HABER

Ghindin ve Berezovsky'den Şostakoviç ve Beethoven

12.10.2011


Paylaş:


Değişiklik Duyurusu   

Boris Berezovsky'nin Uzak Doğu turnesinde başlayan rahatsızlığının sürmesi nedeniyle Bilkent Senfoni Orkestrası'nın 14-15 Ekim konserlerine katılamayacağını üzülerek bildiririz. Konserde meslektaşı piyanist Alexander Ghindin yer alacaktır.

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın 14 ve 15 Ekim konserlerini Bujor Hoinic yönetiyor.  Şostakoviç'in "Op.96, La majör Festival Uvertürü" ile başlayacak konser Alexander Ghindin'in yorumlayacağı Beethoven'in "Op.37, Do minör 3. Piyano Konçertosu" ile sürecek. BSO konserin ikinci yarısında Mozart'ın "Jüpiter" başlıklı "KV.551, Do majör 41 numaralı Senfoni"sini seslendirecek.    


Müzisyen bir aileden gelen Bujor Hoinic, ilk müzik eğitimine çok erken yaşta, orkestra şefi ve besteci olan babası Mircea Hoinic ile başladı. Romanya, Timişoara'daki müzik okulunu piyano bölüm birincisi olarak bitirdikten sonra, Bükreş Konservatuvarı'nda Constantin Bugeanu ile orkestra şefliği, Dumitru Bughici ile kompozisyon çalıştı. 1973 yılında Dmitri Shostakovich'in jüri başkanlığında Romanya birinciliği ile mezun oldu. Hemen ardından profesyonel kariyerine başladı ve ülkenin en genç orkestra şefi ünvanını aldı. 1984'de kadar Timişoara Operası'nın müzik direktörü ve birinci şefi olarak çalıştı. Bu süre içinde, Romanya, Yugoslavya, Rusya, Fransa, Almanya ve Türkiye'de konuk sanatçı olarak pek çok konser, opera ve bale yönetti.  1976'dan bu yana Romanya Besteciler Birliği'nin asil üyesi olan Hoinic'in uluslararası platformda icra edilen eserleri arasında en önemlileri; orkestra için 'Pavana' (1972), viyolonsel ve yaylı sazlar orkestrası için 'Konçerto' (1973), orkestra için 'Prelüd, Koral ve Füg' (1976), 1981'de ulusal 'Cantarea Romaniei' Festivali'nde birincilik ödülü alan 'Dacia-Felix' balesi, orkestra ve kadınlar korosu için 'Angora' poemi (1982), arp, flüt, viyolonsel ve koro için 'Deniz Lirikleri' kantatı (1986), orkestra için 'Jazz Sonata'(1988), solistler, koro ve orkestra için 'Pasiunile Martirilor' requiemi (1990), yaylı sazlar orkestrası için 'Prelüd, Koral ve Füg' (1994), 3 gitar ve orkestra için antik stilde 'Konçerto' (1996), koro ve orkestra için 'Gordion' kantatı (1999), orkestra için 'Konser Uvertürü' (2003), 'Senfoni' (2004), yaylı sazlar orkestrası için 'Divertimento' (2004), 2 gitar için konçerto 'Horoscope' (2006), 'Obua Konçertosu'dur (2007). Bunların dışında koro, piyano ve oda müziği için çok sayıda eser yazmıştır.    

