Konser-Opera

6. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması Sonuçlandı

05.04.2024


Paylaş:

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nin düzenlediği 6. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması, 4 Nisan 2024 akşamı final konseri ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda seyircileriyle buluştu. 

Farklı ülkelerden birçok piyanisti bir araya getiren yarışmanın ilk üç turu Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nde yapılırken final etabı Cemal Reşit Rey Salonu’nda yapıldı. Ön elemeleri geçen başarılı üç piyanist Leonardo Merlini, Youl Sun ve Teppei Kuroda, şef Orçun Orçunsel’in yönetimindeki Orchestra’Sion eşliğinde eserlerini seslendirdi. Yarışmanın jüri üyeliğini ise Jean- Yves Clément, Anna Geniushene, Denis Pascal, Etsuko Hirose, Gülsin Onay, Lukas Geniušas ve Toros Can üstlendi.

Türkiye’nin Klasik Müzik Dergisi Andante’yi temsilen bulunduğum konser akşamının programında yer alan eserlerin hem çok keyifli hem de piyanistlerin hünerlerini sergileyebileceği şekilde seçilmesi dikkat çekiciydi. Ülkemizin önemli bestecilerinden Cemal Reşit Rey’in Hatıradan İbaret Kalan Şehirde Gezintiler eserinin 4. bölümü Fatih Ordunun Çizdiği Yol, klasik dönemin önemli bestecilerinden L.v.Beethoven 3 Numaralı Do minör Op.37 ve W.A.Mozart’ın 23 Numaralı La Majör KV488 eserlerini dinledik. Üç yarışmacı da son derece başarılı performanslar sergiledi. Performansların ardından ödüllerin sahipleri açıklandı.

Üç piyanistin ödüllerinin açıklanmasından önce farklı alanlara ait ödüller sahiplerine takdim edildi. NDS Gençlik Müzik Ödülü piyanist Youl Sun’a verildi. Bu ödülde jüri, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi öğrencileriydi. Ali Darmar’ın yarışma için bestelediği Paylaşımlar isimli eserini en iyi şekilde yorumlayarak Ali Darmar Ödülü’ne layık görülen isim ise Leonardo Merlini oldu. Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin Ödülü’ne ise Vincent Martinet layık görüldü. Son olarak Cemal Reşit Rey’in adını taşıyan ödül ise Teppei Kuroda’ya verildi. Teppei Kuroda, ödülünü Cemal Reşit Rey genel sanat yönetmeni ve orkestra şefi Murat Cem Orhan’ın elinden aldı.

6. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın birincilik ödülünü Teppei Kuroda, ikincilik ödülünü Youl Sun, üçüncülük ödülünü ise Leonardo Merlini aldı.  

Sonuç ne olursa olsun yarışmaya katılan tüm piyanistlerin son derece özverili olduklarını söylemek gerekiyor. Yarışmacılara eşlik eden Orçun Orçunsel yönetimindeki Orchestra’Sion’u ise ayrıca tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum. Sahnede kaldıkları süre boyunca üç piyaniste de aynı canlılıkla eşlik etmeleri takdire şayandı. Yarışmanın oturumlarını Notre Dame de Sion’a ait Youtube kanalından izleyebilirsiniz. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20