HABER

İlk Türkçe-Almanca çocuk operası

29.10.2012


Paylaş:

İlk Türkçe-Almanca çocuk operası 'Ali Baba ve 40 Haramiler'in galası Berlin Komik Opera'da yapıldı. Taner Akyol'un bestelediği operanın librettosunu Çetin İpekkaya ile Marietta Rohrer-İpekkaya yazdı. 


İlk Türkçe-Almanca çocuk operası, Ali Baba ve 40 Haramiler çocuklar kadar büyüklerin de beğenisini kazandı. Opera, bir mağarada hırsızların sakladığı hazineyi bulan yoksul Ali Baba ile onun açgözlü kardeşi Kasım'ın hikâyesini anlatıyor. 

Operada ilk kez bağlama çalındı 

Taner Akyol, Komik Opera'nın verdiği sipariş üzerine bestelediği bu operanın çeşitli açılardan bir ilk olduğunu belirtiyor. "Tahmin ediyorum dünyada ilk defa operada bağlama, kaval, zurna, asma davul, bizim Anadolu'ya ait davul gibi aletlerin kullanıldığı, orkestranın yanı sıra kullanıldığı bir opera bu" diyen Akyol, ayrıca korist ve solistlerin şan teknikleri konusunda bazı farklılıklar olduğunu söylüyor. Akyol, özellikle solistlerde Anadolu'nun halk müziğine ait melodileri kullanarak onlara şarkı söyletmeye çalıştığını dile getiriyor. 

Komik Opera Türklere açılıyor 

Operaya 44 kişilik orkestra eşlik ediyor. Taner Akyol aynı zamanda orkestrada bağlama çalıyor. Eseri bağlama çalmaya başlamasında büyük etkisi olan Türk halk müziği sanatçısı Arif Sağ'a ithaf eden Akyol, ilk bestelediği bu operada Batı ve Doğu'nun müziğinden bir sentez oluşturmadığını vurguluyor. Akyol, bu konuda şunları söylüyor: 'Aslında ezgileri birleştiren bir opera değil. Doğu ve Batı'nın müziğini birleştirmiyor, benim de öyle bir müzik anlayışım yok. Ben Doğu'nun müziğini de biliyorum, Batı'nın müziğini de eğitimini görerek öğrendim. Bu ikisinin karışımından benim başka bir müzik dilim oluştu, hatta şöyle diyeyim; oluşturmaya çalışıyorum.' 

Ali Baba ve 40 Haramiler, Komik Opera'nın Berlin'de yaşayan Türklere hitap eden 'Selam Opera' adlı projesi kapsamında hazırlandı. Berlin'deki üç operadan biri olan Komik Opera, Almanya'da bazı temsilleri Türkçe üst yazı ile sahneleyen ilk opera oldu.Türkülerin aryaya dönüştüğü, sahnede halayların çekildiği Ali Baba ve 40 Haramilerin Türkçe-Almanca yazılan librettosu Berlin'de yaşayan tiyatro yönetmeni Çetin İpekkaya ile Marietta Rohrer-İpekkaya'ya ait. 

Komik Opera'nın kapılarını Berlin'de yaşayan Türklere açmak istediğini vurgulayan Dramaturg Ulrich Lenz, ancak Ali Baba ve 40 Haramiler'in herkese seslendiğini ifade ediyor. 'Burada sadece Türklere temsil sahnelemiyoruz veya Türk tiyatrosu yapmıyoruz. Burada yaptığımız işin herkesin ilgisini çekebileceğini göstermek istiyoruz" diyen Lenz, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Ama aynı zamanda başkalarından, diğer kültürlerden öğreneceklerimiz de bizi ilgilendiriyor. Eğer Türk müziği operaya uymuyorsa, operayı Türk müzik diline yaklaştıracak şekilde değiştirmemiz gerekebilir.' 

Opera sahnesinde Türk çocukları 

Komik Opera, Türk çocuklarına sahneye çıkma fırsatı da veriyor. Ali Baba ve 40 Haramiler operasın da koroda yer alan Türk çocukları bulunuyor. Selam Opera projesini yürüten Mustafa Akça, çocuk korosuna büyük önem verdiğini söylüyor. Akça, "çocuk koromuzda halen 27 Türk çocuğu yer alıyor. Üstelik kapımız hâlâ açık, isteyen aileler başvuruda bulunabilir. Çocukların bu eğitimden zevk aldığını, kişiliklerinin güçlendiğini, duruşlarının değiştiğini görmek benim için çok önemli" diyor. Berlin'de yaşayan Türkler için başlatılan Selam Opera projesinin, önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanıyor. 

© Deutsche Welle Türkçe

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20