HABER

Antalya, 2. Uluslararası Gitar Festivali'ne hazırlanıyor

22.12.2012


Paylaş:

Doğal güzelliklerinin yanı sıra sosyal ve kültürel etkinlikleri sayesinde dünyanın dört bir yanından konuklar ağırlayan, sosyal gereksinimlerin akademik ve sanatsal yöntemlerle karşılandığı bir cazibe merkezi olan Antalya, 2. Uluslararası Gitar Festivali'ne hazırlanıyor. 


Bilimsel ve kültürel etkinlikleri arasına Türkiye'nin ilk klasik gitar festivalini de ekleyen Antalya, 2012 yılında ilk kez düzenlenen festivalde, dünyanın dört bir yanından gitar ustalarını, sanatçı ve sanatseverleri buluşturmuştu. Türkiye'nin dünyaca ünlü gitar virtüözü Prof. Ahmet Kanneci danışmanlığında, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliği ve Nurol Holding'in sponsorluğundaki Uluslararası Klasik Gitar Festivali'nde, odağında gitara ilişkin hemen her şeyin olduğu pek çok sergi, söyleşi, workshop ve konser düzenlendi. 

‘Gitar, Tarihsel Gelişimi ve Türk Gitar Yapımcıları' fotoğraf ve gitar sergilerinin yanı sıra, alanında yetkin kişilerin klasik gitar tarihi ve Türkiye'deki gelişimi ile Türkiye'de gitar sanatçılarının durumu gibi konuları kapsayan konferansları ve workshopları ile binden fazla katılımcının ve basının ilgi odağı olurken, festivalin internet sitesini de yüz bine yakın kişi ziyaret etti. 

Bu yıl da yine Su halkla ilişkiler firmasının organizasyonu ile gerçekleştirilecek 2. Uluslararası Antalya Gitar Festivali, gitara ilişkin hemen her şeyin ele alınacağı pek çok etkinlikle sanatseverleri buluşturacak.  

12-16 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Salonlarında düzenlenecek festivalde, Ignacio Rodes, Bekir Küçükay ve HÜADK Yarısma Birincisi, Anna Likhacheva ve Soner Egesel, Johann Palier ve Özcan Dal ile Ahmet Kanneci ve Master-Class konserlerinin yanısıra Soner Egese, Ignacio Rodes, Bekir Küçükay ve Johann Palier ile master-classlar, Prof. Dr. Ertuğrul Bayraktar, Dr. Soner Uluocak ve Mustafa Akaydın'ın vereceği konferanslar, ‘Kültür Neden Gereklidir, Festivallerin Kültüre Katkısı Nedir' konulu bir panel, sanatçıların konuşmacı olacağı söyleşiler, festivale katılacak gitar yapımcılarının dünyadaki gelişmelerden haberdar olmaları ve vizyonlarını genişletmeleri amacıyla davet edilen Hollandalı ünlü gitar yapımcısı Theo Scharpach'ın vereceği kurs ve klasik gitar tarihi ile ilgili bir sergi ve masterclass'a katılan öğrenciler arasında düzenlenecek ve birincinin 5000 TL değerindeki Arif Türker Gündoğdu Konser Gitarı ödülü kazanacağı bir yarışma olacak. 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20