HABER

21. Gümüşlük Müzik Festivali Başlıyor

29.06.2024


Paylaş:

21. Gümüşlük Müzik Festivali 10 Temmuz – 9 Eylül 2024 tarihleri arasında “Taşta”, “Kumda” ve “Suda” temalarıyla sanatseverleri Bodrum’da buluşmaya davet ediyor!
 
Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen Gümüşlük Müzik Festivali, dünyaca ünlü konuklarla kapılarını açıyor. 21. yılında müzikseverleri unutulmayacak bir programla Bodrum’un yaz akşamlarında usta müzisyen ve sanatçılarla buluşturmaya hazırlanan festival yine dopdolu geçecek.
 
Piyanist Eren Levendoğlu’nun sanat yönetmenliğinde ve piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığında sürdürülen festivale bu yıl ülkemizin yanı sıra Macaristan, Portekiz, Fransa, ABD, İngiltere, Rusya, İtalya, Norveç, Bosna Hersek/İspanya ve Hollanda’dan gelecek müzisyenler konuk olacak. Sekiz hafta sürecek etkinlikler çerçevesinde üçü masterclass konseri olmak üzere 20 konser Bodrumlu müzikseverle buluşacak. 


“Taşta” Klasik Müzik Tınıları
Gümüşlük Müzik Festivali’nin etkileyici mekânı tarihi Taş Ocağı’nda bu yıl “Taşta” başlığı ile dokuz konsere ev sahipliği yapacak. Festivalin açılış konserinde Macar kemancı Kristóf Baráti, genç Türk piyanist Tuna Bilgin’le 25 asırlık tarihi mekânda bir araya gelecek. İlerleyen günlerde Fransız piyanist Caroline Sageman sahnede yerini alacak. Ardından çellistPoyraz Baltacıgil ve piyanist Cem Esen Antik Taş Ocağı’nda izleyici karşısına çıkacak. Tarihi mekândaki konserler, Rus çellist Pavel Gomziakov ve Portekizli piyanist Adriano Jordão, Fransız piyanist Olivier Moulin, festivalin önceki konuklarından Rus piyano virtüozu Ilya Itin, İtalyan piyanist Lorenzo Di Bella ve genç Türk piyanist İlyun Bürkev ile kemancı Elvin Hoxha’nın verecekleri konserlerle devam edecek. Taş Ocağı’ndaki son konserde Devlet Sanatçısı, piyanist Gülsin Onay, keman sanatçısı oğlu Erkin Onay’la izleyici karşısında olacak ve festivalin kapanış konserini birlikte verecekler.


Eren Levendoğlu


Gülsin Onay
 
Masterclass Konserleri “Kumda”
Gümüşlük Festival Akademisi’nde (GFA) bu yıl iki ayrı dalda üç ustalık sınıfı düzenlenecek. 10 - 16 Temmuz 2024 tarihleri arasında Keman; 21 - 30 Temmuz tarihleri arasında I. Dönem Piyano ve 5 - 14 Ağustos tarihleri arasında II. Dönem Piyano masterclassları genç müzisyenleri bir araya getirecek. Ustalık sınıflarının ardından, sertifika almaya hak kazanan genç müzisyenler, verecekleri konserlerle becerilerini sergileyecek. 16 Temmuz akşamı GFA Keman masterclass; 30 Temmuz akşamı GFA Piyano masterclass I. Dönem ve 13 Ağustos akşamı GFA Piyano masterclass II. Dönem öğrenci konseri, Gümüşlük festival merkezindeki Toprak Ev’de yapılacak. Keman masterclassı Kristóf Baráti ve Erkin Onay’ın önderliğinde gerçekleşirken, I. Dönem Piyano masterclassı Caroline Sageman, Michael Bulychev-Okser ve Gülsin Onay tarafından, II. Dönem Piyano masterclassı Ilya Itin, Olivier Moulin, Lorenzo Di Bella ve Gülsin Onay tarafından verilecek.
 
“Suda” Konserleri Yine İlgi Çekecek
Müziğin birçok disiplinine yer veren Gümüşlük Müzik Festivali, her yıl Gümüşlük sahilindeki sahnesine Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden birbirinden ilgi çekici müzisyenleri davet ediyor. Cazdan etnik müziğe, deneysel performasyonlardan tekno müziğe kadar geniş bir yelpaze ile daha çok gençleri Gümüşlük sahiline çeken festivalin “Suda” konserlerinin bu yılki programında yine ilginç misafirler var. Gümüşlük’te deniz kenarında yıldızların altında izleyiciyle buluşacak ilk konuk Norveç’ten Mats Eilertsen Trio olacak. Gümüşlük Festival Merkezi’ndeki “Suda” konserleri Çağıl Kaya Sextet’in performansıyla devam edecek. Sonraki konuklar ise Bosna Hersek/İspanya kökenli Miron Rafajlovic ve Hollandalı Tineke Postma Aria Group olacak. Bir sonraki gün saksafoncu Tineke Postma bu defa Gitarist Cenk Erdoğan ile festival sahnesinde olacak. Festivalin son günleri yaklaşırken “Suda” konserleri İtalyan piyanist Stefano Battaglia ve Türk saksafoncu Tamer Temel konseriyle son bulacak.  
 
Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde İki Konser
Bu yıl Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek konserlerin ilkinde Portekizli ikili António Silva & Tiago Nunes, izleyiciye unutulmaz bir dört el piyano ziyafeti sunacak. Zefirya’daki ikinci konserde Amerikalı piyanist Michael Okser Bulychev, İngiliz kemancı Miriam Davis ve piyano virtüözumuz Gülsin Onay festival sahnesinde izleyici karşısına çıkacaklar.

Çocuk Atölyeleri Yine Dopdolu
Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde, festival sanatçıları Cem Esen ve Poyraz Baltacıgil’in katılımıyla ve ayrıca yine festival sanatçıları İlyun Bürkev ve Elvin Hoxha’nın katılımıyla müzik temalı iki ayrı atölye düzenlenecek. Daha sonra Gamze Daban yönetiminde ve festival sanatçısı Miron Rafajlovic'in katılımıyla düzenlenecek müzik temalı atölye çocukların oldukça ilgisini çekecek. Festival merkezindeki çocuk atölyeleri, Caner ve Tamer Karakaş yönetiminde gerçekleşecek çevre bilinci temalı üç çocuk atölyesiyle renklenecek. 
 
Gümüşlük Müzik Festivali Avrupa’nın ESeçkin Festivalleri Arasında
Gümüşlük Müzik Festivali, Avrupa’nın en seçkin festivalleri arasında yer almayı sürdürüyor. Festival, bu yıl da Avrupa’nın en seçkin festivalleri “Remarkable Arts Festival” EFFE 2024 - 2025 etiketiyle onurlandırıldı. AB’nin festivaller organizasyonu EFFE (Europe for Festivals-Festivals for Europe), Avrupa’da 31 ülkede düzenlenen binlerce festival arasından öne çıkan sanat festivallerini keşfetmek adına profesyoneller ve vatandaşlar için bir festival portalı olarak hizmet veren bir kurum olup temel hedefi, Avrupa’nın sanatsal ve kültürel festivalleri hakkında temel bilgiler sağlayarak, Avrupa’da düzenlenen festivallerin fark edilebilirliğini artırmak ve festivallerin organizasyonu sırasında sanatsal mükemmellik ve yenilik alanındaki trendleri desteklemek.
 
www.gumuslukfestival.org
 
 
21. Gümüşlük Müzik Festivali
10 Temmuz 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
Kristóf Baráti (keman), Tuna Bilgin (piyano)
14 Temmuz 2024, Zefirya Kültür Merkezi Aktur, Bitez, 21.00
António Silva & Tiago Nunes (piyano)
16 Temmuz 2024, Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi20.30
Kumda Keman – GFA Keman Masterclass Öğrenci Konseri
22 Temmuz 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
Caroline Sageman (piyano)
25 Temmuz 2024, Zefirya Kültür Merkezi Aktur, Bitez21.00
Michael Okser Bulychev (piyano) & Miriam Davis (keman), Gülsin Onay (piyano)
28 Temmuz 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
Poyraz Baltacıgil (viyolonsel), Cem Esen (piyano)
30 Temmuz 2024, Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi20.30
Kumda Piyano I – GFA Piyano Masterclass Öğrenci Konseri
31 Temmuz 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
Pavel Gomziakov (viyolonsel), Adriano Jordão (piyano 
5 Ağustos 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
Olivier Moulin (piyano)
7 Ağustos 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
Ilya Itin (piyano)
10 Ağustos 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
Lorenzo Di Bella (piyano)
13 Ağustos 2024, Toprak Ev, Gümüşlük Festival Merkezi20.30
Kumda Piyano II – GFA Piyano Masterclass Öğrenci Konseri
14 Ağustos 2024, Gümüşlük Festival MerkeziSUDA20.30
Mats Eilertsen Trio
15 Ağustos 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
İlyun Bürkev (piyano), Elvin Hoxha (keman)
18 Ağustos 2024, Gümüşlük Festival MerkeziSUDA20.30
Çağıl Kaya Sextet
25 Ağustos 2024, Gümüşlük Festival MerkeziSUDA20.30
Miron Rafajlovic
29 Ağustos 2024, Gümüşlük Festival MerkeziSUDA20.30
Tineke Postma Aria Group
31 Ağustos 2024, Gümüşlük Festival Merkezi, SUDA20.30
Tineke Postma (saksafon), Cenk Erdoğan (gitar)
7 Eylül 2024, Gümüşlük Festival MerkeziSUDA20.30
Stefano Battaglia (piyano), Tamer Temel (saksafon)
9 Eylül 2024, Antik Taş OcağıTAŞTA21.00
Gülsin Onay (piyano), Erkin Onay (keman)
 
Çocuk Atölyeleri 
27 Temmuz 2024
Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde, festival sanatçıları Cem Esen ve Poyraz Baltacıgil’in katılımıyla müzik temalı atölye.
5 Ağustos 2024
Gülçin Uslu ve Aslı Altan Şekerci yönetiminde, festival sanatçıları İlyun Bürkev ve Elvin Hoxha’nın katılımıyla müzik temalı atölye.
25 Ağustos 2024
Gamze Daban yönetiminde, festival sanatçısı Miron Rafajlovic’in katılımıyla müzik temalı atölye.
3-10 Eylül 2024
Caner ve Tamer Karakaş yönetiminde çevre bilinci temalı üç çocuk atölyesi.
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20