HABER

Genç Kemancı Deniz Yakın'dan Güzel Haber

16.06.2024


Paylaş:

5-8 Haziran 2024 tarihleri arasında ünlü keman sanatçısı Leonid Kogan’ın 100. Yıl dönümüne adanan 8. Uluslararası Leonid Kogan Yarışması finalleri Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlendi.
 
Dört ayrı yaş kategorisinde düzenlenen yarışmaya Çin, ABD, İspanya, Taiwan, Güney Kore, Romanya, Belçika ve Japonya’dan genç keman sanatçıları katıldı. Yoğun bir program çerçevesinde H.Wieniawski, N.Paganini, P.I.Çaykovski, J.S.Bach ve W.A.Mozart’ın eserlerinin zorunlu olduğu ön eleme bölümü online olarak yapıldı. Deniz Yakın, yarışmanın 14-17 yaş kategorisi için Brüksel’e davet edilen sekiz finalist içerisinde yer alarak finalde Camille Saint-Saëns ve Pablo de Sarasate’nin eserlerini seslendirdi. 
 
Prof. Karen Aroutiounian , Prof. llya Grubert, Prof. Wong Ho Kei Calvin, Aram Gevorkian, Igor Unterberg, Savva Fatkulin gibi eğitmen ve keman sanatçılarının jüri üyesi olarak yer aldığı yarışmada, eğitimine Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Lily Tchumburidze’nin öğrencisi olarak devam eden Deniz Yakın (15) kendi yaş kategorisinde üçüncülük ödülü kazanarak ülkemizi başarıyla temsil etti.


 
Deniz Yakın
2008 yılında Ankara’da doğan Deniz Yakın, keman eğitimine dört yaşında Doç. Jülide Yalçın ile Ankara’da başlayıp Geralyn Theobald-Ashburn ve Prof. Özgül Gök Akçakoyunluoğlu ile devam etti. Beş yaşında Lily Tchumburidze’nin öğrencisi olan Yakın, eğitimine 2014 yılından bu yana Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Lily Tchumburidze’nin sınıfında devam etmektedir. 
 
İlk birincilik ödülünü 5. Uluslararası Harmony Yarışması’nda kazanan Deniz Yakın, ertesi yıl Bilkent Keman Günleri’nde Lyutsia Ibragimmova, Muhammedjan Turdiyev ile çalışma fırsatı buldu. 2017 yılında Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası 23 Nisan Konseri seçmelerini kazanarak düzenlenen etkinlikte solist olarak çaldı. Bir yıl sonra Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen 11. Uluslararası Grumiaux Yarışması’nda üçüncülük ödülü ve 5. Uluslararası Roma Müzik Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. Karşıyaka Belediyesi Oda Müziği ve Yaylı Çalgılar Ustalık Sınıfında Cihat Aşkın, Hakan Şensoy ve Dylan Blackmore ile çalıştı. Aynı yıl içerisinde İş Sanat Parlayan Yıldızlar seçmelerini kazanarak solist olarak çaldı. 
 
2019 yılında Gürcistan’ın Tiflis kentinde düzenlenen Uluslararası Marina Iashvili Yarışması’nda birincilik ödülü ve özel ödüle layık görüldü. Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası Gençlik Konseri seçmelerini kazanarak solist olarak çaldı. 2020 yılında Uluslararası Brüksel Müzik Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. 2021 yılında Uluslararası Medici Müzik Yarışması’nda birincilik ödülü ve Uluslararası Leonid Kogan Yarışması’nda da Özel Ödül’e layık görüldü.
 
2022 yılında Uluslararası Paris Nouvelles Etoiles Yarışmasında birincilik ödülü ve aynı yıl Uluslararası Clara Schumann Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. 2022 yılında İtalya San Vito al Tagliemento’da düzenlenen Uluslararası Il Piccolo Violino Magico Yarışması’nın finalistlerinden biri olup “En İyi Konser Ödülü”ne layık görüldü. Burada Alexey Igudesman ile atölye çalışması ve Elisa Citterio ile ustalık sınıfı çalışmalarında bulundu. 2022 yılında Gümüşlük Müzik Festival Akademisi’ne kabul edilerek Antal Zalai ile çalıştı. 
 
2023 yılında Uluslararası Birmingham Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan Deniz Yakın, aynı yıl Mozarteum Üniversitesi Uluslararası Yaz Akademi’sine kabul edilerek Zohrab Tadevosyan ile çalıştı. Bu yıl içinde AKOB tarafından düzenlenen 19 Mayıs Anma ve Kutlama Programı ile Cumhuriyet Bayramı özel etkinliklerinde yer aldı. Daha önce ödül aldığı Nouvelles Etoiles Yarışma komitesinin daveti üzerine Paris’te Yeni Yıl Konseri’ne solist olarak katıldı. 
 
2024 yılında Uluslararası Londra Klasik Müzik Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. Aynı yıl Haziran ayında düzenlenen 8. Uluslararası Leonid Kogan Yarışması’nda üçüncülük ödülünün sahibi oldu. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20