HABER

Veriko Tchumburidze '7. Uluslararası Genç Müzisyenler Tchaikovsky Yarışması'nda birinci oldu

18.09.2012


Paylaş:

'GÜHER & SÜHER PEKİNEL İLE DÜNYA SAHNELERİNDE GENÇ YETENEKLER'  PROJESİNİN BURSİYERLERİNDEN  16 YAŞINDAKİ GENÇ KEMANCI, BİRİNCİLİĞİ JÜRİNİN OY BİRLİĞİ VE EN YÜKSEK PUANIYLA 28 YARIŞMACI ARASINDAN ALDI   


Dünyanın en prestijli klasik müzik yarışmalarından birisi olan '7. Uluslararası Genç Müzisyenler Tchaikovsky Yarışması' bu yıl, 4 – 15 Eylül tarihleri arasında Montreux –İsviçre'de, keman, viyolonsel ve piyano alanlarında yapıldı.    

Dünyanın her yerinden elemeleri aşarak son aşamaya katılmaya hak kazanan 124 müzisyen, halka açık olarak yapılan etaplarda, piyano alanında Vladimir Ovchinnikov, keman dalında Viktor Tretyakov ve viyolonsel dalında Kırill Rodin başkanlığındaki  jüriler tarafından değerlendirildi.    

7 kişilik yarışma jürisi oy birliği ve en yüksek puanla birinciliği,  16 yaşındaki Veriko Tchumburidze'ye verdi. Tchumburidze  Amerikalı, Rus, Alman, Japon, Çin, Kore ve Ukrayna'lı kemancının katıldığı finalde 12 ülkeden 28  yarışmacı arasından birinci oldu.     

Yarışmada birinci olanlar, 15 Eylül akşamı, Yuri Tkachenko şefliğinde, "Novaya Russiya" Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde, Stravinski Oditoryumu'nda bir gala konseri verdi. Türkiye ve Gürcistan adına yarışmaya katılan Veriko Tchumbridze, Gala Konserinde, Brahms'ın Keman ve Orkestra için Op.77 numaralı Konçertosu'nu seslendirdi. Konserin ardından yarışmacılara ödülleri verildi. Yarışmada viyolonsel dalındaki  birincilik ödülünü Noah Lee, piyano dalında ise Alexandr Kutuzov aldı.   

Geleceğin Star'larını belirliyen bu yarışmayı dünyaca ünlü genç Pianist Lang Lang da 16 yaşında kazanmış, ardından Curtis İnstitute of Music'e davet edilerek eğitim aşamasında kariyerine başlamıştı.   

1996 Adana doğumlu olan Veriko Tchumburidze, eğitimine 4 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Selahattin Yunkuş'un öğrencisi olarak başladı. 2004 yılında Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması'nda ve 2006'da Gürcistan Ulusal Yarışması'nda birincilik ödüllerini kazandı. Eskişehir Senfoni Orkestrası, MEÜ Akademik Oda Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konserlerine solist olarak katıldı. Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda  9. sınıfta Lili Tchumubridze'nin öğrencisi olan Veriko Tchumburidze,  2010 yılından bu yana 'Güher & Süher Pekinel ile  Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler' bursu kapsamında Viyana'da 'Hochschule für Musik'de öğrenimine değerli pedagog Prof. Dora Schwarzberg ile devam etmektedir. 

Onduline Avrasya A.Ş. sponsorluğunda yürütülen, 'Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler' projesi bursiyerlerinden Veriko Tchumburidze ile Eren Aydoğan, Dorukhan Doruk, Elvin Hoxha, Yunus Tuncalı, Kıvanç Tire, Yusuf Çelik, Ege Banaz ve Yağızcan Keskin'in ilk CD ve DVD'leri geçtiğimiz yıl Lila Müzik etiketiyle müzikseverlere sunulmuştu. 

Aralarında Veriko Tuchumbidze'nin de bulunduğu 'Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler' bursiyerlerinin solist olarak yer aldıkları konseri, 12 Kasım 2012 günü, Sascha Goetzel  şefliğindeki Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Caddebostan Kültür Merkezi'nde (İstanbul/ Kadıköy) dinleyebilirsiniz.   

Not: Yarışma ile ilgili detaylı bilgilere www.tchaikovsky.ch  üzerinden ulaşılabilir.          


'GÜHER & SÜHER PEKİNEL İLE DÜNYA SAHNELERİNDE GENÇ YETENEKLER ' PROJESİ     

1948 yılında üstün yetenekli çocukların en iyi şekilde eğitilmesi için her türlü olanağı sağlamak amacıyla yürürlüğe girmiş ‘'Harika Çocuk Yasası''nın son 15 yılda işlevini yitirmesi, bu alanda büyük bir boşluk yaratmıştır.   

Bu duruma yönelik bu formda ne yazık ki örgütlenmiş özel bir girişim bulunmamaktadır. Kendi çabalarıyla yollarını bulmaya çalışan genç yetenekler ise maddi ve manevi zorlukların yanı sıra, dünya platformu ve pazarı hakkında bilgi ve birikim eksikliği içindedirler.   

Bu bağlamda, 2010 senesinde Onduline Avrasya'nın finansal desteği ile başlatılan 'Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler'' projesinin hedefi, dünya çapında sanatçıların yetişmesi amacıyla, üstün yetenekli müzisyenler için dünyaya açılan bir pencere yaratarak, eğitimlerini, her biri kendi alanında isim yapmış saygın pedagog ve müzisyenlerle gerçekleştirmelerini sağlamaktır.   

Türkiye'nin çeşitli konservatuarlarında düzenlenen sınavlar vasıtasıyla, farklı enstrüman dallarında seçilen 10 genç yetenek Eren Aydoğan, Dorukhan Doruk, Veriko Tchumburidze, Elvin Hoxha, Yunus Tuncalı, Kıvanç Tire, Yusuf Çelik, Ege Banaz, Yağızcan Keskin ve Okan Sızanlı, bursları dahilinde dünyanın önde gelen müzisyen ve pedagoglarıyla eğitimlerini Viyana, Leipzig, Tel Aviv, Bremen, Zürih, Köln ve Brüksel'de sürdürmektedirler.   

Profesyonel bazda kariyerlerini doğru planlayabilmeleri için, uluslararası yarışmalar ve tanınmış müzisyenlerin masterclass'larında yer almaları, projenin en önemli ünsurlarından biridir.   

Projenin ilk yılı, 2011'in sonunda düzenlenen İstanbul, Ankara ve İzmir konserlerine kısa bir süre zarfında hazırlanan genç yetenekler, beklentilerin üstünde olağanüstü bir performans sergileyerek, medya ve dinleyicilerin son derece olumlu reaksiyonları yanı sıra, konser esnasında kaydedilen CD / DVD ile, bu başarıyı kanıtlamışlardır. Sanatçılar, her açıdan birikimli ve bilinçli bir solist olmayı gerektiren, müziği anında diğer sanatçılarla paylaşırken, değişik yorum olanaklarına kapı açan Oda Müziği aracılığıyla, ortak müzik bilinçlerini ve bireysel yaratıcılıklarını ortaya koymuşlardır.   

Bu CD/ DVD seti, bursiyerlerin kariyerlerindeki basamaklarında geniş dinleyici kitlesi ile iç içe olmalarını ve tanınmalarını amaçlamaktadır.

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20