HABER

Andante 10 Yaşında!

17.10.2012


Paylaş:

Bir eserde majörden minöre her geçiş, bir mitteki değişim ve bütün sanatsal anlatım… 'An'ın farkındalığında çakan şimşekler sayesinde, evrensel gizemin kapısından içeri girdiğimiz dolaysız yollar… Mevsim yine sonbahar, hatta özel bir sonbahar: Andante 10 yaşında! Bu sevincimizi yazı ile ifade etmenin tarifsiz duygusu, yepyeni bir sezona başlıyor olmak, yurtta yaşanan her türlü olumsuzluğa karşı sanata, müziğe olan inancımıza sarılmak, bizi biz yapıyor.   


İki aylık bir dergi olarak başladığımız ilk sayımızdan aylık periyoda geçtiğimiz 2009 Aralık sayısına kadar geçen zaman içinde unutulmayanlarımızı, unutamadıklarımızı, sevinçlerimizi ve gururlarımızı tekrar hatırlayalım istedik; Serhan Bali'nin kaleminden bir fotoroman tadında hazırladığımız sayfalarımızı beğeneceğinizi umuyoruz.   

Norman Lebrecht, bale sanatının son yıllarda içinde bulunduğu durumun klasik müzik konserleri açısından bir ibret tablosu olup olamayacağına değinen yazısında yine keskin kalemi ile dikkatleri üzerine çekiyor. 'Hani Wagner? Nerede Verdi?' başlıklı yazısı ile Mehmet Ergüven opera dünyamızın en hassas noktalarına parmak basıyor, Özlem Ertan'ın değerli opera sanatçımız Remziye Alper ile yaptığı söyleşide ise savaşın dehşetinden opera sahnelerine uzanan örnek bir yaşam öyküsüne şahit olacaksınız. Mozart ve Johann Christian Bach'ın az bilinen dostluğunu yazarımız Aydın Büke'nin kaleminden okuyabilirsiniz. Yazılarını her sayıda büyük bir merakla beklediğimiz değerli yazarımız Emre Aracı, Sultan III. Selim tarafından İngiltere'ye tayin edilen ilk Türk Büyükelçisi Yusuf Agâh Efendi'nin Londra günlerinin renkli  öyküsünü bizlerle paylaşıyor. Serhan Bali'nin Andante okurları için 2012 Leipzig Bach Festivali'ni kaleme aldığı satırları okurken, festivalin tüm görkemini ve detaylarını içinizde hissedecek, yaşayan en önemli J. S. Bach uzmanı olarak kabul edilen müzikolog Prof. Dr. Christoph Wolff ile yaptığı söyleşide Bach ve sanatına dair önemli ipuçları bulacaksınız.   

Yepyeni bir klasik müzik sezonuna girmenin heyecanı ile hazırladığımız 'Sezon Açılıyor' sayfalarımızın sizlere rehberlik edeceğini umuyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan, müziğin hepimize barış ve huzur getirmesi arzusuyla, iyi okumalar diliyorum. 

Ahu Ünalp
Andante

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20