Konser-Opera

Gounod'un Faust Operası AKM'de Sahnelendi

17.10.2023


Paylaş:

Librettosunu Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carré’nin yazdığı Fransız besteci Charles-François Gounod’un bestelediği Faust operası 9 Ekim 2023 akşamı AKM’de seyircisiyle buluştu. 
 
Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen Gounod’un Faust eseri, AKM’de ilk kez sahne aldı. Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe’nin yaşamının büyük bir kısmını yazarak geçirdiği aynı adlı eserinden ilham alınarak yazılan Gounod’un operası seyircinin büyük beğenisini kazandı. 
 
Opera, hayatını ilme adayan Doktor Faust’un kaybettiği gençliği yeniden kazanması karşılığında şeytana ruhunu satmasını konu ediniyor. 9 Ekim akşamı sahnelenen opera, konusunun ilgi çekiciliği bir yana harika bir sahne performansıyla bizleri karşıladı. Faust rolünü canlandıran Hüseyin Likos, ihtiyar Faust ile genç Faust arasındaki geçişi ustalıkla sergiledi. Eserin başında sesinden ve bedeninden akan ihtiyarlığa ait olan yorgunluk ve geçmişe dair özlem, Méphistophélès ile olan anlaşmasından sonra yerini gençliğe özgü dinamikliğe ve tehlikeli tutkulara bıraktı.  
 

Méphistophélès rolündeki Gökhan Ürben ise yer yer alaycı tavrı, ürküten kahkahalarıyla tam olarak şeytan izlenimi veriyordu. Tüm el hareketlerinden, kötülükten zevk aldığını belli eden bakışlarına kadar en ufak mimiklere bile can vermedeki ustalığı bambaşka bir boyuttaydı.
 
Ayten Telek ise hayat verdiği Marguerite karakteriyle seyircisini büyüledi. Tamamen kişisel bir merakla beklediğim Thule Kralı şiirini seslendirdiği bölümde karakterin masumiyetini, güzelliğini ve şiirin hüznünü hissetmek hiç de zor olmadı. Marguerite’in yarı deli halde ortalarda dolaşıp Faust’u sayıkladığı bölümde ise bir opera sahnesinde olduğunu seyirciye unutturmayı başardı.
 
Danslarıyla büyüleyen eserde kostüm ve dekor ise tamamlayıcı bir unsur olmanın çok ötesindeydi. Şef Zdravko Lazarov yönetimindeki orkestra ve Paolo Villa yönetimindeki koro, kulaklara hitap eden bir iş çıkarmayı başarmıştı. 
 
9 Ekim tarihindeki bu büyüleyici eseri kaçıranların 21 Ekim tarihindeki gösterimini seyretmelerini mutlaka tavsiye ederim.
Fotoğraflar, Murat Dürüm, İDOB

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20