HABER

Mûza Rubackyté 9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde

30.07.2012


Paylaş:


9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 1 Ağustos Çarşamba günü saat 21:30'da "Muhteşem Mûza" olarak tanınan ve dünyanın en iyi Liszt yorumcuları arasında gösterilen, Litvanyalı Piyanist Mûza Rubackyté'nin Eklisia'da vereceği konserle devam edecek.  

Litvanyalı sanatçı programın ilk yarısında C. Debussy'nin 'Suite Bergamasque, Prelude. Menuet. Clair de Lune. Passepied', A. Scriabine'nin 'La Valse op.3 3 Etudes op 8. no 9 in G♯ minör, no 11 in b bemol minör, no 12 in d♯ minor ve Sonata no 5, op 57' adlı eserlerini seslendirecek. Gecenin ikinci yarısında ise F. Schubert / F. Liszt'ten '5 Lieder from S. 558 No. 6 Die junge nonne - No.8 Gretchen  am Sprinnrade - No. 3 Du Bist die Ruh - No.12 Ave Maria - No.4  Erlkönig' ve F. Liszt'ten 'Après une lecture de Dante: Fantasia quasi sonata. (Dante Sonata)' adlı eserlere yer verecek.  

Ödüllerle dolu bir müzik yaşamı 

Litvanyalı piyanist Mûza Rubackyté için her şey, 7 yaşındayken piyano ile Haydn'ın Re Majör Konçertosunu icra etmek üzere, profesyonel olarak sahneye ilk çıktığında başladı. 13 yaşındayken, ünlü Moskova Çaykovski Konservatuvarına kabul edilmesini sağlayan, Litvanya Ulusal Genç Sanatçılar yarışmasını kazandı. Mezun olduktan sonra, Sovyetler Birliği'nin "All-Union" yarışmasında birinci oldu ve "Sovyetler Birliği'nin en iyi piyanistlerinden biri" olarak tanındı.  

Şimdi bir Paris sakini olan Mûza, düzenli olarak Avrupa çapında orkestralar ile konserler veriyor ve Radio France ile Radyo Classique'te sık sık dinlenebiliyor. Beş dilde yetkin olan sanatçı, Avrupa'daki resital turları ile Wigmore Hall (Londra), Beethoven Haus-Bonn (Almanya), Salle Gaveau (Paris), Concertgebouw (Hollanda) gibi mekanlar ve diğer büyük konser salonlarında sahne alma fırsatı buldu. Mûza, 'Piyano Dünyası' (Hollanda) ve 'Piyano Magazin' (Fransa) gibi piyano dergilerinde ve aralarında Baltık ülkelerinde yayınlananların da bulunduğu diğer bazı müzik dergilerinde kapak sanatçı oldu. 1998 yılında, Litvanya, olağanüstü müzikal başarıları için onu, merhum Sir Yehudi Menuhin ile birlikte, ülkenin en yüksek kültür ödülü olan "Liyakat Madalyası" ile onurlandırdı.  

"Muhteşem Mûza" olarak tanınıyor 

Yoğun övgü alan birçok kayıt yapmış olan sanatçı, Fanfare Magazin ve diğer bazı dergiler tarafından "Dünyanın En İyi Liszt Yorumcularından biri" olarak adlandırıldı. Lyrinx etiketi ile 2004 yılında piyasaya çıkan, Liszt'in "Annees de Pelerinage" (Hac Yılları) adlı eserini seslendirdiği, toplam üç bölümlük albümü uluslararası alanda övgü dolu yorumlar aldı. "Ne görkemli bir piyanist ..... bizi göklere yükseltiyor" (Classica);  "..... büyük bir başarı, büyük bir sanat" (Piyanist-FR);  "Olağanüstü bir duyarlılık ve tekniğe sahip sanatçı "(St Louis Post-Dispatch); "Dahice ve şiirsel, ince ve zarif,  o kadar hakim ki, şimdiye kadar bu eserleri kayıt etmiş en iyi piyanist "(Chicago Tribune); "Mûza Rubackyté, bu notalara insanüstü bir seviyede hakim olmuş ve içselleştirmiş. Öyle ki Lazar Berman ve Aldo Ciccolini gibi piyanistlerin uzun zamandır kabul gören ustalıkları ile güçlü bir şekilde rekabet ediyor. Mûza'nın "Annees de Pelerinage" albümü, kendi türündeki kısa listenin başına yükseliyor" (BBC Music). Mûza Rubackyté'ye, birçok eleştirmenin kendisine verdiği isim olan "Muhteşem Mûza"yı, kesinlikle yoluna çıkan tüm kişisel ve siyasi engellerin başarı ile üstesinden gelmesi kazandırmıştır.  

Sponsorlar 

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odasının resmi sponsorluğunda; Bilkent Senfoni Orkestrası, TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu, Bosch, Denizbank, Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda – Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 400. yılı etkinlik sponsorluğunda; Müzeciler Derneği, Ekin Ofset, Lambda, Erenler Sofrası, Otel Gümüşlük, Victoria's, Risa Hotel, Myndos, Bodrum Life, BSF Elektrik'in katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Festivalin medya sponsorluğunu ise İZ TV üstleniyor.   

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Programı 

5 Temmuz – Bilkent Senfoni Orkestrası ve Gülsin Onay (Piyano)
9 Temmuz - Bremerhaven Stadttheater Balesi– ‘Carmina Burana' (Almanya) 
23 Temmuz – 1.Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışması Final Konseri 
24 Temmuz – 1. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano Yarışması Final Konseri 
25Temmuz – Lilya Zilberstein (Rusya) (Piyano) 28Temmuz – Karst de Jong (Hollanda) (Piyano) 
1 Ağustos – Muza Rubackyte (Litvanya) (Piyano) 
9 Ağustos – Harri Kuusijarvi – Akordeon (Finlandiya) 
12 Ağustos – Jonathan Plowright (İngiltere) (Piyano) 
Kapanış Konseri 
7 Eylül – Gülsin Onay (Piyano)  

Gümüşlük Caz Günleri 

16 Ağustos – Erol Erdinç (Piyano) 
18 – 19 Ağustos - Sibel Köse Grubu 
21 Ağustos – İlhan Erşahin İstanbul Sessions 
24 – 25 Ağustos - Ayşe Gencer, İmer Demirer Grubu 
31 Ağustos – 1 Eylül - Sarp Maden Grubu   

Bilet Satış  

Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68 
Mybilet - www.mybilet.com  

Biletler: 
Eklisia Açıkhava ve Eklisia Teras konser bilet fiyatları 25 TL'dir. 

Eklisia konser bilet fiyatları: Kilise içi 40 TL Kilise Bahçe 25 TL'dır.  

İletişim 0 507 349 59 68 

Konserlerin başlama saatleri 21:30 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20