HABER

36. Uluslararası İzmir Festivali

19.05.2023


Paylaş:

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nca (İKSEV) düzenlenen 36. Uluslararası İzmir Festivali 2 Haziran - 11 Temmuz 2023 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.   
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları, Eczacıbaşı Topluluğu’nun ana sponsorluğu, Tekfen Vakfı, İzmir İtalya Konsolosluğu, İnstitut français Türkiye- İzmir, İzmir Goethe Enstitüsü, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu ile Portekiz Büyükelçiliği ve İzmir Fahri Konsolosluğu iş birliğiyle düzenlenen 36. Uluslararası İzmir Festivali’nin programında 10 etkinlik yer alacak.

AASSM, Efes Büyük Tiyatro, İzmir Tarihi Agora, Çeşme Kalesi ve Celsus Kütüphanesi’nde yapılacak etkinliklerin biletleri 22 Mayıs 2023 Pazartesi günü AASSM ana gişe ve Biletix gişelerinden satışa sunulacak.  

Cumhuriyet’in 100. Yılında iki dünya prömiyeri
36. Uluslararası İzmir Festivali, 2 Haziran 2023 Cuma günü saat 21.00’de AASSM Büyük Salon'da yapılacak olan
12. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Konseri'yle başlayacak. İKSEV’in geleceğe bırakılan önemli bir kültür mirası olarak gördüğü, genç bestecilerimize yeni ufuklar açan 12. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması, finale kalan keman konçertolarının yarışacağı bu konserde sonuçlanacak.  

Gürer Aykal, Pelin Halkacı Akın, Cihat Aşkın, Turgay Erdener, Rengim Gökmen, Hasan Uçarsu, Serdar Yalçın’dan oluşan Seçici Kurul, ilk toplantısında Hasan Niyazi Tura ve Arda İşkol’un keman konçertolarını finale bıraktı. Cumhuriyet’in 100. yılına ithaf edilen bu iki yeni eser, 2 Haziran 2023 akşamı şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilecek. Yarışma konserinde Hasan Niyazi Tura’nın Keman Konçertosu'nu günümüz genç keman solistlerinden Can Özhan, Arda İşkol’un eserini ise başarılı keman solistlerinden Özgecan Günöz icra edecek. Seslendirilecek konçertolar, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine Seçici Kurul, Orkestra üyeleri ve dinleyicilerin oylarıyla ödüllendirilecek.  

Antik Tiyatroda Buluşma: Tekfen Filarmoni
Temelleri 1992 yılında Karadeniz Oda Orkestrası olarak atılan Tekfen Filarmoni, daimi şefleri Aziz Shokhakimov yönetiminde Efes Büyük Tiyatro’da hayranlarıyla buluşacak. Günümüzün başarılı genç solistleriyle çalışmaya önem veren Tekfen Filarmoni, 4 Haziran 2023 Pazar günü Efes Büyük Tiyatro'da vereceği konserde genç kemancılarımız arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Veriko Tchumburidze'ye eşlik edecek. Saat 21.00’de başlayacak konserde Hasan Uçarsu’nun Portreler adlı orkestra süiti, P.I.Çaykovski’nin Re Majör Keman Konçertosu ve Zoltan Kodaly’nin Galanta Dansları seslendirilecek.  

Sanat İyileştirir: Hatay Akademi Orkestrası
Tarihi İzmir Agora’da 6 Şubat 2023’de Türkiye’de ve Suriye’de büyük yıkıma neden olan deprem felaketinde dört üyesini yitiren ve çalgılarının tümünü kaybeden Hatay Akademi Orkestrası, sanatla iyileşme yolculuğuna İzmir Tarihi Agora’da devam edecek. Büyük felaketin ardından Hatay’da hayatı yeniden örmeyi misyon edinen orkestra, kurucu şefleri Ali Uğur yönetiminde 7 Haziran 2023 Çarşamba günü saat 21.00 de Festival’in unutulmaz konserlerinden birini verecek.  

