SÖYLEŞİ

Cumhuriyet Tangoları ile Harikulade Bir Akşam

11.06.2023


Paylaş:

Şef Hakan Şensoy yönetimindeki Milli Reasürans Oda Orkestrası’nın İncesaz’ın vokallerinden Ezgi Köker ve tango tutkunu sanatçılarımız Teyfik Rodos, Tolga Salman, Rüstem Mustafa ve Toros Can'a eşlik edeceği akşamın nadide repertuvarı, Zeynep Aktar ve Sercan Yiğit'in danslarıya da görsel bir şölene dönüşecek. Şef Hakan Şensoy'a bu önemli konser öncesinde sorularımızı yönelttik.  
 
Her bir konseriniz için repertuvar seçimleri yaparken nasıl titiz çalıştığınızı bilen bir kişi olarak, nefis bir projenize daha şahit olacağız. Projenin oluşum ve gelişim sürecini sizden dinlemek isteriz. 
Konserlerimin repertuvar seçimlerine dair titizliğimin sizde oluşturduğu pozitif izlenim benim için önemli. Her konserimin içeriğinde mutlak tutarlı bir fikir birliği gözetirim. Solistin yorumladığı eseri de göz önüne alarak repertuvarın açılımını, temasını, ana fikrini, güncel veya tarihi anlamını, orkestranın programın geneline olan egemenliğini, Türk bestecilerine ait eserlerin çalınma önceliğini gözeterek kurgularım. Cumhuriyet Tangoları projesi imrenerek benim düşüncemdir demekten onur duyacağım bir fikirdir. Ancak dostum Efruz Çakırkaya projenin üst aklıdır, gerek şahsım gerekse Türk Tango güncesi ve tarihi adına bu projeyi hayata geçirdiği için kendisine müteşekkirim.  
 
Repertuvarda 22 ayrı tango eseri mevcut, eser seçim sürecinizden bahseder misiniz?  
Projenin en zevkli zamanlarını eserleri seçme sürecini yaşarken deneyimledim. 180 civarında tangoyu inceledim. Hatta programda yer alacak tangolardan birinin (adını sürpriz olarak şimdilik açıklamıyorum) varlığı biliniyor ancak notalarının nerede olduğu konusunda hiç kimse somut bir bilgi veremiyordu. Notalara ulaşıp sevincimi dostlarım Tolga Salman ve Cemâl Ünlü ile paylaştığımda, her ikisi de bunun Türk Tango tarihi adına yapılmış en önemli arkeolojik çalışmalardan olduğu konusunda samimi düşüncelerini ifade ettiler. İki ay süren çalışmalarımın akabinde 40 civarında tangoyu Efruz Çakırkaya ile Maestro Hasan Niyazi Tura’nın beğenilerine sundum, fikir teatilerimiz sonucunda son listeye birlikte karar verdik.  
 
Hasan Niyazi Tura'nın aranjmanlarıyla sunacağınız eserler arasında, kendisinin ve Yalçın Tura'nın bir eserinin de dünya prömiyeri yapılacak, bu iki eser hakkında neler söylemek istersiniz? 
55 yaşındayım, 1989'dan bu yana aralıksız sahnedeyim ve Yalçın Tura’ya ait bir eseri seslendirmeden herhangi bir konser sezonunu kapatmadım. Yalçın hocam benim için Cumhuriyet devrimlerinin en önemli bestecilerinin başında gelir. Projeye dair Efruz Çakırkaya tarafından bilgilendirildiğim ilk anda “Yalçın hocadan mutlaka bir tango yapmalıyım” düşüncesi aklımda belirdi ve hocaya fikrimi açtım. O da bestelediği tangoları olduğunu, hatta bazılarının henüz seslendirilmediğini söyleyince, tabi ki seslendirilmemiş olanı tercih ettim. Turgay Erdener hocamın da bu projeye emanet ettiği Nereye Aşkım adlı tangosunu anmadan geçemem. Hasan Niyazi kardeşim ise, benim için günümüz Türk çoksesli besteciler dünyasının en önemli figürlerindendir. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 1. Şefi olan maestro, dikkate değer keman yorumculuğuyla da müzisyenlik katmanlarının hakkını sonuna kadar verir. Kendisi bu projeye yeni bir müzikle katkı vereceğini açıklayınca, bana sadece hem bu güzel haberin hem de seslendireceğim müziğin keyfini sürmek kaldı.         
 
Konsere Doğru Konuşmaları 
CUMHURİYET TANGOLARI  
15.06.2023, 18.30-19.30  
Saint Benoît Fransız Lisesi Küçük Avlu  
Hakan Şensoy ve Cemal Ünlü ile “Türk Tango Tarihi”
 
CUMHURİYET TANGOLARI 
15.06.2023, 20.00 
Saint Benoît Fransız Lisesi Büyük Avlu
 
HAKAN ŞENSOY, şef 
EZGİ KÖKER, vokal 
TEYFİK RODOS, vokal 
TOLGA SALMAN, bandoneon 
RÜSTEM MUSTAFA, keman 
TOROS CAN, piyano 
ZEYNEP AKTAR, dans 
SERCAN YİĞİT, dans 
SELEN SÜREK, dans 
ALPER ERGÖKMEN, dans  
MİLLİ REASÜRANS ODA ORKESTRASI
 
Program
Turgay Erdener, Nereye Aşkım
Yalçın Tura, Bir Ekmek Parasını Kazanmanın Binbir Yolu Var*
Hasan Niyazi Tura, Enstrümantal Tango*
Orhan Avşar, Pesimista
Fehmi Ege, Ayrılık Belki Ölümden Beter
Necdet Koyutürk, Bal Çiçeği
Frizt Kerten, Bir Aşk Masalı
Kaptanzade Ali Rıza Bey, Bu İstanbul’un Kızları
Emin Cenkmen, Cemile
Fehmi Ege, Çok Ağladım
Frizt Kerten, Damlacıklar
Kadri Cerrahoğlu, Giden
Necdet Koyutürk, Gözlerine Bakarken
Şefik Gürmeriç, Hasret
Nebahat Üner, Hatıra
Fehmi Ege, Her Emelim Her Arzum
Fehmi Ege, Kıskanırım
Müfit Hasan, Mavi Gözler
Fehmi Ege, Sana Nereden Gönül Verdim
Fehmi Ege, Sensiz Kaldığım Geceler
Yaşar Güvenir, Sensiz Saadet Neymiş
Necdet Koyutürk, Yalnızlar Rıhtımı
 
* Dünya prömiyeri
 
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20