Konser-Opera

İzmir'de Baharın Coşkusuna Yaraşır Bir Bahar Resitali

28.04.2024


Paylaş:

İzmir’de baharın coşkusuna yaraşır bir “Bahar Resitali” veren keman sanatçısı Ozan Akkol ve piyanist Ece Sözer, İzmirli sanatseverleri nefis bir müzik yolculuğuna çıkardı.

Programlarında 19. yüzyılda yaşamış bestecilerin eserlerine ağırlık veren Akkol&Sözer ikilisi, konserlerine müzik tarihinin ünlü isimlerinden İtalyan besteci Niccolo Paganini ile başladı. Konserin ilk yarısında yer alan bir diğer besteci Çek ulusal müziğinin gelişiminde önemli bir rol oynamış Bedrich Smetana idi. Bestecinin From my homeland başlıklı eserini ikilinin derin müzikal yorumu, piyanist Ece Sözer’in kristal dokularla bezenmiş eşliği zirveye taşıdı ve seyircilerin beğenisini kazandırdı. İlk yarı, Rus Beşlerinin en tanınan üyelerinden Nikolai Rimsky-Korsakov’un en bilinen yapıtlarından Şehrazad adlı senfonik şiirinden iki bölümü seslendirmeleriyle devam etti. Şehrazad’ın hikayelerinin ilginçliğine kapılan kral gibi, biz dinleyenler de ikilinin her detayı düşünerek, en ufak incelikleri bile hissettirerek sundukları müziğin büyüsüne kapıldık. İlk yarı Macar besteci F. von Vecsey ve İspanyol müziğinin önemli bestecilerinden Manuel de Falla ile devam etti.
 
Ozan Akkol’un kemanından dökülen güçlü, naif ve eserlerin ruhsal derinliklerini ortaya çıkartacak kadar iyi müzikal cümlelemeleri, sanatçının profesyonelliğini de ortaya koyar nitelikteydi. Ozan Akkol, kariyerine İzDSO 2. Keman Grup Şefi olarak devam etmekte aktif olarak orkestra, solist ve oda müziği konserlerinde sahne almaktadır.


Ozan Akkol
 
Piyanodaki netliği ve en zor pasajları bile estetik ve bilinçli seçimlerle, kristalize bir atmosferde sunmayı başaran Ece Sözer, Türkiye’nin gurur kaynağı niteliğindedir. Brüksel Kraliyet Konservatuvarı gibi Avrupa’nın en köklü kurumlarından birinde lisans ve yüksek lisans eğitimini ünlü piyanist, pedagog Jean Claude Vanden Eynden’in sınıfında tamamlayan Sözer, kökleri Franz Liszt’e dayanan bu ekolün 4. Kuşak öğrencilerinden biri olmuştur. Kariyerine konserleri ve DEÜ Devlet Konservatuvarı’nda profesör öğretim üyesi olarak verdiği derslerle ve ülkemize başarılı genç sanatçılar kazandırmaya devam eden Sözer, bağlı bulunduğu kurumda Piyano ASD başkanlığı görevini sürdürüyor.


Ece Sözer
 
Konserin ikinci yarısında E.Elgar, S.Rahmaninov, I.Albeniz, A.A.Saygun, A.Dvorak gibi bestecilerin eserlerini seslendiren keman-piyano ikilisi Ozan Akkol & Ece Sözer, İzmirli seyircilerin beğenilerini ve uzun süren alkışlarını aldı. Bir müzisyen ve müzik araştırmacısı olarak son dönemlerde sıklıkla dikkatimi çeken “anlatımlı konser” temasına uygun nitelikte kısa bilgilendirmeler yapan ikili, izleyicileri de müziğin perde arkasına yakınlaştırmış oldu. Keman sanatçısı Ozan Akkol ve piyanist Ece Sözer’in konserleri pek çok farklı şehirde sanatseverlerle buluşacaktır. Sanatçılarımızı sosyal medya hesapları @ecesozerr, @ozanakkolofficial üzerinden takip edebilirsiniz. 
 
Sanat, sağlık ve mutluluk dolu günlerde görüşebilmek dileğiyle...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20