HABER

1. Adnan Saygun Piyano Yarışması sonuçlandı

25.07.2012


Paylaş:

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Cumhuriyet tarihimizin en büyük bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun anısına başlatılan yarışmada, 2 ayrı yaş kategorisinde yarışan yetenekler 23 ve 24 Temmuz akşamı verdikleri konserin ardından ödüllerini törenle aldılar.   


1. Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışmasında 18 yaş üstü A sınıfında birinci Eren Yahşi, ikinci Doruk Görkem Tokur ve üçüncü Buğra Yüksel seçildi. 18 yaş altı B sınıfında birinci Cem Esen, İkinci Güneş Oba ve üçüncü Ege Ulu oldu.   

İzleyici oylaması da yapıldı

20 – 24 Temmuz tarihleri arasında Bodrum Belediyesinin de destekleriyle 18 yaş altı B sınıf ve 18 yaş üstü A sınıfında yarışan birbirinden yetenekli 18 genç piyanist, Gümüşlük'teki Eklisia Sanat Merkezinde Ahmed Adnan Saygun'un adını yaşatmak için tüm hünerlerini sergilediler. İzleyiciye açık gerçekleştirilen yarışma ve ardından verilen konserler de yarışmaya olan ilgiyi arttırırken, genç piyanistler, Devlet Sanatçımız Piyanist Gülsin Onay'ın başkanlığını yaptığı jürinin kararından ayrı olarak izleyici oylamasıyla da değerlendirildi. Yarışmada izleyici oylaması, jüri kararıyla aynı çıktı. Her iki gecenin sonunda yarışmacılar ödüllerini ve sertifikalarını Gülsin Onay'ın elinden alırken yarışmayı başından beri ilgiyle takip eden Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire de dereceye giren yarışmacılara birer plaket vererek, başarılar diledi.  

23 ve 24 Temmuz akşamı Eklisia'da heyecan doruktaydı  

18 yaş altı B sınıfında yarışan genç piyanistler, 23 Temmuz Pazartesi akşamı seyirciyle buluştu. Yarışmada bir önceki gün jüri kararıyla üçüncü seçilen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 14 yaşındaki Ege Ulu, J.S.Bach'tan 'Sinfonia No 8 in F Major'; J. Haydn'tan 'Sonata No 34 Hob XVI:33' Allegro, Adagio, Tempo di Menuet; A. Copland'tan 'The Cat And The Mouse' adlı eserleri seslendirdi. Yarışmada ikinciliğe değer görülen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 16 yaşındaki Güneş Oba ise A. Pärt'ın 'Partita Op.2 Toccatina, Fughetta, Larghetto, Ostinato'; M.Dürrüoğlu'un 'Le Tourneur' (Semazen); A.A.Saygun'un, 'Prelude Op 45 No 9' adlı eserlerine yer verdi. Programın ikinci yarısında Eklisia'nın sahnesine gelen yarışma birincisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 15 yaşındaki Cem Esen, L.Beethoven'un 'Sonata Op 10 No 3 in D Major' Presto, Largo e mesti, Menuetto-trio, Rondo: Allegro; A.A. Saygun'un 'Etude No 5 from 10 etudes on Aksak Rhythm'; F.Liszt'in 'Etude Transcendental No 10 f minor' ve F.Chopin'in 'Polonaise op 53 in A flat Major ‘Héroïque' adlı eserlerini seslendirdi.  

24 Temmuz Salı akşamı ise 18 yaş üstü A sınıfı yarışmacıları Eklisia'nın sahnesinde yerlerini aldılar. İlk olarak sahneye gelen Buğra Yüksel, Beethoven'dan 'Sonata op.109 E Major', Chopin'den 'Polonaise op.53 'Heroic', Saygun'dan 'Prelude no.4, no.12' ve Prokofıev'den 'Sonata no.3 a minor' adlı eserleri seslendirdi. Daha sonra yarışmanın ikinci finalisti Sinan Çayır, Mozart'ın 'Sonata in a minor KV 310', Chopin'in 'Scherzo no.1 op.20', Ravel'in 'Sonatine' ve Saygun'un 'Sonatine op. 15 Horon' adlı eserlerine yer verdi. Programın ikinci yarısında üçüncü finalist Eren Yahşi, Chopin'den 'Scherzo op. 31 no.2, Saygun'dan 'Sonatine op. 15 3rd mvt. (Horon)', yine Chopin'den 'Nocturne op.72 no.1 e minor' ve Liszt Paganini'den 'etude no.3 'La Campanella' ; no.6'Theme and Variations' adlı eserleri yorumladı. Gecenin son finalisti Doruk Görkem Tokur ise Tchaikovsky'nin 'Pletnev Nutcracker Suite, Andante Maestoso', Liszt'in 'Mephisto Waltz no.1' ve Saygun'un Sonatine op. 15 (Horon) adlı eserlerini seslendirdi. Daha sonra toplanan jüri dereceye giren 3 yarışmacıyı belirledi. Buna göre Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sanatta Yeterlilik öğrencisi 27 yaşındaki Eren Yahşi birincilik ödülüne layık görüldü. İkincilik ödülü Hecettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunu 21 yaşındaki Doruk Görkem Tokur'a ve üçüncülük ödülü ise Brüksel Kraliyet Konservatuarı yüksek lisans öğrencisi 23 yaşındaki Buğra Yüksel'e verildi. Yarışmada verilen 'En iyi Adnan Saygun Yorumu' ödülü ise yine Doruk Görkem Tokur'un oldu.  

