HABER

İdil Biret'in 25 yıllık Beethoven yolculuğu tek kutuda toplandı

06.10.2011


Paylaş:


Dünyaca ünlü yorumcumuz İdil Biret'in, hayranları tarafından merakla beklenen 19 CD'lik Beethoven Edisyonu bu ay içinde piyasaya sunuluyor. Sette piyano sonatları 10 CD, konçertolar 3 CD ve senfoniler 6 CD içerisinde yer alıyor.   

Çeyrek asırlık bir serüven 

İdil Biret'in Beethoven'in 32 piyano sonatı, 5 piyano konçertosu ve Koral Fantezi'nin yanısıra 9 senfonisinin Franz Liszt imzalı transkripsiyonlarının 19 CD'de toplandığı Beethoven Edisyonu, 23 yıla yayılan uzun bir zaman diliminde toplam 52 günde kaydedildi.   

1985 yılı baharında, İdil Biret'in ABD'deki menajeri Jacques Leiser sanatçımızı Belçikalı bağımsız yapımcı Michel Devos ile tanıştırdı. Devos ile tanışması, Beethoven'in tüm piyano eserleri ve senfoni transkripsiyonlarının kaydedilmesini içeren ve 20 yıldan fazla sürecek uzun bir kayıt yolculuğunun kapılarını Biret'in önüne açtı. Biret-Devos birlikteliğinin ilk ürünü, bir başka bestecinin eserlerinden oluşan, EMI Belçika yapımı bir LP kaydıydı. Bu çalışmanın akabinde Devos, Beethoven'in 4 ve 5 numaralı senfonilerinin Liszt transkripsiyonlarını içeren bir LP yapmayı teklif ettiğinde, daha önce Berlioz, Schubert ve Wagner'in eserlerinin Liszt transkripsiyonlarını kaydeden Biret bu teklifi derhal kabul etti. Yayınlanan Beethoven/Liszt kaydını son derece beğenen EMI, Biret'e, bestecinin 9 senfonisinin birden piyano transkripsiyonlarını bir set halinde kaydetmeyi önerdi. Liszt'in ölümünün 100'üncü yılı olan 1986 yılında EMI tarafından dünya pazarına sunulan 6 LP'lik bu Beethoven/Liszt seti büyük bir beğeniyle karşılandı.   

Bu tarihten 8 yıl sonra, Naxos için o sıralarda Heidelberg'de yoğun bir kayıt dönemi geçirmekte olan İdil Biret Belçika'ya giderek, yıllar sonra nasıl tınlayacağını merak edip, 1986 yılında tüm Beethoven senfonilerini kaydettiği Brüksel yakınlarındaki Chamont Gistoux'da bulunan St. Bavon Kilisesi'nde Beethoven'in 3 sonatını kaydetti. 2001 yılına gelindiğinde, Biret'in Beethoven'in geri kalan piyano sonatlarının neredeyse tümünü yine bu mekânda kaydedip (9 sonat Brüksel'deki St. Anne Kilisesi'nde kaydedildi), bunları 9 senfoninin - hakları EMI'den çoktan alınmış olan - kayıtlarıyla bir arada, Idil Biret Archive (Arşivi/IBA) etiketiyle yayınlamak kararı alındı. Her birinde birkaç sonatın kaydedildiği yılda 1 veya 2 stüdyo mesaisinin ardından tüm sonatların kaydedilmesi 2008 yılını buldu. Bu arada, Beethoven'in piyano ve orkestra için tüm eserleri, Varşova Filarmoni Orkestrası'nın müzik direktörü Antoni Wit yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile 2008 yılı Ocak-Şubat aylarında kaydedildi. Biret'in Beethoven sonatlarını kaydettiğini, sanatçımızın yaşamını anlatan Dünya Konser Sahnelerinde Bir Türk Piyanist adlı kitapta okuyan Naxos firmasının kurucusu ve sahibi Klaus Heymann, bu ve diğer IBA kayıtlarının dünya dağıtımlarını üstlenmeyi teklif etti. Birinci cildi 2008 Aralık ayında piyasaya verilen Beethoven Edisyonu'nun 19'uncu ve son cildi 2011 Nisan ayında tamamlandı ve bu son ciltle birlikte İdil Biret yaklaşık 25 yıllık Beethoven kayıtları yolculuğunun sonuna gelmiş oldu.  

Edisyon aynı zamanda İdil Biret'in, Beethoven'in sonatları ve konçertoları üzerinde yıllar boyu birlikte çalıştığı hocası Wilhelm Kempff'in anısına bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Ayrıca, Beethoven kayıtlarının yapılış süreciyle ilgili hazırlanan kısa bir belgesel filmin yanı sıra 2, 3, 4 ve 5 numaralı konçertoların konser kayıtlarını içeren bir DVD, Beethoven Edisyonu kutusunun içindeki yerini almış bulunuyor.


Satın almak için tıklayınız

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20