HABER

Arturo Benedetti Michelangeli Ödülü

06.11.2023


Paylaş:

Daha önce de yurt dışı ve yurt içinde birçok prestijli yarışma ve konserde başarılara imza atan 16 yaşındaki Türk piyanist Can Saraç, İtalya’da Cumartesi günü düzenlenen Piano Akademi Eppan’da büyük ödül olan Arturo Benedetti Michelangeli Ödülü'nün sahibi oldu.   
Akademiye katılan en genç piyanist ve Türkiye'den katılan tek müzisyen olan Saraç, dünyanın dört bir yanından 16-30 yaş arası piyanistlerin arasından seçilerek Eppan şehri tarafından verilen 5.000 Euro'luk ödülün de sahibi oldu.   
 
5 yaşından beri piyano çalan ve eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Can Saraç, üç senedir Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde üstün yetenekli öğrencilerin kabul edildiği genç kısımda Prof. Schäfer ile eğitimine devam ediyor.   
 
Liechtenstein Akademi’nin de burslu öğrencisi olan ve düzenli olarak dünyanın en saygın profesörleriyle çalışmalar yapan Can Saraç, Kültür Koleji'nde lise öğrencisi. Bu sene yine haziran ayında, dört yılda bir Teksas’ta düzenlenen ve dünyanın en seçkin yarışmalarından olan The Cliburn Junior’a artist olarak davet edilme başarısı göstermişti. Saraç, ödülünü sosyal medya hesabından şu ifadelerle paylaştı: "Ülkeme, beni yetiştiren öğretmenlerime, aileme ve dinleyicilerime sözüm vardı ve kazandım! İtalya'da bu Cumartesi düzenlenen Piano Academy Eppan Piyano Yarışması'nda Michelangeli Ödülü'nü kazanarak birinci oldum. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını başarılarımızla kutlamaya devam."

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20