SÖYLEŞİ

Özkan Umutcan Bapbacı'nın Yeni Eseri Triptych

31.07.2023


Paylaş:

Genç bestecilerimizden Özkan Umutcan Bapbacı’nın Giacomo Puccini’nin Il Trittico üçlemesinden referanslar barındıran yeni eseri Triptych Sea Major Music etiketiyle dijital platformlarda yayımlandı. 
 
Besteci olarak okuyucularımıza müziğinizi tarif edebilir misiniz?
Genel olarak müziğimde tiyatral ve dramatik ögelerle bütünleşik bir ifade biçimi kurguluyorum. Bu doğrultuda dinleyicinin eser tarafından çevrelenmesini amaçlayan mekânsal araçları, müzik dışı referansları, ritüelistik yaklaşımları ve dramatik anlatıları merkezine alan bir dinleme deneyimi oluşturmaya çalışıyorum.
 
Yeni mezun bir besteci olarak eserlerinizin seslendirilmesine yönelik imkânlara dair neler söylemek istersiniz?
Bir besteci olarak üzerinde çalıştığımız eserlerin seslendirilmesi, kayıt altına alınabilmesi çok önemli ve bir o kadar da zor bir süreç. Bilkent’te bulunduğum süreçte hemen her sene hocalarımızın rehberliğinde önemli projelere eser yazma ve bu eserlerin kaydedilmesi için çalışma fırsatı buldum. Bu son derece önemli ve değerli bir destek. Örneğin bu yılın başında tamamladığım yaylı dörtlü eserim olan Triptych tam da böyle bir süreçle ortaya çıktı. Eserimin ilk seslendiriliş konseri Contemparlando Quartet’in müthiş sanatçıları tarafından Bilkent Konser Salonu’nda yapıldı. Konser kaydı ise Sea Major Music etiketiyle dijital platformlarda yayımlandı. Benim gibi genç bir besteci için paha biçilemez bir deneyim yaşadım. Ancak bu gibi deneyimlerin hocalarımız, değerli icracılarımız ve Sea Major Music gibi yapımcılar sayesinde hayata geçebilmesi mümkün…
 
Davet aldığınız festivaller var mı? Eser siparişleri alıyor musunuz?
Bu yaz üç önemli festivalde katılımcı olarak yer alacağım. Graz’da düzenlenecek olan Impuls Festivali’nde Bedrossian, Iannotta, Ronchetti ve Furrer gibi önemli bestecilerle bire bir çalışacağım. Ardından tarihi Darmstadt Yaz Kursu’nda dünyanın önde gelen bestecileri ve icracılarıyla çalışma ve onlara müziğimi dinletme fırsatım olacak. Ardından Barselona’da düzenlenecek olan MIXTUR Festivali’nde Isabel Mundry ve Bethany Younge ile çalışacağım. MIXTUR Festivali’nden aldığım solo flüt eser siparişinin ilk seslendirilişi de bu festivalde yapılacak.
 
Albümde yaylı dörtlü için yazmış olduğunuz Triptych eserinizin ilham kaynağı neler oldu? Besteme sürecinden bahsedebilir misiniz? 
2022 yaz döneminde Berlin Opera Akademisi’nde bir yaz stajı yapıyordum ve üzerinde çalıştığımız eserlerden ikisi Giacomo Puccini’nin Suor Angelica ve Gianni Schicchi operalarıydı. Orkestra provalarında defalarca çıplak şekilde dinleme fırsatı bulduğum bu müzik tam anlamıyla belleğime kazınmış durumdaydı. Aylar sonra yaylı dörtlü için çalışmaya başladığımda eserin bu müziğe referans vermesi gerektiğine karar vermiştim. Böylelikle her bölümünde Puccini'nin Il Trittico üçlemesinden referanslar barındırmasıyla eserimin en büyük ilham kaynağının bu olduğunu söyleyebilirim. Devamında yaylı dörtlünün sunduğu büyük repertuvar ve ses olanaklarını kendi bestecilik kimliğimle ve üzerinde çalıştığım bazı armonik tekniklerle birleştirmem sonucu eser son halini almış oldu.
 
Çalışmak istediğiniz besteciler veya yeni müzik toplulukları varsa paylaşabilir misiniz?
Bång, Czernowin, Haas, Muntendorf ve Saunders gibi bestecilerle ve Klangforum Wien, Ensemble Modern, Ensemble Musikfabrik ve JACK Quartet gibi topluluklarla çalışmak isterdim.


Özkan Umutcan Bapbacı
 
Etkilendiğiniz besteciler var mı?
Müziğinden ve müziğe yaklaşımlarından ilham aldığım pek çok besteci var. Özellikle Kaija Saariaho, Harrison Birtwistle, Heiner Goebbels ve Pierre Jodlowski bu bestecilerden bazıları. 
 
Gelecekte sizi nerede göreceğiz? Besteci olarak müzik için hayalleriniz nelerdir?
Bir besteci olarak son zamanlarda üzerinde çalışmaktan keyif aldığım opera ve sahne eserlerine yoğunlaşmayı umuyorum. Özellikle elektronikler, mekânsallık, dramaturji ve koreografi ile birleşen sahne eserlerinin beni daha çok heyecanlandırdığını hissediyor ve bu alanda çalışmalarımı sürdürmeyi umuyorum. Bunun yanı sıra şeflik çalışmalarıma devam etmek ve özellikle sahne eserlerinin yorumlanması için çalışmalarda bulunmak istiyorum.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20