HABER

Clara Schumann ve 19. Yüzyıl Müzik Tarihinde Kadın

15.05.2012


Paylaş:


Ülkemizin önde gelen Hi-Fi & High-End ses sistemleri mağazası Timpani Audio'da gerçekleşecek özel bir etkinliği, kendilerinin duyurusu ile yayımlıyoruz:

Her kim ki Müzikseverdir, bu onu ilgilendirebilir.   

18 Mayıs Cuma akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşecek olan etkinliğimizin:   

- Konusu: "Clara Schumann ve 19. Yüzyıl Müzik Tarihinde Kadın" 
- Sunucu: Aydın Büke   

"Müzik tarihinde kadının yeri her zaman erkeğin gerisinde kalmıştır. Bu genellemeyi kırabilen ender sanatçılardan biridir Clara Schumann. Yaşadığı çağda Franz Liszt'in en büyük rakiplerinden biri olarak görülmüş, Avrupa'nın dört bir yanında verdiği konserlerle dinleyenleri kendine hayran bırakmıştır. Aynı zamanda besteleri de bulunan Clara Schumann'ın yaşamının ayrıntıları, 19. yüzyılın müzik alışkanlıklarını daha yakından tanımamıza yardımcı olacak ipuçlarıyla doludur."  

"Romantizmin Işığı Clara" başlıklı kitabı geçen ay Can Yayınları tarafından basılan Aydın Büke, 18 Mayıs Cuma günü, bu renkli yaşamın ayrıntılarını müzik örnekleri eşliğinde anlatacak ve Robert Schumann, Clara Schumann, Johannes Brahms üçgenine de değinecek.   

Çok ilginç bir konu, konunun kitabını yazmış çok iyi bir konuşmacıyla biraraya gelince (ki Aydın Büke'nin sunmuş olduğu geçmiş iki etkinliğimizden birine katılanlar ne derece iyi bir konuşmacı olduğunu bilirler), ortaya yine kaçırılmaması gereken bir Cuma akşamı çıkıyor.     

Daha önceki etkinlik davet yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Timpani'nin üçüncü katındaki mekanımızın boyutları iştirakçı sayısını 35 kişiyle sınırlı tutmamızı zorunlu kılıyor, bu sebepten toplantıya katılmayı arzu edenler info@timpani.com.tr'ye "KATILMAK İSTİYORUM" yazarak e-posta gönderebilirler. 

Biz de cevap yazan ilk otuzbeş kişiye beklediğimizi teyid eden bir cevap yollayacağız. Bizden olumlu cevap alacak olanlardan planlarının değişmesi sonucunda katılamayacakları durumu ortaya çıkarsa bizi bilgilendirmelerini rica ediyoruz.    

İlgi yoğun olabilir, teyidlerinizi son güne bırakmamanızı öneririz.  

Bundan önceki etkinliklerimizle ilgili bilgi edinmek için: http://www.timpani.com.tr/etkinlikler/etkinlikler.htm 

Cuma akşamı görüşmek ümidiyle.  

Saygılarımızla, 

Adnan Arduman  

TİMPANİ  Ressam Hikmet Onat Sok. No: 9 kat: 2-3, İstinye, İstanbul   

telefon: 0212-323 21 10AYDIN BÜKE  

1958 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'nin ardından İstanbul Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü'nden (bugünkü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı) mezun oldu. Avusturya'daki üç yıllık müzik eğitiminden sonra, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın sınavını kazanarak bu kurumda Flüt Sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Halen bu görevini sürdürmektedir.  

1995-2004 yılları arasında TRT-Radyo III'te klasik müzik programları hazırladı: Vivaldi'den Beethoven'a, Enigma, Müzik Portreleri, Yeni Kayıtlar, 99'da Andıklarımız, Arya, 2000 Yılında Bach, Operanın Doruğu, Müzikal Sunu. 

1998 yılında Mozart ve Lorenzo Da Ponte'nin ortak çalışmalarını konu alan, İki Dahi Üç Opera adlı kitabı, 2001'de Bach – Yaşamı ve Eserleri adlı ikinci kitabı çıktı. Mozart'ın 250. doğum yıldönümü nedeniyle kaleme aldığı Mozart - Bir Yaşamöyküsü adlı kitabı Ocak 2006'da, Müziği Yaratanlar - Barok Dönem adlı kitabı (İpek Mine Altınel ile ortak çalışma) 2006 Kasım ayında yayımlandı. 2010'da Chopin – Tuşlara Adanmış Bir Yaşam, 2012'de Romantizmin Işığı Clara adlı kitapları Can Yayınları tarafından basıldı. 

Çeşitli dergiler için müzik yazıları yazmakta ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Müzik Tarihi dersleri vermektedir. 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20