Konser-Opera

TUGFO'dan Unutulmayacak Bir Konser

25.08.2023


Paylaş:

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, şef Cem Mansur yönetiminde 23 Ağustos 2023 akşamı AKM’de sahne aldı. Orkestranın piyanist Başar Can Kıvrak’a eşlik ettiği keyifli konserde Erkin, Rahmaninov, Mendelssohn ve Sibelius eserleri seslendirildi. Ankara, Nevşehir, Palermo, Sicilya ve Roma’da devam edecek olan konser programının ilk durağı olan İstanbul’daki bu konser, unutulmayacak bir anı olarak hafızalara kazındı.

Merakla beklenen konser, Erkin’in Sinfonietta’dan Adagio eseriyle başladı. Diğer eserlere kıyasla daha dramatik olan bu eserin seçilme nedenini Cem Mansur, eserin icrasının hemen öncesinde kısa bir konuşmayla açıkladı. Eser, son dönemde yaşanan deprem felaketini ve orman yangınlarını anmak amacıyla seçilmişti. Son derece başarılı bir seçim olduğunu söyleyebileceğimiz eser, icrası boyunca içimizde bir yerlerde hep devam edecek olan yas sürecimizi olduğu gibi yansıtıyordu. 

Orkestra, Erkin’in eseri sonrasında dinleyicileri Rahmaninov dünyasında gezintiye çıkardı. Kısa bir ara sonrası Mendelssohn’un masal diyarında hissettiren yapıtları ve Sibelius’un eseriyle konser programı tamamlanmış oldu.

Şeften orkestraya kadar sahnedeki herkesin hayranlık uyandıran bir performansa sahip olduklarını söylemek gerekir. Konserde solist olarak yer alan Başar Can Kıvrak’ın piyano icrası, eserlerden aldığımız keyfi doruğa çıkardı. Yönettiği her eserde ustalığını konuşturan Cem Mansur’u TUGFO’yu yönetirken izlemek ise bambaşka bir deneyimdi. Bu deneyimin önemi, orkestranın kuruluş hikâyesinde yatıyor. 2007 yılında şef Cem Mansur tarafından kurulan, Sabancı Vakfı’ndan destek alıyor ve gençler için müthiş bir deneyim sunuyor. Müzikle sınırlı kalmayan eğitimler, genç müzisyenlerin orkestra içerisinde bir arada hareket etme, liderlik, karar verme, sorumluluk alma, demokratik katılımın sınırlarını öğrenme, rehabilitasyon alan çocuklarla bir araya gelerek farkındalık kazanma, kültür, sanat ve müzik konularında düzenlenen söyleşilere katılma ve film/belgesel izleme gibi önemli aktiviteleri içeren bir alanı kapsıyor.  

Aldıkları eğitimin ne kadar güçlü olduğunu sahnedeki performansından anlayabildiğimiz orkestra, ülkemizin müzik çalışmalarına yön veren Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'’nın çatısı altında çalışmalarını sürdürüyor. Konser akşamındaki performans, rekor sayıda gencin başvurduğu TUGFO’nun ülkemizde birçok usta müzisyenin yetişmesinde öncü olacağının sinyalini veriyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20