Kitap

Osman İkiz'in Kaleminden Maffy'nin Sevdası Caz

16.05.2023


Paylaş:

Gazeteci-yazar Osman İkiz'in Rüzgârların Yolunda – Fotoğraf Sanatçısı, Şair Lütfi Özkök adlı kitabı 2013 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmış ve 2020 yılında ikinci baskısını yapmıştı. Osman İkiz'in bu kitabını okuduktan sonra Lütfi Özkök'ün sanatsal yolculuğu boyunca çektiği fotoğraflara dair bakış açım zenginleşmiş, İsveç gazetelerinden 1864'de yayımlanmaya başlayan Dagens Nyheter'in sanatçımız için “Özkök tarafından portresi çekilmek bir rütbeye erişmek gibi bir şey” cümlesini idrak etmiştim. 

 

22 Şubat 2022'de aramızdan ayrılan, sanat hayatının önemli bir kısmını İsveç'te geçiren efsanevi trompetçimiz Muvaffak “Maffy” Falay'ın yaşam öyküsünün kronolojik olarak kaleme alındığı Maffy'nin Sevdası Caz adlı kitap ise, geçtiğimiz günlerde yine İsveç üzerinden masama ulaştı ve Osman İkiz imzasıyla bir solukta okuduğum nadide eserler arasında yerini aldı.

 

İkiz'in Cumhuriyet Kitapları'ndan yayımlanan Maffy'nin Sevdası Caz adlı kitabını kulağımda Muvaffak Falay'ın müzikleri ve nefis soloları eşliğinde okurken, Maffy'nin caz dünyası için önemini, müthiş bir bebop ustasının İsveç kültürüne kattığı değerleri derinden hissetim. Hem kuzey müzik dünyasını hem de kuzeyin caz kulüplerini bildiğim için, okurken canlanan sahnelerde Maffy'nin aşkla bağlı olduğu müzikal yolcuğuna âdeta bir film izlercesine şahit oldum. Kitap bittiğinde ise, Maffy'nin kimselere benzemeyen pırıl pırıl tonundan müziklerini dinlemeye devam ettim. 

 

Maffy'nin Sevdası Caz, müzik türü ayrımı yapmaksınız tüm müzikseverlerin okuması gereken, hayatını müziğe adamış seçkin bir sanatçımızın portresi.

 

Ruhun şad olsun Maffy!

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20