HABER

Senfonik Minyatür Şubat ayında Süreyya Sahnesi'nde yeniden sanatseverlerle buluşuyor

23.01.2013


Paylaş:

Geçtiğimiz Ekim Uluslararası Chicago Müzik ve Dans Festivali'ne katılan 'Minyatür' adlı eserin koreografisi Patrick de Bana'ya, müziği Vivaldi'ye ait eserin repetitörlüğünü Çiğdem Tezcür üstleniyor.  İstanbul Devlet Opera ve Balesi dansçıları Ebru Cansız Atay, Deniz Zirek, Müge Celilioğlu, Deniz Özaydın, Mehmet Nuri Arkan, Elif Korugan, Pınar Müldür, Melike Manav, Cem Çelik, Tunca Bakan'ın dansettiği eserin dekor tasarımı Ferhat Karakata, kostüm tasarımı Gizem Betil, ışık tasarımıysa Metin Koçtürk imzasını taşıyor.  


Minyatür, Doğu ve Batı Barok müziği ve sanatın açık bir alışverişi olacak... Batmış tenekenin üzerindeki okyanusun ve dalgaların Minyatür'ün içine düşüşünü yansıtarak... Bu bale, doğu ve Batı, insanlar ve kültürler arasında Barok geleneğinin etkileri ve alışverişi ile ilgilidir. Görünmeyen güzellikleri görünür kılmaya çalışarak, Minyatür'ün sonsuz hayaline ve dünyasına yavaşça düşeriz. Koreografisi Uwe Scholz'a ait eseri Giovanni di Palma sahneye koyuyor.  

Schumann'ın eşsiz müzikleri kullanılan eserin dekor tasarımı Ferhat Karakaya'ya, kostüm tasarımı Gizem Betil'e, ışık tasarımıysa Metin Koçtürk'e ait.  

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Deniz Zirek ve Selim Borak, Zuhal Karaca ve Erhan Güzel'ın solist olarak dans ettikleri eserde Elif Korugan, Ömer Erenler, Ebru Cansız, Ali Türkkan, Müge Celiloglu, Deniz Özaydın, Melike Manav, M.Nuri Arkan, Çağrı Çekiç, Cem İndere, Pınar Müldür, Cem Çelik, Eymen Arıslı, Sinan Kaymak, Hüma Ersel, Anar Guliyev, Büşra Yıldırım, Özerk Tozkoparan, Sanem Babacan, Bahadır Ovacıklı ensemble'da yer alıyor.  

Schumann'ın 2. Senfonisi'nde koreograf Uwe Scholz müziği dansla görünür kılmayı başarır. Orkestra bütünlüğünün etkileşimi, solo enstrümanların ya da bu topluluğun içindeki enstrüman gruplarının açılımı, onların tartışmaları ve gerilimleri, ilerleyişleri ve geri dönüşleri, yeniden bir araya gelişleri... Dans, müziğin doğasını bedende toplar. Müzik ve dans ortak bir mükemmelde buluşur. 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20