Gerek şef, gerek besteci olarak Romanya, Polonya, Rusya ve Türkiye radyo- televizyonlarında pek çok kaydı olan sanatçının CD kayıtları da bulunmaktadır. Önemli uluslararası müzik  yarışmalarına jüri üyesi olarak davet edilen Hoinic, orkestra şefi olarak preklasik dönemden modern müziğe uzanan geniş bir repertuvara sahiptir. Son dört yıl içinde çeşitli orkestralar ile turneler, ulusal ve uluslararası festivallerde konserler, operalar ve baleler yönetmiştir. Bu orkestralardan bazıları; Bükreş 'George Enescu', Yaş, Timişoara, Arad, Sibiu Filarmoni Orkestraları (Romanya), Cheboksari (Rusya), Mersin, İstanbul, Bükreş, Belgrad operaları ve Ulusal Portekiz Senfoni Orkestrası'dır. Maestro Hoinic ayrıca Türkiye, Romanya hükümetleri ve özel kuruluşlar tarafından pek çok onur ödülüne layık görülmüştür. 1984'te Türkiye'ye yerleşen sanatçı, Antalya, Mersin, İstanbul Operaları, Eskişehir, Bursa ve Bilkent Senfoni Orkestralarının daimi konuk şefi olarak yer almaktadır. 1992-2007 yıllarında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kompozisyon Ana Sanat Dalı'nda öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Hoinic halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin  birinci şefliğini yapmaktadır.                    

İlk ödülünü 13 yaşındayken Moskova Genç Piyanistler Yarışması'nda kazanan Alexander Ghindin, daha sonra 10. Uluslararası Çaykovski Yarışması'nda en genç ödül kazanan yarışmacı oldu. Uluslararası Kraliçe Elizabeth Yarışması'nda ikincilik ve Cleveland Uluslararası Piyano Yarışması'nda birincilik ödülü kazanan 1977 Moskova doğumlu Ghindin sadece 2008-09 sezonunda 103 konser gerçekleştirdi. Ghindin Cleveland Orkestrası, Londra Filarmoni, Münih Filarmoni, Orchester der Stadt Freiburg, Liège Filarmoni, İsveç Kraliyet Festival Orkestrası, Belçika Ulusal Orkestrası, Flemish Radyo, Montpellier Ulusal Orkestrası, Lüksemburg Filarmoni, Yeni Japon Filarmoni, Litvanya, İsrail ve Lozan Oda Orkestraları gibi  birçok önde gelen orkestra ile solist olarak konser verdi.   

Vladimir Fedoseyev, Saulus Sandeczkis, Vasily Sinaysky, Fuat Mansurov, Yuri Simonov, Dimitry Kitaenko, Vladimir Ashkenazy, Vladimir Spivakov, Vladimir Verbitsky, Paavo Järvi, Alan Gilbert, Leonard Slatkin, Artur Fagen,  Thomas Zanderling, Jesus Lopes Cobos gibi dünyaca ünlü şeflerle çalışan sanatçı Amerika'daki ilk konserini 2002 yılında Maestro Ashkenazy yönetimindeki Philharmonia Orkestrası'yla New York'taki Lincoln Kültür Merkezi Avery Fischer Salonu'nda verdi. Ghindin aralarında Kennedy Merkezi, ParisThéâtre du Châtelet, Théâtre des Champs-Elysées ve Salle Gaveau, Münih Gasteig, Kopenhag Yeni Opera Salonu, Roma Olimpiyat Tiyatrosu, Tel-Aviv Operası,  Ruhr Piyano Festivali, Radio France ve Montpellier, Paris Chopin Festivali, Moskova Konservatuvarı Büyük Salonu, Rudolfinum'da Prag Sonbaharı Uluslararası Festivali ve Dubrovnik Festivali gibi dünyanın önde gelen konser mekanları ve festivallerinde konserler ve resitaller verdi. Bugüne kadar Capriccio, Ondine ve Naxos firmaları için aralarında Brahms keman-piyano sonatları, Schnittke, Rahmaninof piyano konçertolarının da bulunduğu on beş CD kaydı gerçekleştiren Ghindin 2010'da Brezilya Santa Catarina'daki uluslararası yarışmada birincilik ödülü kazandı.

14 Ekim Cuma, 15 Ekim Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu'nda saat 20.00'de başlayacak konserlerin biletleri; www.mybilet.com adresinden temin edilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane'den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu'na ulaştıracaktır.

Bilkent Konser Salonu Gişesi 
Tel: 0 312 290 1775  


Ek Bilgi için Tel: 0 312 290 2280


YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20