SÖYLEŞİ

Akça Acun Bilgin ile Son Dönem Kayıtları Üzerine

03.03.2024


Paylaş:

Mehmet Gökhan Bağcı, bale için müzik prodüksiyonları yapan besteci Akça Acun Bilgin ile son dönem kayıtları üzerine bir söyleşi yaptı.
 
Türkiye’de bale için müzik prodüksiyonu yapan çok az bestecimiz var. Akça Acun Bilgin’in dans müziği yazma fikri nasıl gelişti?
Elektronik müzikle uğraşıyordum, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin koreografı Uğur Seyrek müziklerimi dinleyip benden Kimlikler adlı modern bale eseri için müzik yapmamı istedi.
 
C19 balesi ve Kimlikler adlı eserlerinizi anlatabilir misiniz? 
C19 balesi pandemi, ölüm korkusu ve izolasyon hakkındaydı. Bale 60 dakika civarında sürüyor ve tek perde. Uğur Seyrek bu eserde klasik ve romantik dönem müziklerinden de kullandı ve eserin yaklaşık 30-35 dakikalık kısmı benim müziklerimden oluşuyor. Kimlikler ise kadın erkek ilişkileri ve bireylerin iç dünyalarındaki ayrı kişilikleri anlatan bir eserdi. Ambient müzik olarak geçen ortam müzikleri hep ilgimi çekmiştir. Bu iki bale için de bolca synthesizer içeren, elektronik ritim öğeleri ve analog enstrümanları bir araya getirmeye çalıştım. Viyolonsel partilerini eşim Çağla Bilgin çaldı ve evde kaydettik.
 
Müzik prodüksiyonlarınız hangi şehirlerde sahnelendi ve kimlerle çalıştınız?
Kimlikler, 2020 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, Uğur Seyrek koreografisi ve Meray Kartal çalıştırıcılığında sergilendi. C19 balesi, 2021-2022 sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından yine Uğur Seyrek koreografisinde Elif Fırat çalıştırıcılığında sahnelendi. 

C19 bale müziğinizin teması dijital platformlarda dinleyicilerle paylaşılmış. Eserin tamamını yayınlama sürecini nasıl planlıyorsunuz?
Bale müziklerinin bir kısımları dijital platformlarda bulunmakta, fakat ben müzik ve dans birbirleriyle bütün olduğu için sahnelenmelerini ve izleyicilerin bir bütün olarak izlemesini tercih ederim.

Gelecek yıllarda bestelemek istediğiniz müzikler hakkında neler söylemek istersiniz? 
Şu anda Jean Baudrillard’ın sosyolojik tespitlerine dayanan, teknolojinin ve iletişimin gelişmesiyle insanın kayıtsızlaşması hakkında elektronik müzik ve yaylı oda orkestrası tarafından seslendirilecek bir müzik üzerinde çalışıyorum. Bir de aynı zamanda canlı performansta fagotu, gitarı ve elektronik müzik aletlerimi de aynı sahnede beraberce kullanabileceğim güncel bir kitleye hitap edebilecek bir müzik döngüsü hazırlamaya çalışıyorum.


 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20