HABER

Curtis Institute of Music'i Birincilikle Kazandı

29.03.2024


Paylaş:

ÇEV Sanat'ın genç keman sanatçısı Bade Daştan, dünyanın önemli müzik okullarından Amerika'daki Curtis Institute of Music’in yüzlerce başvuru arasından yapılan elemelerini başarıyla geçen üç sanatçı arasından birinci olarak okula tam burslu kabul edildi.

Müzikal anlamda sanatsal üstün yetenek arayışı için sınav açan ve her yıl açtığı sınavda çeşitli enstrümanlardan toplam 10 öğrenciyi kabul eden Curtis Institute of Music, 2024 – 2025 eğitim yılında keman bölümü için açtığı ve sadece üç kişinin kabul edildiği, Shmuel Ashkenazi, Benjamin Beilman, Pamela Frank Herbert R., Midori, Ida Kavafian, Nina von Maltzahn ve Erin Keefe’nin jüri olarak yer aldığı üç aşamalı sınavda tüm jüriden tam not alan tek aday olan Bade Daştan, birinci seçilerek büyük başarı sağladı. Sınav sonunda adaylar için jüri kendi arasında değerlendirme yaparken, Midori’nin ilk sözünün "Kesinlikle Bade" olduğu bildirildi.

Sınavın ardından Bade Daştan’ı tebrik eden jüri üyeleri ve Shmuel Ashkenazi, Bade için “Bade sadece büyük bir yetenek değil, o bambaşka, eşsiz bir yetenek!” diyerek açıklama yaptı.

Üstün yetenekli genç sanatçıları global dünyaya yetiştirmeyi amaçlamış ve tüm müzisyenlerin girmeyi hayal ettiği, ancak kabul edilmek için çok zorlu sınavlarla öğrenci kabul eden Curtis Institute of Music, 13 Ekim 1924’te açıldı. Curtis, yalnızca üstün yetenekli olmalarını dikkate alarak seçtiği öğrencilere tam burs sağlamakta ve eğitimleri süresince genç sanatçılara orkestra, opera, solo ve oda müziği sunumları ve programları aracılığıyla müzisyenlerin kendilerini geliştirmelerine fırsatlar sunuyor. Güçlü eğitim kadrosuyla, ayrıca dünyaca ünlü sanatçıları okullarında ağırlayarak, öğrencileriyle bire bir ders imkanı sunar ve global dünyaya sanatçılar yetiştiriyor.ÇEV Sanat’ın QNB Finansbank’ın iş birliğiyle sürdürdüğü “Genç Yetenekler” projesi kapsamında 
10 yaşından beri Bade Daştan’ın eğitimine tam destek verdiği üstün yetenekli genç kemancı dünyaca kabul görmüş otoritelerden aldığı övgü dolu yorumlar ve en üst düzey eğitimiyle, Türkiye’nin dünyaya tanıtımında önemli rol oynayacak bir yıldız sanatçı olarak parlıyor! 


 
Bade Daştan
2007 senesinde Ankara’da doğdu. Müzik çalışmalarına 2012 senesinde keman ana sanat dalı öğrencisi olarak Bilkent Müzik Okulu’nda başladı. Keman eğitimini ilk iki sene Vseslava Kudinova’dan aldı. Muhammedjan Turdiev ile müzik eğitimine devam etti.

ÇEV Sanat "Genç Yetenekler" projesi kapsamında Brüksel - Musica Mundi Okulu’nda Prof. Leonid Kerbel ile keman eğitimine devam eden Daştan, 2024 - 2025 yılında üniversite eğitimine Curtis Instıtute of Music’te devam edecek.

Dokuz yaşında "Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar" serisi kapsamında 50 dakikalık resital ile İş Sanat’ın en genç parlayan yıldızı oldu. İzmir Buca Belediyesi tarafından düzenlenen “Genç Yetenekler” konser serisinde resital verdi. 2017 senesinde Bilkent Senfoni Orkestrası ile çalmaya hak kazanarak ilk orkestra deneyimini elde etti. Bunun ardından, 10 yaşında Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri’nde Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile solist olarak Mendelssohn Keman Konçertosu’nun tamamını seslendirdi. İlerleyen yıllarda çeşitli etkinlikler kapsamında Avrasya Filarmoni Orkestrası, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası, Musica Mundi Orkestrası ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları ile İbrahim Yazıcı, Hakan Şensoy ve Tolga Taviş gibi Türkiye’nin önde gelen şefleri ile çalma fırsatı yakaladı. Uluslararası alanda pek çok yarışmaya katılarak önemli dereceler elde etti.
 
24. Andrea Postacchini/İtalya’da ikincilik, Pancho Vladigerov/Bulgaristan’da birincilik ve en iyi Vladigerov yorumu, International Competition YoungVirtuosos/Bulgaristan’da birincilik ve International Grumiaux Competition for Young Violinists/Belçika’da birincilik elde etti.
 
Katıldığı ustalık sınıfları ve atölye çalışmaları vesilesiyle Itzhak Rashkovksy, Ani Schnarch, Cihat Aşkın, Igor Tkacthuk, Alexander Vinnitski, Boris Kuschnir, Mincho Minchev, Maxim Vengerov gibi önemli sanatçılar ve profesörlerle çalışma fırsatı buldu. Varna Müzik Festivali ve Musica Mundi Müzik Festivallerinde yer almıştır. Düzenli olarak oda müziği grubu ile çeşitli konserlerde yer aldı.
 

Şef Gilbert Varga yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, şef Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Senfoni Orkestrası eşliğinde konserler verdi. Musica Mundi School ile Avrupanın farklı şehirlerinde solist olarak konserler verdi.

Mendelssohn E-minor Keman Konçertosu, Wieniawski Keman Konçertosu No.2, Bruch Keman Konçertosu No.1, Saint Saens Keman Konçertosu No.3 ve Vieuxtemps Keman Konçertosu No.5 ile Sarasate-Carmen Fantasy, Tchaikovsky-Valse Scherzo, Sarasate-Zigeunerweisen, Lalo- Espagnole Symphony gibi büyük eserleri içeren geniş bir repertuvara sahiptir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20