SÖYLEŞİ

Doğumunun 150. Yıl Dönümünde Bir Çift Söz

09.08.2023


Paylaş:

Besteleriyle klasik müzik dünyasının ölümsüzleri arasında yer alan Rus besteci ve piyanist Sergey Rahmaninov’un doğumunun 150. Yıl Dönümü 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali'nde de kutlanacak. Soprano Dilruba Bilgi, bariton Caner Akgün ve piyanist Gökhan Aybulus’un “Bir Çift Söz” başlıklı yeni projesi 10 Ağustos 2023 akşamı ilk kez Gümüşlük’te seyirciyle buluşacak. 

Seçmiş olduğunuz başlık her anlamda dikkat çekici ve konserinizin ana amacını vurguluyor gibi. “Bir Çift Söz” başlığıyla dinleyicilerinize vermek istediğiniz mesajı rica edebilir miyiz?
Gökhan Aybulus: Büyük besteci ve piyanist Sergey Rahmaninov’un doğumunun 150. yılı tüm dünyada coşkuyla kutlanıyor. Ben de bir Rahmaninov âşığı olarak kendime misyon edindim ve farklı projelerle büyük besteciyi ülkemizde de anmak istedim. İlk olarak 2023 yılı içinde bestecinin bütün konçertolarını seslendirme kararı aldım. Daha sonra Rus ekolünde yetişmiş ülkemizin çok değerli dört piyanisti olan Cem Babacan, Kandemir Basmacıoğlu, Başar Can Kıvrak ve Özgür Ünaldı ile birlikte ortak bir düşünceyle bestecinin tüm konçertolarını, bütün iki piyano ve dört el için eserlerini, önemli piyano yapıtlarını seslendirdiğimiz üç farklı konser serisi hazırladık. Bu konserler büyük beğeni topladı. Bunlarla da kalmayarak bestecinin vokal eserlerini neden yapmıyoruz diye düşündüm, kıymetli meslektaşlarım Caner Akgün ve Dilruba Bilgi ile konuştum. Onlar da kabul edince bizim bu konuda sizlere söyleyeceğimiz “Bir Çift Sözümüz” var dedik ve bu özel konser programını oluşturduk.
 
Caner Akgün: Aydınlanmanın en büyük göstergesi olan ses ile ifade biçimi “Bir Çift Söz” projesinin odağıdır. 
 
Anadolu Rönesansı olarak tanımlayabileceğimiz Cumhuriyet Dönemi Kültür ve Sanat Yenilikleri, özellikle müzik alanında oldukça önemli eserler ortaya çıkarmıştır. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu eserlerin daha fazla yorumlanması ve bunun yanı sıra sınırlarımız dışındaki şarkı söyleme kavramlarını sanatseverlerle paylaşıp önemlerini belirtmek istiyoruz. 
 
Dilruba Bilgi: Dünyada evrensel ölçüde vokal müziğe katkıda bulunan onlarca besteci de sözün derinliğinde sayısız şaheser ortaya koyduğuna göre, hepimizin tarihin derin sayfalarında kendini bulacağı veya anını paylaşacağı “Bir Çift Söz”ü mutlaka vardır diyoruz. 
 
Sözün gücü ve müzikle olan ilişkisi hakkında ne söylemek istersiniz? Rahmaninov ve söz dediğimizde aklımıza neler gelmeli?
Dilruba Bilgi: Chopin'in Cantabile belirtecinden yola çıkarak piyano için müzik yazan çağdaşları ve sonraki besteciler mutlaka lied, romans, chanson gibi formlarda da şaheserler yaratmışlar. 
 
Caner Akgün: Chopin'in bu belirteci kullanmasında Bellini hayranlığı ve tabii ki Paris'teki Aydınlanma ikliminin büyük etkisi var. Edebiyat ve felsefenin bu denli yoğun hissedildiği bir ortamda daha güçlü ifade mutlaka sözle olmalıydı.
 
Rahmaninov sözlerini sizin aracılığınızla sanatseverlere ulaştıracak. Rahmaninov 10 Ağustos akşamı neler söyleyecek? Eserler seçimleriniz ve bu eserleri seçme sebeplerinizi öğrenebilir miyiz?
Caner Akgün: Rahmaninov memleket hasreti ve özlediği memleketinin insanlarına bir panoramik bakış sergiliyor eserlerinde. Beni en çok etkileyen yönü bu. 
 
Dilruba Bilgi: Duygularını olağanüstü bir yoğunlukla müziğine aktarmış. Benim söylediğim Vocalise adlı eserde sadece bir vokalle koca bir şiiri ifade eder gibi. 
 
Gökhan Aybulus: Caner ve Dilruba’nın bahsettiği Cantabile özelliği Rahmaninov’un müziğinde fazlasıyla mevcut. Hatta bir röportajda kendisine 3 Numaralı Piyano Konçertosu’nun ana temasının neyi ifade ettiği sorulduğunda “Bir şancı nasıl şarkı söylüyorsa ben de piyanoda şarkı söylemek istedim, hepsi bu” diyor. Bu sözlerle Rahmaninov’un enstrümanda şarkı söyleyebilmeye ne kadar önem verdiğini görebiliyoruz, kendi çaldığı kayıtları dinlerseniz ne demek istediğimi rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu yüzden programa bestecinin şan ve piyano için yazdığı eserlerinin yanında piyanonun da şarkı söyleyebileceği solo eserler koyduk, böylelikle piyano da dinleyicilere bir çift söz söyleyebilecek.
 
Dilruba Bilgi, Caner Akgün ve Gökhan Aybulus: 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali'nde bulunmaktan çok mutluyuz. Tüm sanatseverleri bekliyoruz.


Fotoğraf, Mert Gider (Epilog Studio)

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20