Konser-Opera

Borusan Quartet ile Muhteşem Bir Akşam

28.02.2024


Paylaş:

Ülkemizin önde gelen oda müziği topluluklarından Borusan Quartet, Dörtlülerin Dörtlüsü konseri ile Süreyya Operası’nda dinleyicileriyle bir araya geldi. Topluluk, klasik müzik dünyasının en önemli bestecileri arasında yer alan Mozart, Schubert, Haydn ve Beethoven’in eserlerini ustalıkla icra etti.     

Borusan Quartet, bu sezon Süreyya Operası konser serisinin üçüncüsü ile 19 Şubat 2024 akşamı unutulmaz konserleri arasına bir yenisini daha ekledi. Konser öncesinde iki saygıdeğer klasik müzik yazarı Serhan Bali ve Aydın Büke, dinleyenler için oldukça keyifli ve bilgilendirici bir söyleşi yaptı. Quartet üyelerinden viyola sanatçısı Efdal Altun’un da bir süreliğine katıldığı söyleşi, biz seyirciler için son derece verimli geçti.
Konser öncesi konuşmaların seyircilerin besteci ve eserleri daha iyi anlaması açısından gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu konuşmalar, kafa karıştırıcı akademik kavramlardan uzak, müzik üzerine ciddi bilgileri keyifle seyirciye ulaştırabiliyor. Çok önemli bilgiler tüy hafifliğinde ve biraz da tebessümle karışarak dinleyicinin hafızasına yerleşiyor, klasik müziği anlaşılır ve daha sevilir hale getiriyor. 19 Şubat akşamı yapılan konuşma da bizleri hem güldürdü hem de bilgilendirdi. 

Konserde sırasıyla Mozart Re Majör Quartet-KV 575, Schubert Quartettsatz- Do minör- D 703, Haydn Si bemol Majör Quartet- no.1-op.1, Beethoven Große Fuge-op.133 eserleri icra edildi.

Topluluk sahnede olduğu kadar eser seçimlerinde de oldukça titiz ve dikkatli davranıyor. Sezon konserlerinin tanıtımları için kendileriyle yaptığım söyleşide altını çizdikleri gibi bu konser, dört büyük besteci üzerinden yaylı dörtlünün oluşum ve gelişim serüvenini yansıtıyor esasında. 

Kendimize çektiğimiz müzik ziyafetinin yanında Esen Kıvrak (1. Keman), Nilay Sancar (2. Keman), Efdal Altun (viyola) ve Nil Kocamangil’in (viyolonsel) hem sanatlarına kendilerini nasıl adadıklarını hem de birbirleriyle olan uyumlarını her konserde olduğu gibi bu konserde de hissetmiş olduk. 

Borusan Sanat’ın sanatseverler için verdiği en güzel hediye ise konser öncesi söyleşileri ve konserleri Borusan Klasik’te dinleme imkânına sahip olmamız. Üstelik Borusan Sanat TV’de bir süreliğine konser kayıtlarına ulaşabilirsiniz. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20