MAKALE

Seonghyeon Leem ile Rüya Gibi Bir Akşam

10.08.2023


Paylaş:

5. İstanbul Orchestra'Sion - Uluslararası Piyano Yarışması birincisi Seonghyeon Leem, Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali Akademisi ve İstanbul Orchestra'Sion - Uluslararası Piyano Yarışması iş birliği çerçevesinde 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali'nde!

Zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayabiliyorum; belki de İstanbul'un barındırdığı en "zamansız" yapılardan Notre Dame de Sion Lisesi binasının büyüsü de beni etikediğindendir ki okulun 160 yıllık duvarlarından ilk kez içeriye adım atışım daha dün gibiyken, gururla andığım Orchestra'Sion 15 yaşına gelmiş ve varlığını özel kılan en önemli organizasyonlardan Orchestra'Sion Ulusalararası Piyano Yarışması'nın altıncısı için geri sayıma başlamışız bile. Kasım 2022'de düzenlediğimiz son yarışma olanca hızı ve heyecanıyla devam ederken, finalistlerin belli olduğu gün, Dame de Sion'da, konser salonunun alt katındaki şık misafirhanedeki çalışma masamda oturmuş, ertesi gün yarışma finalinde çalacağımız konçertoların partisyonlarını çalışıyordum. Seonghyeon Leem'in çalacağı Mozart'ın K.467 Do Majör Konçertosu, en iyi tanıdığım eserlerlerden biridir. Defalarca yönetmiş ve çalmışımdır. Yakın zamanda aramızdan ayrılan kıymetlimiz Ayşegül Sarıca ile birlikte verdiğimiz son konserde, sahnede bu eseri seslendirmiştik. Bende bunca anısı olan bir eserle, yarışma heyecanı taşıyan ve hiç tanımadığım bir soliste eşlik edecek olmak içimde merak uyandırıyordu, ta ki üst kattan gelen piyano sesini işitene kadar. Finalistlerin prova yapmaları için ayrılan konser salonunda Seonghyeon Leem'in Mozart'ı yankılanmaya başladı. Tempoları tam sevdiğim gibi, akıcı ve enerji doluydu. Hem şaşırmış, hem de sevinmiştim. Biz şefler için solistlerimiz misafir gibidir; en iyi şekilde ağırlamaya gayret ederiz. Hele bir de müziksel fikirlerimizin örtüştüğü solistler konuk olduğunda, misafirimizi ağırlamaktan daha da büyük mutluluk duyarız. İşte birlikte aynı sahneyi paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğum sayılı solistlerden biridir Seonghyeon Leem. Kendisinin bir diğer müzik yapma mutluluğuna eriştiğim solistlerden Paul Gulda'nın öğrencisi olduğunu öğrendiğimde taşlar daha da yerine oturdu. Efsanevi Friedrich Gulda'nın oğlu olan Paul, tıpkı babası gibi köklü Viyana geleneğini kanında taşıyan, üstelik klişe yanlarından arınmış bir biçimde müziği yaşatan bir piyanist. Öğrencisine de bu geleneği harika bir şekilde aktarmış. Final gecesi Seonghyeon Leem, parıldayan, ışıltılı Mozart tınılarını adeta bir kuyumcu titizliğiyle işleyerek, capcanlı bir şekilde dinleyiciyle buluşturmuştu. Orkestrayla uyumu ve rahatlığı hepimize yarışma atmosferini unutturmuş, geriye sadece keyifle müzik yapmak ve Mozart'a hayat vermek kalmıştı. Konçertonun ünlü ikinci bölümünü alışılagelmiş kalıplardan uzak, akıcı tempoda, gerçek bir ‘Andante olarak yorumlayışı, bende en çok hayranlık uyandıran özelliklerinden biriydi. Benzer hissi Paul Gulda ile çalarken yaşamıştım. Yarışmanın önceki elemelerinde seslendirdiği Rahmaninov'un düzenlemesiyle Kreisler-Liebesfreud'u çalarken de bir yandan virtüozitesine hayran bırakmış, diğer bir yandan da Viyana gelenklerini ne kadar iyi özümsediğini ortaya koymuştu. 
 
11 Ağustos'ta Gümüşlük'te seslendireceği Haydn sonat ve Brahms'ın baladlarını kendisinden dinlemenin, bu bakımdan çok özel bir deneyim sunacağına inanıyorum. Müzik cümlelerini konuşma doğallığında, tıpkı bir yaylı çalgı çalıyormuşcasına seslendirebilen Seonghyeon Leem, bu az bulunur özelliğiyle Chopin'in zarafetini kolayca yakalayabilen bir sanatçı. Konseri taçlandıracak olan Stravinski'nin Ateş Kuşu bale düzenlemesiyle de müzikseverlere unutamayacakları bir akşam yaşatacak gibi görünüyor. 
 
Sanatçının doğal, kendiliğinden, içten, samimi kişiliği önce müziğine sonra da dinleyiciye yansıyor ve dinleyiciyle arasında sıcak bir bağ oluşuyor. Seonghyeon Leem'i dinlerken piyanoyu ve piyanistin varlığını unutuyorsunuz, geriye sadece o sahnede hayat bulan müziğin havada uçuşan renkleri kalıyor.
 
11.08.2023, 21.00
Aktur – Zefirya Kültür Merkezi

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20