HABER

Can Saraç'ın Rusya'da Vereceği Resitallere Geri Sayım

08.07.2024


Paylaş:

2021 yılından bu yana Münih Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Michael Schäfer’in öğrencisi olarak piyano eğitimine devam eden 16 yaşındaki piyanist Can Saraç, Pianissimo Series kapsamında Rusya’nın üç önemli şehrinde solo piyano resitali verecek. 

22 Temmuz’da The State Hermitage Museum, St. Petersburg’da, 24 Temmuz’da Moskova “GES 2” Modern Sanatlar Müzesi’nde ve 26 Temmuz’da Pakgauzy, Nizhny Novgorod’da gerçekleşecek konserlerde Can, Liszt, Rahmaninov ve Chopin’in eserlerinden oluşan 75 dakikalık bir programla izleyicilerin karşısında olacak. 

11 yıldır piyano eğitimine devam eden Saraç, yine bu yıl Şubat ayında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 1. Şefi ve müzik direktörü Cemi’i Can Deliorman yönetiminde St.Petersburg’da Mariinsky Orkestrası ile Beethoven’ın 1 Numaralı Piyano Konçertosu’nu seslendirmiş, Mayıs ayında CSO Ankara’da solo resital ve Brezilya Rio de Janeiro’da başarılı bir solo konser verdi.

2007’de dünyaya gelen ve piyano eğitimine küçük yaşta İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başlayan CanSaraç, Liechtenstein Musikakademie’nin burslu öğrencisi olarak birçok çalışma ve konserlere katıldı. ENKA Sanat’ın genç müzisyenleri destekleyen ENKA Sahne projesinde solist olarak yer aldı, İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar konser programına seçildi. Geçtiğimiz sezon İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte konserler verdi ve yurt dışında birçok festivale katıldı. Saraç, 2023 senesinde, ABD Teksas'ta dört yılda bir düzenlenen ve dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen The Cliburn Junior'a “Festival Artist” olarak katılan ilk Türk piyanist oldu.

Almanya, Makedonya, Bulgaristan, Macaristan gibi birçok ülkede düzenlenen uluslararası yarışmalarda çok sayıda birincilik kazanan Can Saraç, en son 2023 Ekim ayında İtalya’da düzenlenen Eppan Piyano Akademisi’nde büyük ödül olan “Arturo Benedetti Michelangeli Ödülü”nü kazanan en genç piyanist olma başarısını göstermişti.
  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20