Tarihi Agora’da “Serena’nın Şarkısı”
İtalya’nın Salento Bölgesi çıkışlı La Cantiga de la Serena, İzmir İtalya Konsolosluğu iş birliğiyle 13 Haziran 2023 Salı günü tarihi İzmir Agorası’nda vereceği konserde, Puglia bölgesinin yeniden düzenlenen geleneksel müziğinden, 15. yüzyılda İspanya ve Portekiz'de diaspora deneyimi yaşayan Sefarad Yahudilerine ait geleneğin bir ifadesi olan halk şarkılarına, Sefarad romansları, Ortaçağ ilahileri, Provence, Endülüs ve Portekiz’in müzik mirasından büyüleyici melodi ve ilahilerine uzanan rafine bir repertuvar sunacak.  

Zıt iki dünyanın müzikal buluşması: L’achéron ve “Sürgünün Göz Yaşları”
Festival, 15 Haziran 2023 Perşembe akşamı İnstitut français Türkiye- İzmir iş birliğiyle düzenlenecek konserde AASSM Büyük Salon'da L’achéron’u konuk edecek.  
2009 yılında François Joubert- Caillet tarafından kurulan, geleneksel, çağdaş, bilgisayar destekli müzik, dans, tiyatro gibi farklı disiplinlerden sanatçılarla halk arasındaki bağı güçlendirmek üzere yola çıkan topluluk, her türlü müziği zengin ve en hassas paletle resmetmeyi ve dinleyiciye ulaştırmayı amaçlıyor.  

Sting ile vokal müziğin içinden: Singer Pur
Başarılı vokal altılısı Singer Pur, 20 Haziran 2023 tarihinde Çeşme Kalesi’nde Goethe Enstitüsü İzmir iş birliğiyle vereceği konserde, Sting'in şarkılarıyla tematik olarak ilişkili, ancak vokal müziğin genelinde stilistik olarak çeşitli parçalardan oluşan bir repertuvar seslendirecek.  

Viyana Oda Senfoni ile klasikten çağdaşa
Klasiklerden 19. yüzyıl eserlerine ve çağdaş bestelere dek uzanan geniş bir repertuvara sahip Wiener Kammersymphonie, 22 Haziran 2023 Perşembe gecesi Celsus Kütüphanesi'nde vereceği konserde Schubert, Korngold, Webern ve Haydn’ın eserlerini seslendirecek.  

Krzysztof Penderecki Anısına
Krzysztof Penderecki, ölümünün üçüncü, doğumunun ise 90. yıl dönümünde özel bir konserle anılacak. 6 Temmuz 2023 tarihinde Celsus Kütüphanesi'nde, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Fahri Konsolosluğu ve Adam Mickiewicz iş birliğiyle düzenlenecek konserde, Leticia Penderecki Trio, bestecinin Papa 2. John Paul anısına Chaconne adlı eserinin Avrupa ve Asya prömiyerini yapacak.  

Portekiz gitarın efsane ismi: Pedro Jóia

Çeşme Kalesi, 8 Temmuz 2023 Cumartesi akşamı unutulmayacak bir konsere ev sahipliği yapacak. Portekiz Büyükelçiliği ve Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu iş birliğiyle düzenlenecek olan konserde Portekiz gitarının efsane ismi Pedro Jóia, müzikseverleri geleneksel Portekiz müziğinin son yüzyılına doğru yolculuğa çıkaracak.  

Dünya Prömiyeri ile kapanış
36. Uluslararası İzmir Festivali, 11 Temmuz 2023 Salı akşamı AASSM Büyük Salon'da Allaturca Impro Piano ikilisinin “Makam Müziğinde Çeşitlemeler” adlı özel projesinin dünya prömiyeriyle sona erecek. Piyanistler Cemile Cabbar ve Nihat Demirkol’un fasıldan konçertoya, peşrev, medhal, saz semaisi, longa, sirto ve Azerbaycan mahnılarına yer verdikleri bu özel proje, biribirinden çok farklı iki piyano tavrını, biribirini tamamlayan iki ayrı klavyede, iki solistin birlikteliğine dönüştürecek.  

Detaylı bilgi için: www.iksev.org      

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20