Konser-Opera

Joyce DiDonato ile Düşten Gerçeğe Hikâyeden Müziğe

29.03.2024


Paylaş:

Dünyaca ünlü mezzo-soprano Joyce DiDonato, Carlo Tenan yönetimindeki Borusan Filarmoni Orkestrası ile aynı sahnede buluştu. 21 Mart 2024 akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde düzenlenen konserde Berlioz ve Strauss eserleri seslendirildi. 

Konserin ilk yarısı Berlioz eserleri ile başladı. Faust’un Lanetlenmesi’nin Op.24: Macar Marşı ve Op.24: Aşkın Yanan Ateşi bölümleri seslendirildi. Romeo ve Jülyet’in Op.17:Unutulmayan İlk Kıvılcımlar ve Op.17:Capuletlerin Evindeki Büyük Kutlama bölümlerinin seslendirilmesiyle devam eden konserin ilk yarısı, Yaz Geceleri’nin Gülün Hayaleti bölümü ile son buldu.

Konserin ikinci yarısı Sttrauss’un eserlerinden oluşuyordu. Güllü Şövalye Süiti eserinden Op.59 ile başlayan ikinci yarıda sırasıyla Wiegenlied Op.41, No.1, Muttertändelei, Op.43 No.2, Morgen Op.27 No.4, Zueignung Op.10, No.1 eserleri seslendirildi. 

Konserde her şey bir yapbozun parçaları gibiydi. Eserler, solist, şef ve orkestra muazzam bir uyumla birbirlerini tamamlıyorlardı. Onların bu uyumu, konseri düşten gerçeğe, hikâyeden müziğe götüren bir yolculuğa dönüştürdü.   
Joyce DiDonato’nun orkestrayla arasındaki sıcaklığa şaşırmamak gerekir. Efsane solist 2016-2017 sezonunun açılış konserinde BİFO ile birlikte sahne almıştı. Sascha Goetzel şefliğinde Rossini, Pacini, Mozart, Tüzün, Heggie ve Verdi eserlerinin sahneye taşındığı konser büyük ilgi görmüştü. Bu konserle bir kez daha Joyce DiDonato, sahnede BİFO ile buluşmuş ve dinleyicisiyle özlem gidermiş oldu. 

Sesiyle otoritelerden tam not alan ve başarılarıyla birçok ödül kazanan ünlü mezzo-soprano, Berlioz ve Strauss eserlerini kusursuz şekilde seslendirdi. Başarılı şef Carlo Tenan ise konserin başından sonuna kadar eşine az rastlanır bir performansla orkestrayı yönetti. 

Konser öncesi iki başarılı klasik müzik yazarı Serhan Bali ve Aydın Büke eserler ve konser ile ilgili seyirciyi bilgilendirdiler. Konuşmayı kaçırdığım için detay veremesem de seyirciler için çok verimli ve keyifli bir sohbet olduğunu tahmin edebiliyorum.

Konsere hiç katılamayanlara Borusan Sanat TV’de kısa süreliğine yayında olacağını hatırlatmak isterim. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20