MAKALE

4. İdil Biret Müzik Festivali'nin Ardından

31.07.2023


Paylaş:

7-10 Temmuz 2023 tarihleri arasında Muğla Merkez Menteşe ilçesindeki Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılan 4. İdil Biret Müzik Festivali, bu sene Cumhuriyet’imizin 100. Yılı başlığı altında düzenlendi. 

İdil Biret… Bir dehayı, tuşların deryasını kelimelere sığdırmak çok zor. Belki de Biret’i anlatmanın en güzel yolu notalar. İşte bu notalar, Muğla’da düzenlenen ve İdil Biret adını taşıyan tek festivalde, dördüncü kez yankılandı. Yurt dışında kariyerlerine devam eden, değerli sanatçı arkadaşlarım; Cumhur Görgün, Leyla Cemiloğlu, Güray Başol ve ben Nihan Ulutan, şef Münif Akalın yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası eşliğinde, unutulmayacak, eşsiz bir atmosferde buluştuk. Ustamız İdil Biret’in kıymetli eşi Şefik Büyükyüksel’in festival açılış konuşması, âdeta bir zaman yolculuğu gibiydi; ülkemizin gururu olmuş, sanata hizmet etmiş mücevherleri, harika çocukları andık. Sanatçı kişilikleriyle bizlere, yürüdüğümüz yolda daima ışık olacaklar.

İdil Biret’in yeri eminim tüm meslektaşlarım için ayrıdır. Ben henüz 10 yaşındayken, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nde (AIMA) derslerine dinleyici olarak katılmıştım. Daha ilk günden İdil Hocam’ın, güçlü hafızasından ve efsunlu parmaklarından çıkan en ufak bir şeyi kaçırmamak için, kelimesi kelimesine not etmiştim. Daha sonra uzun seneler boyunca aktif bir öğrenci olarak katıldım. İdil Hoca ile çalışmak, beraber konserler vermek... Küçükken hayallerimi süsleyen sahneler gerçek olmuştu. Orada edindiğim tecrübeler ve dostluklar, ülkemden ayrılıp, uzak sularda yüzmeye başladığım zaman, yeri geldi ve bana tutunacak birer can simidi oldu. Kıymetli Hocam Filiz Ali’nin kuruculuğunda gerçekleşen ustalık sınıfları, müzik hayatımda, hayallerime giden yolda bir mihenk taşı oldu.

İşte bu duygular eşliğinde festival için Düsseldorf’tan Muğla’ya yolculuğum başladı. Açılış konseri, Muğla halkı tarafından büyük ilgi gördü. Açık havada konserin tadı her zaman ayrı oluyor. Bu büyülü atmosferde W.A.Mozart’ın Re minör Piyano Konçertosu’nu, kıymetli dinleyicilerle buluşturmak, ardından sevgi dolu alkışlarını duymak… Bir piyanist başka ne ister? Üstelik bu festivalin ustam İdil Biret adına yapılması, benim için şeref duyduğum, unutamayacağım ve hatırladıkça tebessüm edeceğim anılara vesile oldu. 


Münif Akalın, Osman Gürgün, Şefik Büyükyüksel, Nihan Ulutan


Nihan Ulutan

Festival bu sene Cumhuriyet’imizin 100. Yılı şerefine düzenlendi. Daha önce Inglof Wunder, Gökhan Aybulus, Başar Can Kıvrak gibi şahane piyanistlerin de sahne aldığı festival, zengin programıyla dinleyicilere leziz bir müzik şöleni sundu. Şefik Büyükyüksel’in, Muğla Belediyesi’nin ve şef Münif Akalın’ın emekleri çok büyük. Piyanolara gözü gibi bakan ve geceye bir kraliçe gibi hazırlayan kıymetli Levent Conker’e ne kadar teşekkür etsek az… Başta İdil Biret olmak üzere, festivalde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Böyle değerli ve nitelikli festivallerin ülkemizde artması ve daha nice Cumhuriyet yıl dönümlerini sanatla kutlama dileğim ile. Müzik iyi ki var! 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20