Konser-Opera

Süreyya Operası'nda Yaylı Çalgılar Şöleni

19.02.2024


Paylaş:

Süreyya Operası, 16 Şubat 2024 akşamı Oğuzhan Kavruk yönetimindeki Aromsa Genç Oda Orkestrası’nın Çellistanbul’a eşlik ettiği konsere ev sahipliği yaptı. Elgar, Vivaldi, Popper ve Grieg'in eserlerinin seslendirildiği akşamda yaylı çalgıların kusursuz uyumuna tanık olduk.

Konser programının odak noktası Vivaldi’nin eserleriydi. Eserlere göre Çellistanbul’un solistlerini ikişer, üçer ve bir arada dinleyebildiğimiz son derece keyifli bir konser olduğunu söylemeliyim. Elgar'ın Yaylı Çalgılar İçin Serenad Op.20 eserinin dinletisinden sonra Vivaldi’nin İki Viyolonsel ve Orkestra için Sol minör Konçerto RV 531 eserinin kusursuz icrasını dinledik. Popper'ın Requiem Op. 66 eseri sonrası Vivaldi’nin Dört Keman ve Orkestra için Si Minör Konçerto RV 580 eseri seslendirildi. Yusuf Gençay'ın dokunuşuyla bu eser, dört kemandan dört viyolonsele uyarlanmış haliyle seyirci karşısındaydı. Konserin son eseri ise Grieg'in Holberg Süiti Op. 40 eseri oldu.

Orkestra yönetimindeki hünerini konser boyunca sergileyen Oğuzhan Kavruk’un, eser anlatımlarıyla seyirci ile sıcak ve neşeli bir bağ kurduğunu da söylemek gerekir. Eserler ise Aromsa Genç Oda Orkestrası’nın ve Çellistanbul’un marifetli ellerinde şekillenerek yaylı çalgılar şölenine dönüştü.

Aromsa Genç Oda Orkestrası’na biraz yakından bakalım. 2021 yılında kurulan bu genç ekibin müzik direktörlüğünü ülkemizin saygın keman sanatçılarından Cihat Aşkın yapıyor. Kurulduğu yıldan günümüze kadar birçok usta sanatçıyla sahneyi paylaşan orkestra, kendi içerisinde uyumu yakalamış ve kısa sürede dikkatleri üzerine toplamayı başarmış durumda. 

Aromsa Genç Oda Orkestrası, kendi başarı hikâyesini anlattığı Kırmızı Tuğlalar eserinin de yazarı olan Murat Yasa'nın klasik müziğe verdiği değer ve ilgisinin somut kanıtı olarak kurulmuş. Merakımı cezbettiğinden kısa bir araştırma yaptığımda genç sanatçılara verilen genç müzisyenleri destekleme fonuna ve konser sponsorluklarına rastladım. Bu tarz teşvikler elbette klasik müzik dünyamız için oldukça verimli ve kıymetli bir yere sahip oluyor. Ve tabi biz müzikseverlere de genç, dinamik bir orkestrayı keyifle dinlemek ve destekçilerine takdir ve teşekkürlerimizi iletmek kalıyor.  


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20