Sertifika ve Para ödülü verildi  

Gülsin Onay, Lilya Zilberstein, Karst de Jong, Julian Gorus, İbrahim Yazıcı, Toros Can ve Eren Levendoğlu'nun jüri üyesi olarak yer aldığı 1. Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışmasında, A Sınıfında dereceye giren birinci 3.000, ikinci 1.500 ve üçüncü 1.000 TL; B Sınıfında dereceye giren birinci 2.000, ikinci 1.000 ve üçüncü 500 TL ile ödüllendirildi. Ancak yarışmacılar için sertifika ve paradan daha değerli olan Ahmed Adnan Saygun gibi sayısız eser bestelemiş bir ustanın adına düzenlenen bir yarışmada birbirinden değerli jüri üyesinin takdirini toplamak oldu.   

Yarışmanın jüri başkanlığını yapan Gülsin Onay, seçmekte çok zorlandıklarını belirterek, 'Ahmed Adnan Saygun adına böyle bir yarışma ülkemiz ve müzik dünyamız için çok iyi oldu. Yarışmacılarımızın hepsi harikaydı. İleride her birini konser salonlarında hayranlıkla dinleyeceğiz inşallah. Hepsi çok yetenekli, yürekten kutluyorum, hepsine sanat hayatlarında başarılar diliyorum' dedi. Onay, sponsorlara ve emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.  

Festival, 25 Temmuz akşamı saat 21:30'da Rus Piyanist Lilya Zilberstein'ın vereceği konserle devam edecek.   

Sponsorlar 

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odasının resmi sponsorluğunda; Bilkent Senfoni Orkestrası, TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu, Bosch, Denizbank, Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda – Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 400. yılı etkinlik sponsorluğunda; Müzeciler Derneği, Ekin Ofset, Lambda, Erenler Sofrası, Otel Gümüşlük, Victoria's, Risa Hotel, Myndos, Bodrum Life, BSF Elektrik'in katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Festivalin medya sponsorluğunu ise İZ TV üstleniyor.   

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Programı 

5 Temmuz – Bilkent Senfoni Orkestrası ve Gülsin Onay (Piyano) 

9 Temmuz - Bremerhaven Stadttheater Balesi– ‘Carmina Burana' (Almanya) 

23 Temmuz – 1.Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışması Final Konseri 

24 Temmuz – 1. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışması Final Konseri 

25 Temmuz – Lilya Zilberstein (Rusya) (Piyano) 28Temmuz – Karst de Jong (Hollanda)(Piyano) 

1 Ağustos – Muza Rubackyte (Litvanya) (Piyano) 

9 Ağustos – Harri Kuusijarvi – Akordeon (Finlandiya) 

12 Ağustos – Jonathan Plowright (İngiltere) (Piyano) Kapanış Konseri 

7 Eylül – Gülsin Onay (Piyano)  

Gümüşlük Caz Günleri 

26 Temmuz – İlhan Erşahin Grubu 
16 Ağustos – Erol Erdinç (Piyano) 
18 – 19 Ağustos - Sibel Köse Grubu 
24 – 25 Ağustos - Ayşe Gencer, İmer Demirer Grubu 
31 Ağustos – 1 Eylül - Sarp Maden Grubu   


Bilet Satış  

Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68 
Mybilet - www.mybilet.com  

Biletler: Eklisia Açıkhava ve Eklisia Teras konser bilet fiyatları 25 TL'dir. 
Eklisia konser bilet fiyatları: Kilise içi 40 TL Kilise Bahçe 25 TL'dır.  

İletişim 0 507 349 59 68 

Konserlerin başlama saatleri 21:30 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20