SÖYLEŞİ

Burçe Karaca'dan Yetiştiği Topraklara Armağan: Anadolu'dan Miras

01.06.2023


Paylaş:

Ada Müzik etiketiyle yayımlanan Anadolu’dan Miras adlı albümündeki tüm eserlerini 4 Haziran 2023 akşamı Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nde seslendirecek sanatçımızla konser öncesinde keyifli bir söyleşi yaptık.

Piyanist ve besteci kimliğiyle tanıdığımız Burçe Karaca'yı sizden dinleyebilir miyiz?
Ailemin yönlendirmesiyle piyano dersleri alarak müzik yolculuğuma başladım. Yeni sesler keşfetmenin beni heyecanlandırdığını hatırlıyorum. Bilim kurgu, fantastik türü roman ve filmlerin hayal dünyamı bestecilik anlamında şekillendirdiğini düşünüyorum. Ankara Güzel Sanatlar Lisesi'nde başlayan eğitimime Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Lisesi Flüt Bölümü'nde devam ettim. Üniversite eğitimimi Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Teorisi ve Kompozisyon Bölümü ve Piyano Bölümü olmak üzere her iki bölümden de mezun olarak tamamladım. Müzikal kariyerim ise yeni besteler üretmek, albümler kaydetmek, konserler vermek, sosyal sorumluluk projelerinde bulunmak ve mevcut öğrencilerimle dersler yaparak devam ediyor.

Anadolu’dan Miras adlı yeni albümünüzde herkesin bildiği türküleri, farklı enstrümanlar ile elektronik sesleri sentezleyerek hem kendi sesiniz hem de piyanonuzla buluşturdunuz. Sizi bu kompozisyon çalışmasına yönlendiren ne oldu?
Anadolu’nun ruhu olan ezgilerimizin, elektronik altyapıyla da dinleyicilere hitap etmesini ve kalplerine dokunmasını istedim. Bu albümde geleneksel müziğimizin devamlılığına da bir katkı sunmak istiyordum. Turnelerim esnasında, Anadolu’nun farklı yerlerine yaptığım seyahatlerde Anadolu kültüründen etkilenerek ilham kaynaklarımı bulduğumu söyleyebilirim. Tüm bu duygu birikimimi Ada Müzik etiketiyle dinleyicilere sundum. Albümü, farklı kültürlerle günümüz yaşantısı arasında bir harman, bir sentez olarak niteleyebilirim. Akustik enstrümanlarla türkü düzenleyip elektronik ortamda işleyerek Anadolu’nun kadim öğretilerinden, insanının kişilik özelliklerinden, kucağı herkese açık, hoşgörüyle bezenmiş motifleri dinleyiciye sunmak güzel bir deneyim oldu. Albüm, geçmişten getirdiklerimiz ve gelecek nesillerin getirecekleri arasında bir köprü görevi de görüyor.  

Kadim medeniyetlerin ekin birikiminin mirasçısı bir sanatçı olarak, bu zengin mirası yaşatma ve geliştirme amacına yönelik başka çalışmalarınız olacak mı?
2022 yıl sonu itibariyle başlatmış olduğum bir projem var; Anadolu’nun farklı bölgelerinde Güzel Sanatlar Liseleri ve Üniversiteleri’nde müzik eğitimi alan, konserlere gitme imkânı kısıtlı olan geleceğin meslektaşlarımıza ulaştığım, konser ve söyleşi şeklinde buluşmalarımız oluyor. Bu buluşmalar esnasında; bir süre önce geçtiğim o dönemdeki aydınlık yüzlerin beklentilerini ne ölçüde karşılayabildiğimi ve hayallerinin yaşadığı geleceği yakından tanımış oluyorum. Bu buluşmaların mirasını taşıdığım ve beni yetiştiren topraklara değerli bir katkı olacağını düşünüyorum.

 

Konserlerinizde farklı albümlerinizden eserler seslendiriyorsunuz, müzikseverlerden nasıl yorumlar alıyorsunuz?
Son albümümde sunduğum eserler, kültürümüzün ortak değerleri. Geleneklerimizin parçası olan bu ezgiler, halkımız tarafından zaten biliniyor ve benimseniyor. Öte yandan bu ezgiler elektronik müzikle sentezlediği için dinleyicilerin ilgisini çekiyor. Anadolu’dan Miras albümünün çıkış süreci, ülkemizde yaşanan deprem felaketinin olduğu zamana denk geliyor. Yaşadığımız duygu yoğunluğu sebebiyle eserlerime sözler ekleyerek kendi sesimi de kullanmaya karar verdim. Modern klasik ve minimalist tarzı benimsemiş bir besteci olarak, yine piyanoda bestelediğim eserleri, davulda Eralp Güven, synthesizer'da Murat Köselioğlu ve viyolonselde Mehmet Gökhan Bağcı ile buluşarak kolektif bir duygu ve bilincin ortaya çıktığı yepyeni türde bir albüm kaydettik. Bu türün herkese hitap edebiliyor oluşundan dolayı mutluyuz.

Yeni projeleriniz ve konserlerinizden bahsedebilir misiniz?
Anadolu’dan Miras albümümdeki tüm eserleri, 4 Haziran 2023 akşamı Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nde solist olarak seslendirmek üzere davet aldım. Albümü ilk kez piyano, vokal ve yaylı orkestrası ile seslendireceğim.  

2024 yılında minimalist/modern klasik bir albüm yapma planım var. Farklı şehirlerde olan konser turnelerim ve sosyal sorumluk projelerim de devam ediyor. Sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20