HABER

4 el piyano resitali: Etsuko Hirose & Stephane Blet

12.11.2012


Paylaş:
19 Aralık 2012
19:30 
Dört el piyano resitali  
Herkese açık 
Program

Franz Schubert: Fantaisie 
Johannes Brahms: 5 Macar Dansı (n.1.2.3.4.5)  (entracte) 
Franz Liszt: 'Bruit de fête' Poème symphonique ("Bayram Sesleri" - Sefonik Şiir)
George Gershwin: Cuban overture 
Astor Piazzolla: Libertango 

Etsuko Hirose 

Japonya'nın Nagoya kentinde doğan Etsuko Hirose, piyano eğitimine üç yaşında başladı. Altı yaşında, orkestra eşliğinde Mozart'ın 26 numaralı konçertosunu yorumladı. Paris Müzik Öğretmenliği Okulunda, Germaine Mounier'nin sınıfından diplomasını oy birliği ile alan Japon sanatçı, bunun ardından, Paris Devlet Yüksek Müzik Konservatuvarında Bruno Rigutto, Nicholas Angelich sınıfına alındı. 1999'da oy birliğiyle Piyano Birincilik Ödülü ile Daniel Magne Ödülünü aldı.  

Halen, Marie-Françoise Bucquet ile Jorge Chaminé'nin yanında kendisini geliştirmeye devam eden Etsuko Hirose, son olarak da Alfred Brendel için piyano çalma ayrıcalığını elde etmiş ve ondan tavsiyeler almıştır. ''Genç Piyanistler İçin F.Chopin''( Moskova), ''G.B.Viotti''(İtalya), ''ARD'' (Munich) gibi uluslararası yarışmalarda ödül alan sanatçı, 1999'da Martha Argerich Yarışmasında birinci olmasıyla birlikte, solist kariyerine ilk adımını atmıştır. 

Etsuko Hirose; seçkin Herkulessaal - Münih, Kennedy Center -Washington, Teatro Colon - Buenos Aires, Suntory Hall ve Orchard Hall– Tokyo sahnelerinde; özellikle Orchester des Bayerischen Rundfunks, Argentina National Orchestra, Orpheus Chamber Orchestra, Torino National Orchestra, Moscow Philharmonic Orchestra, Sinfonia Varsovia, NHK Symphony Orchestra, Tokyo Philharmonic Orchestra, Oural Philharmonic Orchestra ile birlikte ağırlanmış; Charles Dutoit, Marcello Viotti, Ignacio Calderon, Dmitri Liss, Jacek Kaspszyk, Fayçal Karoui gibi orkestra şefleriyle çalmıştır. Sanatçının davet edildiği festivaller arasında; La Roque d'Anthèron, La Folle Journée de Nantes, Tokyo, Varsovie ve Bilbao, Folle Nuit à Gaveau, Bagatelle, Nohant ve Polonya'da gerçekleştirilen Chopin Festivalleri, Japonya, Taiwan ve İtalya'daki M.Argerich Festivali, Paris Olympia sahnesindeki Festival Radio Classique, Cannes'daki Festival des Forêts, Lisztomanias, Les nuits du Sucquet, CIMA (İtalya), Radio France'da ''Ibériades'' ve Portekiz'in Coimbra kentindeki Festival das Artes bulunmaktadır. Misha Maisky, Henri Demarquette, Eric Maria Couturier, Tatjiana Vassilieva, Fanny Clamagirand, Nicolas Dautricourt, Romain Guyot, Sergei Nakariakov, Jean-Claude Pennetier gibi sanatçılarla oda müziği icra etmiştir. Hirose'nin müziği, Arte, France3, France Musique, Radio Classique ve NHK gibi kanallarda düzenli olarak yayınlanmaktadır. Sanatçı, Denon markası altında dört plak doldurduktan sonra, son iki kaydını Mirare ile yapmış, Fayçal Karoui yönetimindeki Pau Pays de Béarn Orkestrasıyla birlikte doldurduğu plaklardan biri Chopin'in balad ve noktürnlerine, diğeri ise, Liszt ve Schumann'n konçertolarına ayrılmıştır. Sanatçının Balakirev‘e yer verdiği son plağı ise Eylül 2012'de piyasaya çıkmıştır. 

Stéphane Blet

Stéphane Blet, 9 Mart 1969'da Paris'te doğmuş Fransız piyanist ve bestecidir. Ünlü besteci Horowitz'in eski asistanı olan, birçok önemli besteye imza atmış sanatçı, Paris'teki Alfred Cortot Müzik Öğretmenliği Okulunda ders vermektedir. Marguerite-Long-Jacques-Thibaud Uluslararası Yarışması gibi birçok uluslararası yarışmada birincilik alan müzisyenleri eğitmiştir. Gerçekleştirdiği birçok kayıt arasında kendi besteleri de bulunmaktadır. 

"Hem olağanüstü bir piyanist hem çok büyük bir sanatçı olmak, ender rastlanan bir durumdur. Stéphane Blet, işte tüm bu yeteneklere sahip. Eşi görülmemiş bir teknik, az rastlanan bir hakimiyet gücü, bunların üstüne gerçek "büyüklüğü" ve saf şiiri tek başına yansıtabilen o saf romantik lirizm de eklenince, Blet için adeta "Tanrılar tarafından seçilmiş'' bir piyanisttir diyorsunuz. Tüm bunlara, Blet'in olağandışı bestecilik ve öğretmenlik yeteneklerini de katarsanız, dünyada eşi benzeri olmayan bir sanatçıyla karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız. Stéphane, küçük yaşlardayken benimle eğitimine başladı. Ben de onun olağanüstü bir müzik yeteneğinin olduğunu ve bunun onu çok ilerilere götüreceğini hemen anladım. Tüm gerçekleştirdikleri için -biliyorum ki gerçekleştireceği daha çok şey var- kendisiyle gurur duyuyorum.'' - Byron Janis, New York  

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20