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20