HABER

Armağan Durdağ 'Panthalassa' Dünya Prömiyeri

24.02.2012


Paylaş:


İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nın 37. Yılı onuruna Cihat Aşkın başkanlığındaki Yönetim Kurulu tarafından sipariş edilmiş olan eser, 3 Mart 2012 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda şef Hakan Şensoy'un yönetiminde 'Filarmonia İstanbul' tarafından ilk kez seslendirilecek. Büyük orkestraya artı olarak iki zurna ve iki ramazan davulunun da yer aldığı 'Panthalassa' için heyecan dorukta!  


Program notundan:  

Bundan 700 milyon yıl önce bugünkü tüm kıtalar parçalanmadan önce yeryüzünde Pangaea isminde bir süper-kıta vardı. Bugünkü tüm kıtaların birleşimi olan bu süper-kıtanın etrafında kalan tüm okyanuslar, dolayısıyla bir süper-okyanus oluşturmuştu. Dünyanın bugünkü tüm okyanuslarının birleşimi olan, eski Yunanca'da 'tüm denizler' anlamına gelen bir süper-okyanus : 'Panthalassa'..   

Besteci Armağan Durdağ'a, İTÜ-Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nın kuruluşunun 37. yılı onuruna sipariş edilen bu eser; bugün topraklarının sesleri parçalanmış fakat sonsuz kültürel zenginlikler içeren Türkiye'nin tüm müziklerini ve Osmanlı mirasını, M. Kemal Atatürk'ün ‘gerçek müzik devrimi hayali' -yani Türk müziğinin Batılılaştırılmadan evrenselleştirilmesi- ile harmanlama misyonunu tek başına üstlenmiş, bugün kültürümüzdeki tüm parçalanmışlıkları 700 milyon yıl öncesinde yeryüzünde bulunan süper-okyanus Panthalassa gibi sarmalayan İTÜ- Türk Müziği Devlet Konservatuarı'na ve Türk kültürü için emek veren, kalbi atan tüm Türk halkına adanmıştır.    


Tarih: 3 Mart 2012 
Saat: 20:00
Cemal Reşit Rey Konser Salonu 
Filarmonia İstanbul 
Şef, Hakan Şensoy 
Solist, Peter Jablonski  


Konser Programı:   

Armağan Durdağ                    Panthalassa / 3 Mart 1975 

George Gershwin                    Fa Majör Piyano Konçertosu

P. I. Tchaikovsky                    Op. 74 Senfoni Si minör No. 6 "Patetique"

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20