Konser-Opera

Cumhuriyete Saygı Duruşu: Türkiye Rapsodik Kantatı

11.10.2023


Paylaş:

Bestesi Turgay Erdener’e, sözleri Turgay Fişekçi’ye ait olan Türkiye Rapsodik Kantatı, Süreyya Operası’nın görkemli atmosferinde 2 Ekim 2023 tarihinde ikinci kez dinleyicilerle buluştu. Eser öncesinde ülkemizin iki önemli bestecisi olan Ferit Tüzün ve Hasan Ferit Alnar’ın eserleri de seslendirildi.

Kadıköy Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak sipariş edilen Türkiye Rapsodik Kantatı,dinleyicilerin beğenisini kazandı. Eser öncesi Ferit Tüzün ve Hasan Ferit Alnar’ın eserlerinin seslendirildiği akşamda, sahnede kıymetli bestecilerimizin fotoğraf ve isimlerinin yer alması dikkat çekici ve oldukça kıymetliydi. İbrahim Yazıcı’nın orkestra yönetimindeki ustalığının yanı sıra yapmış olduğu kısa konuşmanın da önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bestecilerin yalnızca beste yapması gerekirken farklı işlerle de uğraşmak zorunda oluşundan bahseden Yazıcı, bestecilerimize daha fazla eser siparişi verilmesinin gerekliliğinin altını çizdi. Yazıcı’nın kısa ama etkili olan konuşması oldukça önemli bir durumu ele alıyor. Besteciler buldukları boş vakitlerde değil, her zaman ve kaygı duymadan beste üretmelidirler. Biz dinleyicilerin yeni eserlere kavuşmaları için bestecilerin “her anlamda” özgür olmaları gerekiyor.

Türkiye Rapsodik Kantatı seslendirildiğinde Yazıcı’nın sözleri daha da anlamlı hale geldi. Turgay Erdener’in muazzam bestesi kendi topraklarımızın sesiydi ve bizi anlatıyordu. Turgay Fişekçi’nin sözleri ise müzikle harika bir uyuma sahipti. Anadolu’yu dünyanın cenneti olarak tasvir eden, vatan, özgürlük, bağımsızlık, insan, toprak, bereket, Mustafa Kemal ve Cumhuriyet üzerine kurulmuş sözleri 100. yıla en güzel saygı duruşunu yansıtıyordu.  

Beste ve şiirin nefis uyumu, orkestra ve koro arasında da kendini gösterdi. Volkan Akkoç’un yönetimindeki koro, eserin ruhunu dinleyiciye kusursuz şekilde ulaştırdı.  

İbrahim Yazıcı henüz eser başlamadan önce, eseri çok seveceğimizi ve defalarca icra edilmesini isteyeceğimizi söylemişti. Haklı çıkması çok uzun sürmedi. Ayakta dakikalarca alkışladığımız eseri yoğun ısrarlarımız sonucu tekrar ve tekrar icra etmek durumunda kaldılar. 

Eser üzerine daha fazla söz söylemek yerine eserin sözlerinden bir kısmını okumanın çok daha doğru olacağını düşünüyorum:
 
Türkiye
Dağlarından yağ, ovalarından bal akan
On bin yıldır uygarlıklar ülkesi Anadolu
Karanlıkları aydınlığa çevirmede hünerli Anadolu
Denizleri mavi, gökleri mavi, rüzgârları kuvvetli
On bin yıldır dünyanın cenneti Anadolu

1923’te vatan dedi, insan dedi 
Bağımsızlık dedi, özgürlük dedi
Mustafa Kemal’di halkın adı
Mustafa Kemal’di yurdun adı
Yüz yıldır Türkiye Cumhuriyeti bu yurdun adı

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20