HABER

Borusan Sanat'ta Bu Hafta

02.11.2023


Paylaş:

Borusan Sanat, Kasım ayı için dolu dolu bir program hazırladı. 2 Kasım 2023 Perşembe günü BİFO, Türkiye’nin çoksesli müzik tarihinin başyapıtlarından birini, Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirecek. Borusan Müzik Evi, yeni sezonunu çağdaş müziğin önemli destekçilerinden ve yorumcularından oluşan ensemble XXI. jahrhundert ile 9 Kasım'da açarken 16 Kasım'da ise BİFO, dinleyicileriyle Mozart, Verdi, Rossini ve Respighi’nin eserlerinden oluşan özel bir programda buluşacak.
 
2 Kasım Perşembe saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek konserde onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, Türkiye’nin çoksesli müzik tarihinin başyapıtlarından birini, Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirecek. BİFO’nun, Masis Aram Gözbek yönetimindeki Magma Filarmoni Korosu ile sahneyi paylaşacağı gecenin solistleri, Devlet Opera Balesi’nin güçlü sesleri, soprano Hale Soner, mezzosoprano Nesrin Gönüldağ, tenor Ayhan Uştuk ve bas Tuncay Kurtoğlu olacak. 
 
Konser öncesinde Aydın Büke, Zorlu PSM’deki Meydan Fuaye alanında saat 19.00-19.30 arasında konser üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek. 
 
 
Program
SAYGUN VE YUNUS EMRE ORATORYOSU
BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
GÜRER AYKAL şef
MAGMA FİLARMONİ KOROSU
MASİS ARAM GÖZBEK koro şefi 
HALE SONER soprano 
NESRİN GÖNÜLDAĞ mezzosoprano 
AYHAN UŞTUK tenor 
TUNCAY KURTOĞLU bas
 
SAYGUN Yunus Emre Oratoryosu, dört solist, karma koro ve orkestra için


 
 
Borusan Müzik Evi’nde sezona merhaba
Borusan Müzik Evi yeni sezonunu çağdaş müziğin önemli destekçilerinden ve yorumcularından biriyle açıyor. Ernst Krenek’in “her birini ayrı ayrı dinlemek kadar bir arada dinlemek de büyük bir zevk” dediği, Viyana müzik kültürüne özgü yüksek bir teknik düzeyi ve ses kalitesini temsil eden solistler topluluğu ensemble XXI. jahrhundert (EXXI), yeni sezonda Borusan Müzik Evi’nin ilk konuğu oluyor. Onur Türkmen ve Petra Stump-Linshalm’a kendileri tarafından sipariş verilen eserlerin Türkiye prömiyerleri ile EXXI, 9 Kasım saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde olacak.

 
ENSEMBLE XXI. JAHRHUNDERT (EXXI)
 
PETER BURWIK şef, EXXI müzik direktörü
MIASE ÖRÜMLÜ ney
GABRIELA IRZYK flüt
HEINZ-PETER LINSHALM klarnet
VERONIKA VILLANYI arp
IRENA MANOLOVA vurmalı çalgılar 
LE LIU piyano 
BOJIDARA KOUZMANOVA-VLADAR keman
SARAH MARIA DRAGOVIĆ viyola 
DOROTTYA STANDI viyolonsel 
EMRE SİHAN KALELİ organizasyon 


 
İtalyan operalarından oluşan bir seçki 
Opera uvertürleri ve aryaları ile soprano ve orkestranın muhteşem uyumu 16 Kasım Perşembe saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde bir araya geliyor. BİFO bu konserde Mozart, Verdi, Rossini ve Respighi’nin yapıtlarından oluşan bir program sunacak. Henüz 14 yaşındayken doğduğu şehir olan Kahire’den Milano’ya, La Scala Tiyatrosu’nun akademisine giden ve BBC Radyo 3’ün yeni kuşak sanatçılarından biri olarak seçilen Fatma Said, bu gecenin solisti olarak Carlo Tenan yönetimindeki BİFO dinleyicileriyle buluşacak.
 
Konser öncesinde Aydın Büke ve Serhan Bali, Zorlu PSM’deki Meydan Fuaye alanında saat 19.00-19.30 arasında konser üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek. 
 
 
PROGRAM
BİFO İLE İTALYAN OPERA ESİNTİSİ 
BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
CARLO TENAN şef
FATMA SAID soprano
 
MOZART Don Giovanni Uvertürü
MOZART 'Chi sà, chi sà, qual sia', KV 582 
MOZART 'Vado, ma i u? Oh Dei!', KV 583 
MOZART Titus’un Merhameti Uvertürü
MOZART Titus’un Merhameti’nden 'Non piu di fiori'
VERDI La Traviata’dan: 1. Sahne Prelüdü 
VERDI Maskeli Balo’dan 'Morro, ma prima in grazia'
ROSSINI Sevil Berberi Uvertürü
ROSSINI Sevil Berberi’nden 'Una voce poco fa'
RESPIGHI Roma Çamları
 
 
 
 
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20