HABER

Cameristi Della Scala İlk Kez Ankara'da

08.02.2024


Paylaş:

Başkent’in kültür ve sanat adası CSO Ada Ankara, dünyanın önde gelen şeflerini ve müzik topluluklarını Ankaralılarla buluşturmaya devam ediyor. Prestijli oda müziği topluluklarından biri olarak kabul edilen Cameristi Della Scala, ilk kez CSO Ada Ankara’da müzikseverlerle buluşacak. Verdi’nin Opera Fantezileri başlıklı konser, dünya genelinde büyük beğeni toplayan orkestranın Türkiye prömiyeri olma özelliğini taşıyor.  
 
Cameristi Della Scala, bu özel konserde iki seçkin İtalyan solisti de Ankaralı müzikseverlerle buluşturacak. Kemancı Francesco Manara ve çellist Massimo Polidori, Cameristi Della Scala eşliğinde unutulmaz bir konsere imza atacak. Francesco Manara, dünya genelinde prestijli sahnelerde konser veren bir sanatçı olarak öne çıkarken, Massimo Polidori ise solo kariyerinde elde ettiği başarılarla tanınıyor. Dünyanın prestijli opera evlerinden Teatro alla Scala di Milano orkestrasının müzisyenleri tarafından oluşturulan oda orkestrası Cameristi Della Scala 1982 yılında kuruldu. Orkestra, orkestra şefi olmaksızın performans sergiledikleri repertuvarlarıyla benzersiz bir kimliğe sahip. Cameristi Della Scala genellikle La Scala orkestrasının seçkin grup şeflerini solist olarak öne çıkarıyor. Bu performansların yanı sıra dünyaca ünlü Khatia Buniatishvili, Jan Lisiecki, Sergei Babayan, Alexei Volodin, Daniel Lozakovich, Giovanni Sollima, Julius Berger gibi birçok tanınmış enstrümantalist ile düzenli olarak konserler veriyor.  
 
Cameristi Della Scala'nın sanat yönetmeni Gianluca Scandola, Ankara’daki konserin "Tamamen sıra dışı bir çalışma ve Verdi'nin eserlerini dinlemeye alışkın olanlar için tam anlamıyla bir anomali ve aynı zamanda benzersiz bir deneyim" olduğunu belirtiyor. Cameristi Della Scala’nın Türkiye Prömiyerinde icra edeceği Verdi repertuvarı, bizzat Cameristi Della Scala’nın dünyanın dört bir yanındaki kütüphanelerde yaptığı ve yıllarca süren araştırmalarla ortaya çıkan eserlerin toplanması ve incelenmesinden oluşuyor.

CSO Ada Ankara, 26 Şubat 2024 akşamı sanatseverleri unutulmaz bir müzik yolculuğuna davet ediyor.   
 
Detaylı bilgi için csoadaankara.ktb.gov.tr

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20