HABER

38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali

03.04.2024


Paylaş:

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, her yıl olduğu gibi 4 Nisan 2024 tarihinde Vakfın kültürel mirasını sürdürdüğü kurucularından Cenap And’ın anısına düzenlenen senfonik konserle başlayacak. 

Sabancı Vakfı’nın Onur Üyesi olduğu 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, şef Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın, 2021 sezonunda Eurostrings sanatçısı seçilen, ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği önemli klasik gitaristlerinden Özberk Miraç Sarıgül’e eşlik edeceği konserle başlayacak.

Başkent Ankara’ya bir kez daha umutla dolu müzikal bir baharı müjdeleyecek festivalde ilk eser olarak, çoksesli müziğimizin öncülerinden Cemal Reşit Rey’in Alirio Diaz’a ithafen bestelediği Gitar Konçertosu eksiksiz haliyle ilk kez seslendirilecek!

Gitar ve Orkestra için Konçerto isimli bu eser, 1975 yılında Cemal Reşit Rey tarafından Katibim Çeşitlemeleri adlı bir eserden gitar ve orkestra için düzenlenmiş olup, Cumhuriyet tarihinin ilk gitar konçertosu olma özelliğini taşır. Eserin ilk seslendirmesi 20 Nisan 1976’da İstanbul’da bestecinin yönetiminde solist Alirio Diaz tarafından yapılmıştır. İstanbul ve Ankara’da iki konserde seslendirilen bu versiyon, icrası sırasında gitar partisindeki değişiklikler ve eserde çalınamayan bazı bölümlerle Rey’in orijinal versiyonundan farklılıklar göstermiştir. Üçüncü seslendirmesini ise 15 Eylül 2008 akşamı Uluslararası Boğaziçi Festivali kapsamında Aya İrini’de solist Murat Usanmaz ve Hakan Şensoy yönetimindeki Filarmonia İstanbul Orkestrası yapmıştır. Bu versiyon Ahmet Cemal Öksüz tarafından tekrar notaya geçirilmiştir. 

Cemal Reşit Rey’in Gitar Konçertosu, Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda gitarist Cem Çeliksırt’ın danışmanlığında gerçekleştirilen yüksek lisans tezi kapsamında yeniden ele alınmış, gitar partisinin tamamı çalınmaya uygun hale getirilmiş ve kadansının da eklendiği Duru Yavşan’ın versiyonu, bu eserin orjinaline en yakın versiyonu olarak kabul edilebilir.

Konserin ikinci yarısında ise şef Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Çek besteci Bedrich Smetana’nın Moldau ve ardından Rus Besteci Aleksandr Borodin’in Poloveç Dansları’nı icra edecek.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla, 4 Nisan Perşembe saat 20.00’de MEB Şura Salonu’nda düzenlenecek olan konserin biletleri biletini al ve konser salonundan temin edilebilir. 

30 Nisan 2024 tarihine kadar sürecek 38. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, klasik müzik, caz ve dansın önde gelen gruplarının Festivale özel hazırladıkları keyifli programlarıyla müzikseverlere festival coşkusunu hissettirecek.

Detaylı bilgi için: www.ankarafestival.com

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20