SÖYLEŞİ

Klasik Müzikle de Dans Etmek Pekâlâ Mümkün

15.06.2023


Paylaş:

İstanbul Müzik Festivali kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Disko Klasik konser serisi, klasik müzikle de pekâlâ dans edilebileceğini herkese gösterecek! Çellist Jamal Aliyev'e davulda Barış Baykan'ın eşlik edeceği gecenin ilk performansının ardından, Orchester Im Treppenhaus tamamı topluluk için özel olarak bestelenen, klasik müzikle gece kulübü kültürünü harmanlayan repertuvarlarıyla sahnede olacak. İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya ise, her iki performans arası için hazırladığı müzikleriyle gecenin coşkusunu doruklara taşıyacak. Merakla beklenen geceye dair sorularımızı Efruz Çakırkaya'ya yönelttik.

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına dair coşku, bu yıl için hazırladığınız programın her konserinde hissediliyor, Disko Klasik ise bu coşkunun ritmini artıyor. Yeni seriniz için neler söylemek istersiniz? 

Uzun yıllardır çocuklar, gençler ve aileler için ücretsiz etkinlikler, atölyeler ve konserleri festival programımıza dahil ediyoruz. Özellikle Hafta Sonu Klasikleri serisiyle şehrin kamusal alanlarında düzenlediğimiz ücretsiz konserlerle her yaştan izleyicinin klasik müzik konserlerine erişimini kolaylaştırmaya, belki rastlantısal olarak o gün konserin düzenlendiği parkta bulunan İstanbullulara tatlı bir sürpriz olarak sunmaya, klasik müziğin çoksesli büyülü dünyasının perdelerini herkes için aralamaya çalışıyoruz. 

 

Diğer taraftan hayatın çok hızlandığı, teknolojinin yaşantımıza kattığı süratle sadece gençlerin değil orta yaş ve üzeri jenerasyonun bile aralıksız dikkat süresinin düştüğü bir yüzyıldayız. Standart bir klasik müzik konseri formatında en az 45 dakika kıpırdamadan, konuşmadan, telefonuna bakmadan bir koltukta oturmak özellikle gençler için gerçekten zor. Aynı şekilde sahnede de dünyayı bambaşka algılayan, yepyeni bir kuşak var. Tüm dünyada bu anlamda bir değişim söz konusu. Konser salonları, festivaller ‘izleyici geliştirmek’ konusunda yenilikçi programlar ve içerikler üzerine çalışıyor. Gece kulüplerinde, sıra dışı mekânlarda, elektronik altyapı üzerine canlı çalınan klasik müzik performansları sunuluyor; izleyicinin rahat hareket edebileceği, sahnede olanın bir parçası hissedebileceği, hem müzik dinleyip hem etrafıyla iletişim kurabileceği, müziğin ritmini özgürce yakalayıp tadını çıkaracağı konser formatları uygulanıyor. Bu bağlamda biz de son birkaç yıldır dünyadaki benzer akımları takip ederek kendi festivalimizde nasıl bir içerik sunabiliriz diye çalışıyorduk. Nihayet bu yıl, Cumhuriyetin 100. Yılını kutladığımız festival programımızda gençlere daha fazla alan açmak ve onlara bu heyecan verici konser formatını hediye etmek düşüncesiyle Disko Klasik serisini başlatmaya karar kıldık. Çoksesli müziğin olağanüstü büyülü bir dünyası var. Gençleri bu dünyaya ön yargısız yaklaşmaya, özgürce müziğin tadını çıkarmaya ve klasik müzikle dans etmeye çağırıyoruz – çünkü bu gerçekten mümkün! 

 

Her iki performans arasında Efruz Çakırkaya bize neler dinletecek, ipucu rica edelim mi yoksa sürpriz olarak mı kalsın?

Konserde yer alacak iki topluluğun performanslarının arasındaki sahne değişiminde izleyicilere hem bu türün öncü gruplarının hem de serinin 2024 konserinde canlı dinleyecekleri müzisyen ve topluluklarının ‘tadımlık’ kayıtlarından dinletmeyi planlıyorum. Kim olduklarının sürprizini bozmayalım. Merak edenleri 16 Haziran’da Babylon’da düzenlenecek ilk ‘Disko Klasik’ konserine bekliyorum.


Fotoğraf, Andreas Graf

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20