SÖYLEŞİ

Borusan Sanat Çıtayı Yükseltmeye Devam Ediyor

24.02.2024


Paylaş:

Türkiye’nin önde gelen orkestralarından Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, şef Thomas Rösner yönetiminde, tenor Daniel Behle’ye eşlik ettiği, Richard Wagner ve Richard Strauss’un eserlerini seslendirdiği yeni albüm kaydı pek yakında müzikseverlerle buluşacak. BİFO’nun yeni kaydı ve 2024 sezonunun ikinci yarısına dair sorularımızı Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay’a yönelttik.  

Albümün kayıt planlama ve süreci hakkında okuyucularımızı bilgilendirmenizi rica edebilir miyiz?  
Thomas Rösner ile daha önce çalışmıştık. 2021 yılının başında kendisi ve menajerinden Daniel Behle ile bir albüm projesi teklifi geldi. Sezon programımıza da yakışacağını düşündüğümüz bu albüm projesini yoğun geçen yüz yüze ve çevrimiçi toplantılar sonucunda 2022–2023 sezonumuzda yapmaya karar verdik.  

Thomas Rösner ve Daniel Behle ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?  
Dediğim gibi, Thomas Rösner ile daha önce çalışmıştık, Daniel Behle’yi biliyor ve yakından takip ediyorduk. Kendilerinden orkestramız ile çalışma teklifi gelince biz de kabul ettik. Daha önce Nemanja Radulović ve Ksenija Sidorova ile solistli albümler kaydetmiştik. Bir şan sanatçısı ile albüm kaydetmek ve bunun Prospero etiketiyle yayımlanacak olması da bu projeyi gerçekleştirmemizi sağlayan nedenlerden.  

Besteci ve eser seçim sürecine dair neler söylemek istersiniz?
Bu süreçte önce solistin aklındaki projeyi dinledik, sonra şef ile görüşüp orkestra içinde neler olabileceğini konuştuk. Daniel Behle, alanında bilinen bir Wagner ve Strauss yorumcusu olduğundan dolaylı eserlerle ilgili konularda hızlıca anlaştık. 2-3 ay içerisinde netleştirdik diyebilirim.Yurt dışı turneleriyle taçlanan diğer BİFO albümleri gibi, bu albüm için yurt dışı turne programı düşünüyor musunuz?  
Albümün yansımaları şu ana kadar olumlu gidiyor, açıkçası tekliflere açığız. Bir yandan yeni sezon programlamalarımız, diğer yandan Türkiye ve yurt dışı konser turnelerimiz için görüşmelerimiz sürüyor.  

Borusan Sanat’ın arşivinde bulunan konser kayıtlarına dair okuyucularımızı bilgilendirmenizi rica edebilir miyiz?  
2010 yılından beri düzenlediğimiz hemen hemen tüm konserlerimizin ses kayıtları mevcut. (Telifler vs. gibi konulardan dolayı izin alamadığımız sanatçı ve besteciler var.) Ses kayıtlarını Türkiye’nin önde gelen orkestral müzik kayıt mühendislerinden Can Aykal ve ekibiyle gerçekleştiriyoruz. 2020 yılı itibariyle konserlerimizin video kayıtları da Özge Balkan ve ekibi tarafından gerçekleştiriliyor. BİFO ve Borusan Quartet konserlerinin yanı sıra Borusan Müzik Evi’nin seçili konserlerinin kayıtlarını borusansanat.tv platformumuzdan 14 Ocak itibariyla ücretsiz olarak izleyebilirler.  

Yeni albümlerinizde yabancı ve yerli solist veya şeflerle dışarıdan çalışmaya sıcak bakıyor musunuz?  
Önceliğimiz sanat yönetmenimiz ile albümler kaydetmek. Ancak bu albümde de olduğu gibi gelen tekliflere her zaman açığız. Solist, şef, repertuvar, plak şirketi, sunulan şartlar bunların hepsi önemli. Pazarlıklar ve toplantılar bu işin bir parçası.  


Aydın Dorsay (Fotoğraf, Umut Özge Balkan)

Her sezon pek çok bağlamda çıtayı biraz daha yükseltiyorsunuz. 2023/24 konser sezonunda ikinci bölümüne dair neler söylemek istersiniz? İzleyeceğimiz konserlere dair bilgi verebilir misiniz?  
Ocak-Mayıs ayları arasında BİFO ile Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde sekiz, Borusan Quartet ile Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda iki, Borusan Müzik Evi’nde 10 konserimiz olmak üzere toplam 20 konser gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Sürekli şefimiz Carlo Tenan yönetimindeki BİFO, 11 Ocak’taki “Yeni Yıl Konseri”mizde Nino Machaidze ve Jonathan Tetelman’a, 21 Mart’ta Joyce DiDonato’ya eşlik edecek. Ayrıca Alexandra Conunova, Midori, Valeriy Sokolov ve Bomsori Kim gibi önemli keman solistleriyle aynı sahneyi paylaşacağız.  

20 Nisan 2024 Cumartesi günü genç/küçük izleyicilerimiz için de İspanyol kukla kumpanyası The Per Poc Puppet ile Prokofiev’in Peter & Kurt eserini seslendireceğiz. 9 Mayıs konserimizde Zeynep Gedizlioğlu’na sipariş ettiğimiz eserin dünya prömiyerini Türkiye’nin başarılı kadın şeflerinden Nisan Ak yönetiminde gerçekleştireceğiz. Bu konserin solisti, başarılı piyanist Zee Zee olacak. Borusan Quartet, Süreyya Operası’nda gerçekleştireceği iki konserinde, Alman bestecilerin eserlerini ve oda müziğinin yaylı dörtlü için bestelenmiş önemli eserlerini seslendirecek.  

Borusan Müzik Evi’nde bu sezon 10 konserimiz olacak. Bunlar arasında öne çıkan konserlerden; avangart caz ve özgür doğaçlama müziklerinden beslenen ABSTRA, Matthias Schubert ile 20 Ocak’ta bizlerle olacak. 30 Nisan’da Uluslararası Caz Günü’nü Uğur Güneş’in Unstable albümünün lansmanıyla kutlayacağız. Bununla birlikte 11 Mayıs’ta, elektronik müzik alanında yaptıkları çalışmaları dinleme fırsatı bulacağımız Türk Elektronik Müziğindeki Kadın Besteciler albümünün lansman konseri olacak. Konserlerimizle ilgili ayrıntılı tüm bilgiye internet sitemiz üzerinden ulaşabilirler. Ayrıca konserlerimizi radyomuz Borusan Klasik ve borusansanat.tv’den de takip edebilirler.  

2024 yılında da müziğin ve sanatın birleştirici gücünün her daim yanımızda olması dileğiyle… 


Andante'nin Ocak 2024 tarihli 207. sayısında yayımlanmıştır.

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20