HABER

Keman virtüözü Ning Feng Tekfen Filarmoni ile ilk kez İstanbul'da

23.11.2012


Paylaş:

'Üç Denizin Sesi' Tekfen Filarmoni Orkestrası, 2012 yılının son konserinde Çinli keman virtüözü Ning Feng'i solist olarak ağırlayacak. 1 Aralık'ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Şef Saim Akçıl yönetiminde gerçekleşecek konserde Ning Feng, Mendelssohn'un Mi Minör Keman Konçertosu'nu yorumlarken, orkestra Weber'in 'Oberon Uvertürü' ile Çaykovski'nin Senfoni Patetik adlı esleerini seslendirecek. 

Konser biletleri Biletix üzerinden temin edilebiliyor. 

Tekfen Filarmoni Orkestrası hakkında 

Bugün Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri; Karadeniz Oda Orkestrası adıyla 1992 yılında, farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, Saim Akçıl şefliğinde 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla kuruldu. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de dahil olmasıyla aile giderek genişledi; Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülke: Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Özbekistan, Yunanistan.  

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi; müzisyenlerin üç farklı bölgeden gelmesinin yanı sıra orkestranın bu isimle anılıyor olmasının altında kuruluş amacı da yatıyor; farklılıkların bir arada var olabildiği ve hatta bundan da güç alarak müziğin barışın seslerinden biri olduğunu göstermek. Orkestra, klasik müzik repertuvarının yanı sıra, temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen eserleri de seslendiriyor.   

Tekfen Filarmoni müziğiyle, zıtlıkların uyumuna, Doğu ve Batı'nın bileşiminden doğan büyülü senteze övgüde bulunuyor. Yılda birkaç kere bir araya gelen Tekfen Filarmoni, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde ve üç yılda bir İstanbul Müzik Festivali'nde konser veriyor. Orkestra ayrıca, kuruluşundan bu yana Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, İngiltere, İspanya, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan'da konserler verdi.  

Tekfen Filarmoni, seyircisine kaliteli bir müzik sunmanın yanı sıra temsil ettiği geniş coğrafyanın müzikal ve kültürel mirasına sahip çıkmayı görev edinerek özel projelere de imza atıyor: Orkestrada bulunan otantik çalgılar için özel olarak bestelenen eserler, Tekfen Filarmoni'nin kültürel mirası yaşatma konusunda gösterdiği çabayı gözler önüne seriyor. Orkestra, konser ve stüdyo kayıtları da yapmaktadır.   

Ning Feng hakkında 

Ning Feng, 1981'de Çin'in Çengdu kentinde doğdu. Henüz 4 yaşındayken özel keman hocası Youxin Wen'den keman öğrenmeye başladı ve ertesi yıl ilk performansını sergiledi. 1995'te İngiltere'deki Dartington International Summer School'a katıldı ve burada hem Ruggiero Ricci'nin, hem de ileride hocası olacak Profesör Hu Kun'un master sınıflarına devam etti. Eylül 1998'de, Londra'daki Royal Academy of Music'e Profesör Hu Kun'la çalışması için tam burslu öğrenci olarak davet edildi.   

Öğrenimi sırasında girdiği yarışmalarda çok sayıda ödül kazanan Feng, ilk resitalini 20 yaşındayken, 2001'de ünlü Wigmore Hall'da verdi. Ning Feng 2003'te, Royal Academy of Music'in yaklaşık 200 yıllık tarihinde, final resitalinde tam notla mezun olan ilk öğrencisi oldu ve yalnızca üstün başarıyla mezun olan öğrencilere verilen Associate of the Royal Academy of Music (ARAM) unvanını kazandı.  

2003'ten sonra Berlin'deki Hanns Eisler Müzik Okulu'nda Profesör Antje Wethaas'la eğitimini sürdüren Feng, aynı yıl 13. Violinwettbewerb der Ibolyka-Gyárfás-Stiftung'da birincilik ödülü kazandı. 2005'te ise Hamburg'daki 13. Wettbewerb des Deutschen Musikinstrumentenfonds'ta başarılı oldu ve vakıf tarafından kendisine bir Guadagnini (1756) keman armağan edildi. Ning Feng, 2005'te Yeni Zelanda'daki Michael Hill Uluslararası Keman Yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı; 2006'da ise İtalya'da 51. Paganini Uluslararası Keman Yarışması'nda birinci olarak, Paganini'nin kendi kemanını (1743 yapımı Il Cannone Guarnerius) çalmaya hak kazandı. 2005'te ilk solo CD'sini Çin'de yayınlayan Ning Feng, ayrıca Japonya, Belçika ve Hollanda'da kayıtlar yaptı ve dünyanın her köşesinde ünlü orkestralarla konserler verdi. 


YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20