HABER

ENKA Sanat'ta Aralık Ayı

14.11.2023


Paylaş:

ENKA Sanat’ın konser serisi yılsonuna kadar devam ediyor. 5 Aralık’ta Boğaziçi Gençlik Korosu, 13 Aralık’ta “Dünya Şarkıları” projesiyle çellist Jamal Aliyev ve piyanist Ece Dağıstan, 25 Aralık’ta piyanist AyşeDeniz Gökçin, 26 Aralık’ta ise Türkiye’nin önemli oda müziği topluluklarından Borusan Quartet ENKA Oditoryumu’na konuk olacak. 
 
Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen “Dünya Şampiyonu” Boğaziçi Caz Korosu bünyesinde, şef Masis Aram Gözbek tarafından 2014’te kurulan Boğaziçi Gençlik Korosu, 5 Aralık gecesi ENKA Oditoryumu’na konuk olacak. 2019 Ohrid Koro Festivali Büyük Ödülü’nün sahibi, 2022’de dünyaca ünlü Cantemus Festivali’ne davet edilen ve 2023 Dünya Koro Sempozyumu’nda Türkiye’yi temsil eden koro, yılın bu son konserinde şef Masis Aram Gözbek yönetiminde, dinamik kadrosu ve çok renkli repertuvarıyla izleyicilerin karşısına çıkacak. 
 
İngiliz Classic FM tarafından “30 yaş altı dünyanın önde gelen 30 müzisyeni” arasında gösterilen çellist Jamal Aliyev ile Viyana Müzik Akademisi konser piyanistliği eğitiminin ardından kariyerinde gerçekleştirdiği klasik ve farklı türlerde akustik projelerle müzikseverlerin yakından takip ettiği piyanist Ece Dağıstan, 13 Aralık’ta “Dünya Şarkıları” projesi ile ENKA Oditoryumu'nda dinleyiciyle buluşacak. İkili, Zülfü Livaneli şarkılarının klasik formda yeni aranjmanlarından oluşan eserlerden Astor Piazzolla’nın ölümsüz eseri Libertango’ya, Fahir Atakoğlu imzalı Sultan’dan Georgy Sviridov’un bestesi The Snowstorm: Romance’a kadar farklı tarzdaki eserlerin kendilerine özgü çello ve piyano yorumlarından oluşan özel bir repertuvar sunacak. 
 
ENKA’da ilk kez 10 yaşında sahne alan, klasik müziğe getirdiği yenilikçi solukla uluslararası arenada adından söz ettiren piyanist AyşeDeniz Gökçin, gerçekleştirdiği turne kapsamında 25 Aralık’ta İstanbul’daki dinleyicileriyle buluşacak. Konserde, Hollywood Bağımsız Müzik Ödülleri’nde (HIMA) en iyi modern beste ödülünü aldığı Patterns albümünden Kelton dahil olmak üzere kendi bestelerinden oluşan repertuvarı yanı sıra, dünya çapında ses getiren Pink Floyd aranjmanlarını seslendirecek. Gecenin finalinde ise, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel hazırladığı bestesini çalacak ve böylelikle bir Türk ve kadın besteci olarak, Cumhuriyet'in kadınlara kazandırdığı hakların müzikteki yansımasını sunacak.
      
ENKA Sanat’ın 26 Aralık’ta düzenlediği yılın son konserinde, Türkiye’nin önemli oda müziği topluluklarından Borusan Quartet, Arjantinli tango bestecisi Astor Piazzola’nın en sevilen yapıtlarından bir seçki sunacak. Nuevo Tango’nun yaratıcısı, başta tangolar olmak üzere aralarında konçertolar, oda müziği yapıtları ve film müzikleri de olan ve toplam 750 yapıttan oluşan bir repertuvar bırakan Piazzola, Borusan Quartet’in bu yeni yıl konserinde bir kez daha anılacak.
 
Biletler, Biletix ve ENKA Sanat Gişesi’nden temin edilebilir. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20