SÖYLEŞİ

Olgu Kızılay'dan Saudade

03.12.2023


Paylaş:

Kemancı Olgu Kızılay, Sea Major Music etiketiyle yayımlanan yeni albümü Saudade’ye dair sorularımızı yanıtladı.
 
Besteci Mirzayev ile albüm fikri ne zaman ve nasıl başladı?
2015 senesinde İstanbul’da İlyas Mirzayev'in Keman Konçertosu’nu ilk defa seslendirdiğim akşam değerli besteci ve İlyas Mirzayev'in babası Musa Mirzayev'i kaybettik. Konseri Musa Mirzayev anısına seslendirmiştim. İlerleyen süreçtekendisinin eserlerinin de bulunduğu bir albüm yapma fikrini gündeme getirdik.
 
Kendi besteniz Saudade hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bu albümde İlyas Mirzayev’in ve Musa Mirzayev’in birbirinden renkli eserleri dışında, benim Saudade adlı parçam da yer alıyor. 2018 yılında hayatımda köklü değişimler olmuştu. O dönemde yaşadığım hislerin bir yansıması olarak içimden geldi Saudade… Benim için bu eser yaşanan o döneme dair bir veda selamıdır.
 
Albüm kayıt süreci ve sonrası nasıl geçti? 
Albümümde bugüne kadar aynı sahnede defalarca müzik yaptığım değerli müzisyen arkadaşlarım yer aldı. Gerçekten çok keyifli bir atmosferdi. Herkes ruhundan bir parça ekledi projeye. Kayıtlar sevgili dostum Can Aykal tarafından yapıldı. Nikos Haliassas albümün şefliğini üstlendi ve titizlikle orkestrayı hazırladı. Albümün kayıtlarını Hayyam Stüdyoları’ndatamamladık. Sonraki dönemde albümü çıkarmak için yapım şirketi arayışına girdim ve bu süreç çok uzadı. Ardından pandemi dönemine de girince maalesef albümü bekletmek zorunda kaldık.
Daha fazla beklememek adına da kendi şirketimizi kurup yayımlamaya karar verdik
 
Şirketiniz Sea Major Music’in imkânlarıyla albümleri dinleyicilerle buluşturuyorsunuz, geleceğe dair planlarınızı öğrenebilir miyiz?
Sea Major Music olarak en önemli misyonumuz yapılan kaliteli projelerin müzik dünyasındaki yerine ulaşmasındaki sıkıntılı süreci hızlandırarak en etkin şekilde dinleyiciyle buluşmasını sağlamak. Son dönemde ikinci albüm için çalışmalara başladım. Çizgi olarak birinci albümün devamı niteliğinde bir çalışma olacak.
 
Yeni besteleriniz var mı? Gelecek albümlerde müzikseverleri neler bekliyor?
Şu an üzerinde çalıştığım keman ve orkestra için iki parça var. Bu eserler de önümüzdeki albümde yer alacak.
 
Albüm lansmanı için yurt içi ve yurt dışı planlarınız neler?
Önümüzdeki Aralık ayında Bakü’de albüm lansmanını yapacağım. Yurt içinde ise bir çok şehirde albümü yeni eserlerle destekleyerek konserler vereceğim.
 
Albümde kullandığınız kemana dair neler söylemek istersiniz?
Fransa'da öğrenciliğim sırasında Jean Baptiste Vuillaume’ın kemanlarını araştırmaya başlamıştım. Böyle bir çalgıya kavuşmak benim ve esasında birçok kemancı için ulaşması zor bir hayaldir. İlk solo albümümü ona sahip olduktan sonra yapmaya o zamanlarda karar vermiştim ve o hayalim de gerçeğe dönüşmüş oldu. Bu kemanla olan bağımı anlatacağım bir yazıyı daha ileride ki zamanda paylaşacağım.
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20