Konser-Opera

Paris'te Türk Kadın Besteciler Konseri

08.03.2024


Paylaş:

Paris Türkiye UNESCO Rezidansı'nda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Güray Başol’un Lila Müzik etiketiyle yayımlanan Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın Besteciler Nazife Aral Güran-Yüksel Koptagel albümünün konseri düzenlendi. 

UNESCO Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Gülnur Aybet'in ev sahipliğinde 6 Mart’ta düzenlenen geceye Amerika, Avustralya, Azerbaycan, Pakistan, Katar’ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden davetlilerin yanı sıra albüme destek olan Yunus Emre Enstitüsü ve Kotan Grup temsilcileri de katıldı. 

Piyanist Güray Başol albümde yer alan, Cumhuriyet döneminde doğmuş, farklı müzik tarzı ve eğitime sahip iki kadın bestecisinin eserlerini yorumladı. Soprano Chimène Seymen bestecilerimizin şan piyano eserlerini seslendirdi. 
Gecenin en güzel anlarından biri, konserde eserleri seslendirilen, 1931 doğumlu besteci ve piyanist Yüksel Koptagel’in dinleyiciler arasında bulunmasıydı. Büyükelçi Gülnur Aybet'in açılış konuşmasıyla başlayan ve müzik ziyafetiyle devam eden gece, dinleyicilerin sanatçıları övgüyle kutlamasıyla son buldu.


Soldan Sağa: Besteci Yüksel Koptagel, piyanist Güray Başol, UNESCO Daimi Temsilcimiz Prof. Dr. Gülnur Aybet ve soprano Chimène Seymen


Piyanist Güray Başol ve soprano Chimène Seymen


Piyanist Güray Başol ve besteci Yüksel Koptagel

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20