HABER

Ayşegül Sarıca ve Orchestra'Sion konseri

18.01.2013


Paylaş:

Orchestra'Sion'un, daimi şefi Orçun Orçunsel yönetiminde 16 Şubat 2013 Cumartesi akşamı saat 19.30'da, Harbiye'deki Notre Dame de Sion Gösteri Salonu'nda gerçekleştireceği konserin solisti, Devlet Sanatçısı piyanist, Profesör Ayşegül Sarıca.   

Geçtiğimiz Eylül ayında dünya çapındaki piyano virtüözü Andrei Gavrilov ile konser sezonunu açan Orchestra'Sion, 5 yıldır, halka açık, ücretsiz olarak gerçekleştirdiği konserlerle İstanbul'un kültür sanat hayatına katkıda bulunmaya devam ediyor.   

Ayşegül Sarıca ve Orchestra'Sion
16 Şubat 19.30 
Şef : Orçun Orçunsel 
Solist : Ayşegül Sarıca, piyano
Konzertmeister : Rüstem Mustafa  

Program

Fikret Amirov: Nizami Senfonisi 
* Andante Maestoso 
* Allegretto 
* Andante molto sostenuto 
* Finale: Allegro con brio 

Ara

Johann Sebastian Bach : Piyano Konçertosu re minör BWV.1052 * Allegro 
* Adagio 
* Allegro

Gustav Holst: Saint Paul's Süiti 
* Jig: Vivace  
* Ostinato: Presto 
* Intermezzo: Andante con moto  
* Finale: Allegro  


Ayşegül Sarıca

1935 yılında İstanbul'da doğan Ayşegül Sarıca, piyano öğrenimine İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda Ferdi Statzer ile başladı. Okulu bitirdikten sonra 1951'de Paris'e giden Sarıca, Paris Ulusal Konservatuvarı'nda Lucette Descaves ile piyano, Pierre Pasquier ile oda müziği çalıştı. Paris Konservatuvarını 1953'te birincilik ödülüyle bitirdi. Daha sonra Marguerite Long ile çalışan sanatçı, 1959'da M. Long-Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması'nda "Paris Kenti Ödülü'nü aldı. Ayşegül Sarıca'nın konser verdiği ülkeler arasında İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Sovyetler Birliği, Macaristan, Çekoslovakya, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Avustralya vardır. Piyanist, 1968'den itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solistliğini yaptı. Ayşegül Sarıca, 1971'de Devlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırıldı. 1974'de Fransa Kültür Bakanlığı tarafından kendisine "Chevalier de I'Ordre des Arts et des Lettres" madalyası verildi. 

Orchestra'Sion 

Orchestra'Sion'un ortaya çıkmasında genç bir Türk piyanist ve orkestra şefi ile kapılarını ve eğitimini müziğe açmak isteyen Frankofon bir kurumun bir araya gelmesi rol oynamıştır. Notre Dame de Sion'un desteği ve daimî şefi olan Orçun Orçunsel'in girişimi ile kurulan NDS orkestrası, ilk konserlerini 2008 yılında verdi. Önceki konserlerinin başarısından, müzisyenlerinin coşku ve yeteneğinden, sanatseverlerin desteğinden cesaret bulan NDS orkestrası, ''Orchestra'Sion'' adını resmen 2010 yılında aldı. Orkestra, 20 genç Türk profesyonel müzisyen ile kariyerlerinin başlangıcında bulunan yetenekli solistler ve zaman zaman bu isimlere eşlik eden ünlü solistlerden oluşuyor. Orchestra'Sion'un repertuvarı, klasik orkestra repertuvarı olmakla birlikte, Arjantin tangoları ve Orçun Orçunsel'in düzenleme ve besteleriyle de ayrıca zenginleşmiştir.  

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20