HABER

Senfonik Konser

26.11.2012


Paylaş:

Mersin Devlet Opera ve Balesi, klasik müziğin ustaları; Johannes Brahms, Igor Fyodorovich Stravinsky ve Ferit Tüzün'ü sevilen eserleriyle bir araya getiriyor.  


28 Kasım 2012 Çarşamba günü saat: 20.00'de, Şef Vladimir Lungu yönetimindeki Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, konserde Ferit Tüzün'ün 'Capriccio a la Turgue', Johannes Brahms'ın Keman Konçertosu, Igor Stravinsky'in 'Petrushka' eserleri seslendirilecek. Konserde; Brahms'ın Keman Konçertosu'nu genç keman sanatçısı Veriko Tchumburidze seslendirecek.          

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal yaptığı açıklamada; 'Senfonik eserleri seslendirerek, bu doğrultuda konserler düzenleyerek Mersinli sanatseverlerin önemli ihtiyacını karşılamaktayız. Repertuvarımızda bulunan bale ve opera eserlerine paralel senfonik konserlere de ağırlık vererek yolumuza devam edeceğiz. Böyle yapmak, bizleri salonumuzda yalnız bırakmayan Mersinli sanatseverlere biraz da vefa borcumuz,  onlara teşekkürlerimizdir' dedi.    


Veriko Tchumburidze, keman

1996 Adana doğumlu Veriko Tchumburidze, eğitimine 4 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Selahattin Yunkuş'un öğrencisi olarak başlamıştır. 2004 yılında Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması'nda ve 2006'da Gürcistan Ulusal Yarışması'nda birincilik ödüllerini kazanmıştır. Eskişehir Senfoni Orkestrası, MEÜ Akademik Oda Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konserlerine solist olarak katılmıştır. Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Lili Tchumubridze'nin öğrencisi olan Veriko Tchumburidze, kazandığı Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler bursu kapsamında Viyana'da 'Hochschule für Musik'de öğrenimine değerli pedagog Prof. Dora Schwarzberg ile devam etmektedir. 

Veriko, Nisan 2012'de Mersin Festivali'nin açılış basın toplantısında konser vermiştir ve önümüzdeki sezon Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte solist olarak sahne alacaktır. 

'7. Uluslararası Tchaikovsky Genç Müzisyenler Yarışması'nda jürinin ortak kararı ve en yüksek puanla birinciliği elde eden Veriko Tchumburidze; Rusya, İsviçre ve Almanya'da konserler verecektir.     

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20