Konser-Opera

Kaçak Âşık Bulundu, Don Giovanni Süreyya Operası'nda

10.07.2023


Paylaş:

Uslanmaz çapkın Don Giovanni, bu kez aşk defterini Süreyya Operası’nda açtı. W.A.Mozart’ın ölümsüz eseri olan Don Giovanni, hayatı aşk oyunundan ibaret gören bir çapkının maceralarını konu ediniyor. Oldukça popüler olan bu eser, bu kez ustaları ve gençleri bir araya getiren bir performansla seyirci karşısına çıktı. 9 Temmuz 2023 günü sahnelenen eser, dakikalarca ayakta alkışlandı. 
 
Don Giovanni’ye dünyaca ünlü usta bariton Pietro Spagnoli, sağ kolu ve hizmetkârı Leporello’ya ise göz kamaştırıcı bir kariyere sahip olan Güneş Gürle hayat verdi. Sanatçı, Göktuğ Alpaşar ise Il Commendatore rolüyle hayranlık uyandırdı. Ustalar, Sedat-Güzin Gürel Sanat Vakfı’nın desteklediği genç yeteneklerle birlikte sahne aldılar. Bu harika ekibin, eseri sahneye nasıl taşıdığını konuşamıyoruz, çünkü eser sahneden taştı.  
 
Sadelik ve Gösteriş Arasında Bir Opera 
Pietro Spagnoli gerçek bir Don Giovanni’ydi ve Güneş Gürle ile aralarında tartışılmaz bir uyum vardı. İkili sadece sesleriyle değil, sergiledikleri oyunculukla da sahneyi doldurdu. 

Her şey hem çok sade hem de çok gösterişliydi. Don Giovanni ve Leporello’nun, seyirci karşısına günlük kıyafetlerle çıkmasına rağmen bizler kahramanların üzerinde gösterişli kostümleri görebiliyorduk. Sanki “bir varmış bir yokmuş” oyunu oynuyorlardı. Don Giovanni’nin Leporello ile kostüm değiştirdiği sahnede, yaptıkları tek şey boyunlarındaki şalı değiştirmekti. Öyle ustalıklı bir oyunculuk vardı ki karşımızda, Don Giovanni’nin pelerinini, şapkasını ve hatta şapkasındaki tüyü görebiliyorduk. Don Giovanni’nin verdiği ziyafette Leporello’nun olmayan sofradan gizlice alıp iştahla ağzına götürdüğü lokma ağzımızın suyunu akıtacak kadar gerçekçiydi. 
 
Sahnede şef Murat Cem Orhan’ı ve orkestrayı da izleyebilmek alınan zevki doruğa çıkardı. Gözlerim şef, orkestra ve sanatçılar arasında gidip gelirken asla yorulmadı. 
 
Göktuğ Alpaşar’ı Il Commendatore rolünde izlemek ise muazzam bir histi. Beyazlar içerisinde, seyirciler arasından ilerleyip Don Giovanni’yi ve Leporello’yu cehenneme götürerek adaleti sağladığı son sahnede gözlerimizi ondan alamadık.


Fotoğraf, Yasin Arman
 
Genç Yeteneklerin Ayakta Alkışlanan Performansı 
Operanın Donna Anna ve Donna Elvira rolleri, 22. Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda ödül alan isimler tarafından canlandırıldı. Birincilik ödülünü alan Ecem Arıcasoy Donna Anna rolüyle, üçüncülük ödülünü alan Zeynep Seray Özcan ise Donna Elvira rolüyle kalbimizi fethetti. Don Ottavio rolündeki Alp Akça, Zerlina rolünde, I. Ulusal Suna Korad Şan Yarışması'nda birincilik ödülünün sahibi Eda Umay Akan ve Masetto rolünde Ali Vedat Sezer rollerinin hakkını en üst perdeden verdiler.

Prof. Dr. Güzin Gürel’in kurucusu olduğu Sedat-Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı’na da kısaca değinmeden geçemeyeceğim. Yetenekli gençlere her anlamda destek olan vakıf, harika gecenin mimarı oldu. Vakıf, gençlere verdiği destekler dışında, düzenledikleri yarışma ve sempozyumlarla da sanat yaşamının canlılığına katkıda bulunuyor.
 
Tüm alkışlar bizi her anlamda Mozart’ın dünyasına çeken bu harika ekibe ve yetenekli gençlere kol kanat geren Prof. Dr. Güzin Gürel’in kurucusu olduğu Sedat-Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı'na… 


Fotoğraf, Yasin Arman

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20