HABER

Carmen Nisan'da Sanatseverlerle Buluşuyor

29.03.2024


Paylaş:

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Carmen operası, 3, 6, 13, 18 Nisan 2024 tarihlerinde, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

Dünyanın seçkin opera eserlerinden olan ve dünya genelinde en çok sahnelenen operaların başında gelen, bestesi Fransız besteci Georges Bizet’ye ait olan Carmen’in librettosu Prosper Mérimée’nin aynı isimli kısa romanından yola çıkılarak Ludovic Halévy ve Henri Meilhac tarafından kaleme alınmıştır. İlk kez 1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kalan Carmen operası ne yazık ki Bizet’nin ölümünden sonra muhteşem başarısını yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştır.

İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu eserde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı İbrahim Yazıcı ve Zdravko Lazarov dönüşümlü yönetecek. 

Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt'a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ve dramaturjisi Ravivaddhana Monipong Sisowath'a ait olan eserin koro şefliğini Paolo Villa üstleniyor. Çocuk korosu şefleri ise Sercan Gazeroğlu ve Gizem Berrak Taş Güzeloğlu.Operanın hikâyesi 1830 civarlarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı güzel, ateşli ve herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen'dir. Carmen, asker Don José’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don José’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur…Temsillerde; Carmen rolünde Aylin Ateş, Nesrin Gönüldağ, Don José rolünde Ali Murat Erengül, Efe Kışlalı, Escamillo rolünde Caner Akgün, Murat Güney, Micaëla rolünde Dilruba Bilgi, Ayten Telek, Hande Soner Ürben, Zuniga rolünde Göktuğ Alpaşar, Erdem Sakarya, Moralès rolünde Şahin Dedemen, Emrah Erdem Gedik, Ufuk Karakoç, Frasquita rolünde Sevim Ateş, Anna Sirel Etyemez, Mercédès rolünde Ceren Şahin, Elif Tuğba Tekışık, Le Dancaïre rolünde Cengiz Arslan, Alp Köksal, Le Remendado rolünde Berk Dalkılıç, Çağrı Köktekin dönüşümlü olarak rol alacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20